7b0c0484681af-obrazek.jpg
Foto: Shutterstock

Obohacení půdy

Citrusy mají mnohá využití, která dalece přesahují pouze jejich použití při vaření, přípravě pití apod. Kupříkladu citronové slupky dokážou skvěle vyčistit troubu apod. Věděli jste ale, že slupky z pomerančů mohou velmi prospět půdě na vaší zahradě nebo odstrašit některé běžné škůdce, jako jsou třeba mšice?

Na význam pomerančové kůry při zahradničení pokazuje například profesionální zahradník Adam Weiss z Pike Lane Gardens. Podle něj mohou slupky z pomerančů obohatit půdu o některé důležité živiny, jako jsou dusík, draslík nebo fosfor, a podporovat tak vývoj a růst rostlin. Rozkládající se pomerančové kůry tedy působí jako přirozené hnojivo a benefitují z nich mimo jiné rajčata nebo růže.

Protože se ale slupky rozkládají až příliš dlouho, je vhodné jim trochu pomoci, aby rychleji splnily svůj účel. Vysušte je a rozemelte nebo nasekejte na menší kousky a následně rozprostřete kolem samotných rostlin nebo přidejte na hromadu s kompostem.

Odpuzovač mšic

Mravenci sice našim zahrádkám sami o sobě zase tolik neškodí (ačkoli když si ze zahrady najdou cestičku k nám domů, radost z toho rozhodně nemáme), ale problematická je u nich skutečnost, že chrání a rozšiřují mšice. A ty na našich rostlinkách opravdu nechceme, protože podporují tvorbu plísní, vysávají z rostlin mízu a přenášejí na ně nejrůznější choroby. A proto je lepší, když máme na zahradě mravenců, a tedy i mšic, spíš méně než více. A pomoci s tím mohou opět pomerančové slupky. Obsahují totiž limonen, který jim nevoní a působí proto jako přírodní odpuzovač hmyzu. Opět stačí kůru vysušit, rozemlít na prášek a následně jím posypat zahradu a místa, kde se mravenci a mšice u vás sdružují nejvíce.

Vyrobit si můžete i postřik. Třeba na použití u domácích rostlin. Slupky zalijte horkou vodou a nechte louhovat a vychladnout. Následně nalijte tekutinu do lahvičky s rozprašovačem a můžete aplikovat tam, kde je potřeba.

V ideálním případě je samozřejmě u všech těchto způsobů vhodné používat slupky z pomerančů, které nebyly chemicky ošetřené, aby se do půdy s prospěšnými látkami neuvolňovaly i zbytečné chemikálie. Pokud ale takové pomeranče k dispozici nemáte, alespoň je před použitím důkladně omyjte.

Zdroje: Zena-in.cz, Pubs.acs.orgMarthastewart.com, Pikelanegardens.com, Farmingdale-observer.com