Jejich role je naprosto nezastupitelná: pročišťují krev, vylučují toxiny a léky, regulují krevní tlak i metabolické procesy v organismu, aktivují vitamin D a tvorbu hormonů důležitých pro červené krvinky.
Přitom až deset procent naší populace má některé z onemocnění ledvin (přibližně 6 000 pacientů musí pravidelně docházet na dialýzu a kolem 4 000 Čechů žije s transplantovanou ledvinou). Základem pro zdravé ledviny je pitný režim. Denně bychom měli přijmout kolem dvou, dvou a půl litrů tekutin (počítá se cca 10 ml na kilogram hmotnosti). Nejlepší je čistá, neperlivá voda, méně solit, udržovat si stabilní váhu (přiměřenou dle BMI), omezit užívání léků na bolest a příjem bílkovin v potravě, nekouřit.

Množství tekutin se počítá včetně potravin, vodu (neperlivou, jemně perlivou, bylinkové čaje, ovocné šťávy a džusy) můžete doplnit polévkou nebo některými potravinami bohatými na vodu, třeba borůvkami (75 %), meruňkami (86 %), vodním melounem (93 % vody), špenátem (92 %) nebo červeným zelím (92 %).

Prof-Vladimir-Tesar.jpg

Hlídejte si krevní tlak a cukrovku
Civilizační nemoci, které výrazně ovlivňují zdraví našich ledvin, jsou vysoký krevní tlak a diabetes. „Poškození ledvin patří mezi nejzávažnější dlouhodobé komplikace diabetu a pacienti s diabetem představují až 40 % všech pacientů, kteří se léčí „umělou“ ledvinou. Vývoj diabetického onemocnění ledvin lze významně zpomalit dobrou kontrolou diabetu, krevního tlaku a užíváním léků, které snižují tlak v ledvinových klubíčkách, kde probíhá filtrace krve,“ říká profesor MUDr. Vladimír Tesař DrSc., MBA, FASN, přednosta Kliniky nefrologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Volání o pomoc
Jasným signálem, že ledviny volají o pomoc je barva moči (jiná než slámově žlutá není v pořádku). Přidat se může únava, bolesti hlavy, snížený pracovní výkon a celková psychická nepohoda. Dlouhodobý nízký příjem tekutin může vyvolat úporné bolesti hlavy, zácpu a potíže se zažíváním i celkovou dehydrataci organismu. Ženy nepotěší ani předčasné stárnutí pleti. Pokud ledviny extrémně dlouho strádají, může dojít ke vzniku ledvinových kamenů, případně akutnímu selhání.

Náhlý, nebezpečný stav
Při dehydrataci (například při nedostatečném příjmu tekutin, teplotách, průjmech) se snižuje množství tekutin v cévách, tím se zmenšuje i průtok krve ledvinami a buňky ledvinných kanálků začínají odumírat. Nastává kolaps. Pokud ledviny náhle přestanou pracovat, nahromadí se v těle toxiny, především kreatinin a močovina. Lidský organismus je v přímém ohrožení života.
Kromě dehydratace k tomuto závažnému stavu může dojít následkem působení jedů, jakými jsou těžké kovy, některé léky (antibiotika, diuretika), kontrastní látky. „V našich poměrech jsou jednou z nejčastějších příčin akutního zhoršení funkce ledvin léky užívané na bolest (analgetika a takzvaná nesteroidní antirevmatika),“ doplňuje profesor Vladimír Tesař a zdůrazňuje, že vhodnost užívat tyto léky a jejich dávkování bychom proto měli vždy konzultovat se svým lékařem.

Neméně závažným důvodem, proč k akutnímu selhání ledvin dochází, je náhlé uzavření močových cest například močovým kamenem, zvětšenou prostatou nebo nádorem. Moč se hromadí, a postupuje až k ledvině, kterou utlačí. Její funkci přebírá druhá ledvina, takže se na problém může přijít pozdě, kdy je utlačená ledvina nenávratně poškozena. Problém provází výrazná bledost, otoky, vysoký krevní tlak, malé množství vylučované moči, nevolnosti, nutkání na zvracení, zvracení. Pokud není pacient okamžitě léčen, může dojít k selhání srdce, otoku plic, poruchám srdečního rytmu, křečím a bezvědomí. První pomocí je zavodnění infuzí do žíly, nasazení léků, v případě mechanické překážky je na místě okamžité odstranění. Někdy je třeba dialýza, v krajním případě poškození ledvin transplantace.

Porozhlédněte se v rodině
Nemoci ledvin se často dědí po generace, stejně jako další civilizační nemoci jako je cukrovka a vysoký krevní tlak. Vše tedy souvisí se vším, proto je třeba sledovat rodinnou anamnézu a v případě rizikových faktorů potenciální pacienty sledovat u specialisty. Nejčastějším geneticky podmíněným onemocněním ledvin jsou tzv. polycystické ledviny (funkční tkáň ledvin je v průběhu života postupně zcela nahrazena mnohočetnými cystami). Podle profesora Tesaře se tato onemocnění téměř vždy vyskytují u jednoho z rodičů. Časná diagnóza i léčebná intervence by tedy měla být poměrně snadno možná.

Ledviny a ženy
Některá onemocnění ledvin jsou u žen významně častější než u mužů (např. postižení ledvin u tzv. systémového lupusu). Důležitým problémem je možnost těhotenství u žen se sníženou funkcí ledvin, které jsou ve vyšším riziku těhotenských komplikací.  Konzultace s odborníkem by měla těmto ženám odhadnout riziko a zavést taková opatření, aby byla šance na úspěšný průběh těhotenství a porod zdravého dítěte co nejvyšší. Ve VFN je tento problém řešen spoluprací nefrologů s poradnou pro riziková těhotenství Gynekologicko-porodnické kliniky.

Reklama