Co je menstruační chudoba?
Menstruační chudoba znamená nedostatek přístupu k menstruačním potřebám, jako jsou například vložky a tampony, ale také k čistým a bezpečným toaletám a dostatečnému množství vody pro udržení intimní hygieny. Mnoho žen se kvůli tomu potýká s omezením ve svém každodenním životě, včetně docházky do školy nebo práce. Tato situace může vést k sociální izolaci, snížené sebedůvěře a dalším negativním důsledkům na psychické zdraví.

59199414bb95a-obrazek.jpg

Situace ve světě
Menstruační chudoba se bohužel netýká jen rozvojových zemí, ale představuje globální problém. Například v subsaharské Africe a částech Asie je tento problém natolik rozšířený, že mnoho dívek vynechává během menstruace školu, což má negativní dopad na jejich vzdělání a budoucí pracovní příležitosti. Podle organizace UNICEF až jedna ze tří dívek v Jižní Asii postrádá přístup k menstruačním potřebám během menstruace. V Indii je tento problém také velmi aktuální. Odhaduje se, že tam až 23 % dívek opustí školu po dosažení puberty, částečně kvůli nedostatečným hygienickým podmínkám a nedostatku menstruačních potřeb.

Situace v České republice
Menstruační chudoba se týká i žen v České republice. Podle organizace Člověk v tísni se i v naší zemi mnoho dívek a žen potýká s nedostatkem financí na nákup menstruačních potřeb. Situace je zvláště těžká pro ženy v nízkopříjmových skupinách, samoživitelky a studentky. Výzkum ukázal, že některé ženy jsou nuceny volit mezi nákupem potravin a menstruačních potřeb, což je nepřijatelný kompromis.

V nedávné době se problematika menstruační chudoby dostala do veřejné debaty i díky několika neziskovým organizacím a kampaním. Například organizace Člověk v tísni zahájila projekt Skutečná vložka, který umožňuje finančně přispět na menstruační potřeby a dívkám v nouzi. Tento projekt je financován z darů veřejnosti a již pomohl stovkám žen po celé České republice.

a6db68494cc09-blobid0.jpg

Ekonomičtější a ekologičtější varianty
Existují také alternativy k jednorázovým menstruačním potřebám, které mohou být jak ekonomičtější, tak i ekologičtější. V posledních letech došlo v tomto oboru k velkému rozvoji a je jen dobře, že se informace o alternativách k běžným menstruačním potřebám dostávají do povědomí široké veřejnosti.

Menstruační kalíšky: Jsou vyrobeny z lékařského silikonu a mohou být používány opakovaně po dobu několika let. Jejich počáteční investice je sice vyšší, ale z dlouhodobého hlediska jsou mnohem levnější. Například v dm seženete menstruační kalíšek už od cca 300 Kč.

Látkové vložky: Mohou být prány a opakovaně používány, což je nejen ekonomičtější, ale i šetrnější k životnímu prostředí. Jedna látková vložka vyjde jen na několik desítek korun a lze ji používat opakovaně.

Menstruační kalhotky: Tyto speciálně navržené kalhotky absorbují krev při menstruaci a mohou být opakovaně prané a používané i několik let. Lze je pořídit i u českých firem a zároveň tak podpořit lokální produkty. Dnes už jsou k dostání i v běžných sítích drogerií.

Podpora těchto alternativ může významně přispět k řešení menstruační chudoby a zároveň snížit ekologickou stopu spojenou s jednorázovými menstruačními potřebami. Více informací a konkrétní tipy na řešení najdete na stránce dm.cz, která se tématu menstruační chudoby věnuje.

Zdroje informací: Člověk v tísni, Seznam Zprávy, iDNES, dm