Jak se díváte na alternativní léčbu lupénky pomocí bylinek, homeopatik?
Jsou to metody, pro které nikdy nebyly provedeny klinické studie, a proto je nelze doporučit. 

Je vůbec vhodné, aby se člověk zasažený lupénkou léčil sám, bez dohledu lékaře?
Já, pokud bych měl psoriázu a nebyl kožní lékař, bych se rozhodně sám neléčil. A to platí nejen pro psoriázu, ale pro všechny nemoci.
5af56966c041cobrazek.jpg

K jakému lékaři by se měl člověk postižený lupénkou ideálně vypravit?
Rozhodně ke kožnímu lékaři. Mírné formy psoriázy by měl být schopen zvládnout každý dermatolog. Ale pokud se jedná o těžkou formu, je lepší obrátit se na kožního lékaře, který má zkušenosti se systémovou léčbou psoriázy. Jsou to většinou lékaři ve specializovaných centrech pro léčbu psoriázy. Ale mohou to být i ambulantní dermatologové se zájmem o celkovou léčbu lupénky.

Co přesně jsou centra specializované dermatologické léčby? Pro koho jsou určená?
Centra specializovaná na léčbu psoriázy jsou taková centra, která mohou předepisovat biologickou léčbu. Jsou to Dermatologické kliniky ve fakultních nemocnicích nebo Kožní oddělení větších nemocnic. Například v Českých Budějovicích, Jihlavě, Ústí nad Labem. Jsou určena pro pacienty se středně těžkou až těžkou psoriázu vyžadující celkovou terapii.

Jaké jsou objednací doby? Kdy se vyplatí objednat se právě tam?
Objednací doby jsou různé, podle zátěže jednotlivých center. Objednat se právě tam se vyplatí, když je psoriáza opravdu rozsáhlá. Anebo když pacient vidí, že nedochází ke zlepšení psoriázy při lokální terapii.

5af55500bc64fobrazek.jpgLze lupénku zcela vyléčit? Co je cílem léčby?
Lupénku zcela vyléčit nelze, ale je možné dostat pacienta do kompletní remise (původní fungování před vypuknutím choroby) což je samozřejmě i cíl naší terapie. Bohužel není možné u každého pacienta dosáhnout kompletního vymizení psoriatických projevů, ale snažíme se ho dostat do takového stavu, kdy má minimální ložiska lupénky.

Jaký druh léčby mohou lékaři zvolit?
Lze vybrat mezi lokální terapií ve formě krémů, gelů a nově i pěny. Většina preparátů obsahuje kortikoidy, eventuálně v kombinaci s derivátem vitaminu D. Spousta pacientů má z kortikoidních krémů strach, ale při správném užívání je léčba naprosto bezpečná. V případě, že je lokální terapie nedostatečná, lze použít fototerapii (léčba UV zářením), nebo systémovou léčbu ve formě tablet. Pro ty nejtěžší případy nereagující na fototerapii ani na tablety přichází v úvahu biologická terapie.

Co přesně je ta biologická léčba?
Biologická léčba dokáže zasáhnout cíleně do našeho imunitního systému a zablokovat vznik psoriázy v její časné fázi. Její výhodou je, že není toxická pro žádný orgán, a proto je možné její dlouhodobé podávání. Biologická léčba nedokáže lupénku vyléčit, často ale dokáže pacienta dostat do kompletní remise a při kontinuálním podávání mu poskytnout plnohodnotný život s minimální, nebo žádnou psoriázou.

Pro koho je vhodná? Může ji dostat každý?
Nárok na tuto léčbu mají pacienti s rozsáhlou formou psoriázy. To znamená, že mají projevy na více než 10 % povrchu těla (1 % odpovídá velikosti jedné dlaně pacienta) a dále u nich musely selhat minimálně 2 druhy celkové terapie (fototerapie, methotrexat, acitretin, cyklosporin). Biologickou léčbu může dostat každý, pokud splňuje výše uvedené kritéria.

Stává se, že lékař nenabídne všechny dostupné možnosti léčby, například z neznalosti? Jak by se měl pacient zachovat, když má pocit, že lékař některou možnost opomněl?
Doufám, že v dnešní době, kdy se nové informace pro lékaře šíří prostřednictvím kongresů a internetových kurzů, je málo pravděpodobný scénář, že lékař nenabídne všechny možné terapie z neznalosti. Pokud ale pacient má pocit, že lékař nějakou možnost opomněl, doporučuji nestydět se a ošetřujícího lékaře se na tuto možnost zeptat. Eventuálně se obrátit i na jiného lékaře pro druhý názor.  

Více o lupénce a rizicích, která se s ní pojí, se dozvíte v první části rozhovoru, který naleznete zde: „Lupénka není jen onemocnění kůže, způsobuje další závažná onemocnění,“ varuje primář dermatovenerologické kliniky

Čtěte také: