tycinky.jpgFoto: Profimedia

Vonné tyčinky mají v duchovním životě mnoha asijských zemí včetně Vietnamu zvláštní význam. Jsou součástí vietnamské kultury. Vonné tyčinky se vyrábějí tradičním způsobem hned na několika místech ve Vietnamu. Jedním takovým je například vesnice Yen Phu v centru Hanoje, kde se vonné tyčinky vyrábějí už od 13.  století.

barvy.jpg

Foto: Shutterstock

Vyrobit vonné tyčinky je docela těžké a výdělek za tuto práci není nijak vysoký. Lidé z Yen Phu se však snaží tuto tradici udržet a mnohdy se řemeslu věnuje celá rodina. Každá tyčinka se vyrábí v několika fázích. Starší členové rodiny mívají většinou na starosti sušení, sběr nebo balení hotových výrobků. Nejobtížnější a nejkomplikovanější fází je smíchání vonného prášku z dřevěných pilin, kam je přidáván také například badyán nebo skořice. Tuto práci musí provádět kvalifikovaní a zkušení jedinci. Pokud se směs nepřipraví správně, vůně nemusí být cítit.

barevne.jpgFoto: Profimedia

Další vesnicí, kde se vonné tyčinky vyrábí, je Xa Kieu, která se nachází asi 42 kilometrů východně od Hanoje. Místní tyčinky mají jedinečnou vůni, protože suroviny pečlivě vyrábějí přímo místní obyvatelé bez přidávání chemických látek. Většinou používají kombinaci spálených lesních stromů, pryskyřice, stromů kanárníků a uhlí. Specifický poměr každé složky ve směsi je místním tajemstvím. Po smíchání ingrediencí musí vesničané směs rozmělnit a přidat trochu vody. Poté se znovu rozemele. Vesničané vyrábějí i tyčinky ze santalového dřeva.

cervene.jpgFoto: Shutterstock

Ačkoliv v dnešní době většinu úkonů při výrobě provádějí stroje, někteří místní však zůstávají věrní ručním technikám. Barevné kytice tyčinek v závěrečné fázi schnou. Pracovník pečlivě rozloží desítky svazků na zem těsně vedle sebe. Pohled na tuto barevnou scenérii je opravdu nádherný.

hanoj.jpg

Foto: Shutterstock

Reklama