he.jpg
Foto: Shutterstock

Květen se přehoupl do své druhé poloviny a příroda všude okolo se činí. Rozkvetlé zahrady a zelené parky lákají k posezení i procházce, sluneční paprsky nabírají na síle. Energie kulminujícího jara je mocná a odráží se také do léčivých bylinek. Které z nich právě rostou?

Kopřiva dvoudomá

Kopřiva dvoudomá patří k pilířům přírodní medicíny již od starověku. Egypťané ji používali k léčbě artritidy a bolesti dolní části zad, zatímco římští vojáci se kopřivovými svazky šlehali, aby si prohřáli prochladlá těla. Botanický název léčivky (urtica dioica) pochází z latinského slova uro, což volně přeloženo znamená „hořet“; to koresponduje s palčivým pocitem, který při kontaktu pokožky s kopřivou dočasně cítíme.

Kopřiva má řadu zdravotních benefitů a využívá se k léčbě bolestivých kloubů, artritidy, dny, ekzémů a anémie. Účinná je i při mírnění zánětů močových cest a během raných fází zvětšené prostaty (tzv. benigní hyperplazie prostaty). Ulevuje rovněž při senné (alergické) rýmě. Kopřivové obklady či krémy ulevují namoženým svalům, pomáhají při podvrtnutí, natažení a mírní svědění a otok po bodnutí hmyzem. Celkově jde o bylinku, která pročistí organismus a uklidní i pocuchané nervy.

628392ce073ccobrazek.jpg
Foto: Shutterstock

Listy kopřivy dvoudomé jsou bohaté na chlorofyl, třísloviny, minerální látky (především železo, hořčík, vápník a draslík), vitaminy C, B a D, kyselinu mravenčí a křemičitou.

Kontryhel obecný

Kontryhel je zřejmě nejznámější ženský bylinka, ceněná pro své blahodárné účinky už odpradávna. Pyšní se řadou lidových pojmenování, některá jsou i velmi poetická (nebeská rosa, dámský plášť či bylinka panny Marie). Má velmi specifický tvar listů, na kterých se častěji než na jiných bylinkách zachycují kapky rosy. Tradovalo se, že jde o slzy panny Marie, které když po ránu žena vypije, zbaví se případných ženských obtíží.

Kontryhel je bylinka s mimořádným účinkem (nejenom) na zdraví ženy. Má protizánětlivé a antimykotické účinky, usnadňuje hojení, optimalizuje zažívání, čistí a povzbuzuje organismus, dezinfikuje močovou trubici, zklidňuje sliznice, pomáhá při nachlazení, mírní křeče, regeneruje ženský organismus a hormonální systém, optimalizuje menstruační cyklus, je prevencí gynekologických zánětů a výtoků, zpevňuje a posiluje dělohu (příznivě působí na svalovinu) a stabilizuje ovulační cyklus.

628392f2c6b5aobrazek.jpg
Foto: Shutterstock

Kontryhel detoxikuje organismus, je bohatý na rostlinné hormony, obsahuje kyselinu salicylovou a vitamín C, třísloviny, hořčiny, silice a glykosidy.

Bez černý

Černý bez patří k tradičním rostlinám využívaným v lidovém léčitelství. Využitelné jsou všechny části rostliny – každá z nich má blahodárné účinky na lidské zdraví. Sbírá se květ, jehož vůně je intenzivní, přesto jemná, listy, bobule i kůra. Kvést začíná koncem května a v červnu, bobule dozrávají na konci léta a počátkem podzimu. V minulosti se jím léčilo téměř vše: výhonky bezu se používaly na zmírnění bolesti zubů, mladé lístky promíchané s ječnou moukou léčily popáleniny a usnadňovaly hojení. Práškem z rozemletých suchých listů se zase zastavovalo krvácení z nosu. Pro jeho blahodárné účinky dostávali kdysi rostlinku bezu novomanželé jako svatební dar. Vysazoval se také v blízkosti chlévů, protože se věřilo, že zahání dobytčí mor.

Rostlina se v lidové medicíně dodnes hojně využívá. Čaj z černého bezu pomáhá během nachlazení, uvolňuje dýchací cesty, podporuje pocení a vykašlávání, je močopudný, antibakteriální a posiluje imunitu a celkovou kondici. Skvělý je také při potížích se zažíváním. Z květů se vyrábí také voňavý a chutný sirup, který milují (nejenom) děti.

6283931485e62obrazek.jpg
Foto: Shutterstock

Černý bez je bohatý na řadu zdraví prospěšných látek. Obsahuje některé důležité vitaminy (A, B1, B2, B3 a C), květ vyniká obsahem bioflavonoidů, které jsou ceněné především pro své antioxidační, protizánětlivé a antibakteriální účinky. Za zmínku stojí také třísloviny, taniny a éterické oleje, slizové látky a cholin, který se mimo jiné podílí se na využití tuků a cholesterolu.

Bříza bělokorá

Bříza je považována za všestrannou léčivku, kdy nic nepřijde nazmar – využít lze téměř vše od listů přes kůru, mízu až po dřevo. Březové listy jsou prastarou součástí lidového léčitelství zejména u slovanských národů. Strom samotný je symbolem mládí, odpradávna přirovnáván ke štíhlé prostovlasé dívce plné života, nezkrotnosti a čerstvé síly.

Březové listy mají silné močopudné a čistící účinky, pomáhají při bolestech kloubů a osteoporóze. Bříza je vhodná také v rámci redukční diety. Užívá se i zevně - čistí a regeneruje, pomáhá s hojením drobných poranění, vyrážek a ekzémů. Skvělá je v péči o vlasy a pokožku hlavy, zbavuje lupů a eliminuje mastnotu, podporuje růst vlasů a dodává jim lesk a pružnost.

62839353e9356obrazek.jpg
Foto: Shutterstock

Březové listy obsahují řadu účinných látek, za zmínku stojí například flavonové glykosidy, které mají protizánětlivé a dezinfekční účinky. Bohatá je bříza na silice, třísloviny, saponiny, hořčiny, pryskyřice a vitamin C.

Čtěte také:

Zdroje: gardenersworld.comwoodlandtrust.org.ukhealthline.commountsinai.org