Foto: Shutterstock
Pro milovníky kultury je ve Vietnamu dostatek chrámů, sutí, hrobek, pagod a rozpadajících se zámků, které je možné obdivovat a prozkoumávat. Za pozornost určitě stojí i místo ze seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, proslulé Zakázané purpurové město Hue, které je bývalou rezidenci císařské rodiny.
Město nechal postavit Nguyen Anh v roce 1804. Je obklopeno desetikilometrovým příkopem, dvoukilometrovým valem a silnou cihlovou zdí. Zahrnuje tři vrstvy ohrazení – KinhThanh (nejvzdálenější vrstva pro všechny prosté obyvatele), Hoang Thanh (druhá vrstva chránící všechny nejdůležitější budovy, kde se konaly věrné obřady) a Tu Cam Thanh (Purpurové zakázané město – nejvnitřnější vrstva, kam mohli vstupovat pouze věrní členové rodiny a konkubíny).
Zakázané purpurové město může jménem a funkcí stavby připomínat Zakázané město v Pekingu a také je jím opravdu inspirováno. Toto místo bylo rozlehlé a okouzlující, dokud však nebylo zničeno válkami a mnoha útrapami. Vietnamská vláda se však snaží renovovat a restaurovat artefakty a pozůstatky, aby poskytla co nejreálnější odraz historie.
Město v Hue je historický, avšak velmi nadčasový komplex, který představuje dechberoucí architekturu a má velký kulturní význam. Bylo postaveno pod dohledem nejšikovnějších architektů a odborníků na feng-shui. Zatímco pekingské Zakázané město je orientováno na skutečný jih, který je považován za směr prosperity a harmonie, paláce v Hue jsou otočeny na jihozápad, přímo k řece Huong, aby se optimalizoval tok energie a kombinace živlů země a vody.
Foto: Shutterstock
I po tom, čím si město prošlo, zde najdeme spoustu zajímavých památek jako pozůstatky císařské části města, královskou hrobku, vlajkovou věž, pagody, chrámy, knihovnu a muzeum. Jednou z nejpůsobivějších památek je Ngo Mon, brána do císařského města. Ta byla kdysi používána výhradně královskou rodinou a jejich služebnictvem. Za zhlédnutí stojí také hrobky císařů Minh Manga a Tu Duca.
Mnoho památek v okolí královských budov bylo postaveno až na počátku 19. století a kopírovaly Zakázané město v Pekingu. Stěna, která obklopuje citadelu, je 6 metrů vysoká a 2,5 kilometrů dlouhá. Historický komplex je známý nejen svou bohatou architekturou, ale i krásnou krajinou. Tohle místo je zkrátka doslova ohromující. Ovšem vyhněte se mu v období mezi říjnem a prosincem. V té době zde řádí monzuny a po většinu času prší.
Pokud jsou turisté po náročné túře unaveni, mohou zasednout k Bun Bo Hue (hovězí nudlové polévce) a sledovat výletní labutí šlapadla na řece Huong (Perfume River) nebo nádherný západ slunce. Huế potěší nejen vaše oči, ale i vás žaludek. Známé je také díky císařskému stylu kuchyně.
Parfémová řeka
Centrem Hue protéká takzvaná Parfémová řeka (vietnamsky Sông Hương nebo Hương Giang), která je asi 80 kilometrů dlouhá. Zajímavý název, že? Sice v ní neteče parfém, ve kterém byste se mohli vykoupat a na věky vonět, ale je poměrně čistá (oproti jiným řekám ve Vietnamu). Na řece si návštěvníci Hue mohou rezervovat plavbu a pozorovat z ní památky zase z trochu jiné perspektivy.
Ale proč se jí vlastně říká Parfémová? Za svůj název vděčí skutečnosti, že před tím., než doteče do Hue protéká mnoha lesy aromatických rostlin a přináší s sebou čisté a svěží aroma. Na podzim zároveň padají ze sadů do řeky květy a dodávají jí ještě více vůně. Parfémová řeka má dva prameny, z nichž oba začínají v pohoří Truong Son a setkávají se v Bang Lang Fork. Není divu, že je poetická romantická Parfémová řeka hlubokou inspirací pro mnoho umělců, básníků a skladatelů.
Foto: Shutterstock
Zdroje: Vietnam Discovery, Jordan Gassner, Stoplusjednicka, Zpracováno ve spolupráci s AsianStyle.cz, Mercury Holidays
Nový komentář
Komentáře
Při naší cestě Vietnamem jsme také navštívili. Vietnam je krásná země pro cestování po vlastní ose
krásné čtení