Jak fungují? 

Kompresní, někdy také kompresivní, punčochy mají nezastupitelnou roli v péči o zdraví nohou. „Podněcují žíly k tomu, aby snadněji přečerpaly krev zpět k srdci. Měli by je nosit všichni ti, které trápí otoky nohou nebo křečové žíly. Stahovací punčochy je nevyléčí, avšak uleví od potíží a zabrání zhoršování problémů. Jejich pravidelné nošení může předcházet vážným komplikacím chronického žilního onemocnění, jako jsou bércové vředy nebo trombóza,“ říká angioložka MUDr. Petra Zimolová z FN Motol. 

7f5a99c2f496a-obrazek.jpg
Foto:  MUDr. Petra Zimolová z FN Motol

Jsou opravdu tak účinné? 

Důkazem účinnosti kompresních punčoch je studie z roku 20191, která porovnávala kvalitu života lidí s chronickým žilním onemocněním před a po šesti měsících nošení kompresních punčoch. Všichni účastníci studie si po kompresní terapii chválili výrazně lepší fyzický stav, menší bolest, celkovou vitalitu a také náladu. Nevýraznější zlepšení kvality života ve všech oblastech vnímali ti, kteří do studie nastoupili s většími žilními problémy. 

Kompresní punčochy jako protipovodňové bariéry 

Jak svým pacientům vysvětlují princip komprese specialisti na žilní onemocnění? „Představte si koryto řeky, které se při větším množství vody rozlévá do okolí. To je situace, která připomíná křečové žíly. Břehy nestačí udržet vodu a rozšiřují se, žilní stěna povoluje zvýšenému tlaku zevnitř a žíly se ‚roztahují‘. V případě, že žilní stěna není dostatečně pevná a žíly nepracují správně, dochází ve spodních částech nohou k přetlaku z většího objemu krve. Kompresní podkolenky nebo punčochy působí jako protipovodňové bariéry, pomáhají zpevnit břehy – v tomto případě jsou oporou žilní stěně. Díky tomu se poškození žilní stěny a žilních chlopní nezhoršuje a krev teče správným směrem,“ říká dermatoveneroložka MUDr. Júlia Černohorská z Mělníka

d69907fff97ff-blobid0.jpg

Mají je nosit i lidé bez zdravotních problémů?  

Stejně jako je užitečné nosit funkční prádlo na sport, noste při pohybových aktivitách i funkční punčochy, které snižují svalové vibrace a riziko zranění. Kompresní punčochy přispívají také k rychlejšímu odbourávání kyseliny mléčné. Oddálíte tím svalovou únavu a zlepšíte regeneraci po sportovním výkonu. Kompresní prádlo se hodí i při cestování – vícehodinové sezení v autě, letadle nebo autobuse způsobuje, že v nohách dostatečně neproudí krev ani lymfa. Tomu se dá předejít kompresními punčochami. Stejně tak je využijí lidé v profesích, při kterých v práci celý den sedí nebo stojí. Nepostradatelné jsou i v těhotenství, kdy dochází k velkým otokům a bolestem nohou důsledkem hormonálních změn a zvýšené hmotnosti.  

Kdo by se měl kompresním punčochám vyhnout? 

Kompresní prádlo je nevhodné pro nemocné s těžkou nedokrevností dolních končetin, pro diabetiky s pokročilou poruchou mikrocirkulace a pro pacienty s povrchově uloženými tepennými bypassy. Samozřejmě alergie na silikonové zakončení samodržících punčoch znemožňuje používání tohoto typu zdravotních punčoch a je třeba najít vhodnou alternativu. 

9b905999cad1c-obrazek.jpg

Co lze ještě pro své žíly udělat? 

Kompresní punčochy nejsou jediným pilířem léčby chronického žilní onemocnění. Velmi účinné je užívání léků (venofarmak) a dodržování doporučení, která vám pomohou podpořit zdraví a kondici žil. Najdete je například na webu zilniporadna.cz.  

Angioložka MUDr. Petra Zimolová z FN Motol radí s kompresním prádlem

Jak vybrat sílu stlačení punčoch (kompresi)?  
Tento druh zdravotnických pomůcek se dělí dle závažnosti nemoci do několika tříd elastické komprese (tzv. compression class). Síla komprese se měří stejně jako u krevního tlaku v jednotkách mmHg – tedy v milimetrech rtuťového sloupce. Čím vyšší je číslo před mmHg, tím se jedná o vyšší účinnost komprese, která končetinu silněji stáhne. 

  • Podpůrná kompresní třída (tzv. třída A) s nejnižší účinností je určena pro prevenci rozvoje křečových žil např. v průběhu těhotenství (10–17 mmHg). 
  • Lehká třída komprese (I. třída) s nízkým tlakem je ideální při léčbě mírných forem chronického žilního onemocnění, např. u lidí s drobnějšími křečovými žilami a metličkami. Zmírňuje bolesti a brání dalšímu postupu žilního onemocnění (CCL1: 18–21 mmHg). 
  • Střední třída komprese (II. třída) je indikována při léčbě varixů kmenových žil i po chirurgickém zákroku nejen na křečových žilách jako prevence před vznikem trombů i nových varixů. (CCL2: 22–32 mmHg).  
  • Silná třída komprese (III. třída) má velmi vysokou účinnost a využívá se u pacientů ve vysokých stadiích poruch žilní hemodynamiky (proudění krve) a při poruchách lymfatického systému (CCL3:33–46 mmHg). 
  • Velmi silná třída komprese (IV. třída) se využívá při léčbě lymfatických otoků (CCL4: více než 50 mmHg). 

1e82ebc7ac9ac-obrazek.jpg

Kdo kompresní punčochy předepíše a proplatí? 
Kompresní zdravotnické pomůcky lze volně koupit ve zdravotnických prodejnách, nebo od II. kompresní třídy můžete získat od praktického lékaře či specialisty „Poukaz“ (s úhradou pojišťovny; dle typu pomůcky s případným doplatkem pacienta). 

Výška pod kolena, na stehna, nebo do pasu? 
Křečové žíly se mohou tvořit na všech úrovních dolních končetin. Z tohoto důvodu se vyrábí lýtkové, polostehenní, stehenní punčochy a celé punčochové kalhoty. Ať už se jedná o jakýkoliv typ, vždy by měly punčochy pokrýt celou oblast, kde se křečové žíly objevují. 

Jak se správně změřit a jakou vybrat velikost? 
Dobře zvolená kompresní punčocha by neměla škrtit ani odstávat, proto je správné změření tak důležité. 

  • Míry si nechte vzít nejlépe po ránu, protože v průběhu dne končetiny natékají a naměřené míry by tak nebyly správné. 
  • Měřte končetinu bez bandáže a oblečení. 
  • Změřte všechny body, které vyžaduje tabulka velikostí daného výrobce. Každý výrobce může mít uvedeny jiné rozměry pro danou velikost. 
  • Nejdůležitější jsou tyto míry: délka chodidla, obvod přes nárt, přes kotník, nejširší část lýtka a obvod ve středu stehna. U podkolenek hraje roli i vzdálenost od paty po místo kousek pod kolenem, u stehenních punčoch vzdálenost od paty po zakončení na stehně. 
  • Před koupí punčochových kalhot si změřte stehno cca 5 cm pod rozkrokem, dále obvod přes boky a pas. 

Kde nakoupit? 
První pár je nejvhodnější kupovat v prodejně zdravotnických potřeb nebo lékárně, kde vám zkušený personál pomůže s výběrem té nejoptimálnější varianty. E-shopy je lepší využít až ve chvíli, kdy přesně víte, co chcete koupit. Pokud máte nestandardní velikost nohou a nevejdete se do tabulek, tak si můžete u některého výrobce nechat vyrobit kompresivní zboží přímo na míru.  

8660429317849-blobid0.jpg

Speciální případ? 
Je přínosem, když s prvním výběrem a navléknutím poradí lékař. Ten vezme v úvahu všechny okolnosti, které by pacientovi mohly znesnadnit správnou aplikaci komprese (obezita, pohyblivost, vyšší věk, různé zdravotní komplikace), případně doporučí speciální pomůcky pro navlékání kompresních punčoch.  

Jak natáhnout kompresní punčochu? 
Kompresní punčochy nasazujte hned ráno před zatížením končetiny, a to vsedě ideálně ještě v posteli. Dbejte na to, abyste měli zapilované nehty a obroušené paty. Kůže by neměla být zpocená ani mastná. Obraťte punčochu naruby, špičku vtáhněte dovnitř až po patu. Vložte nohu do punčochy, uchopte punčochu za shrnuté okraje a přetáhněte ji přes chodidlo a patu. Urovnejte punčochu v oblasti nártu a kotníku. Pomalu natahujte punčochu směrem nahoru a po několika centimetrech ji postupně obracejte zpět na líc. Tipy k výběru a videa ke správnému nasazování kompresních punčoch najdete na: zilniporadna.cz. Tam se mj. dozvíte, proč se vyrábějí některé punčochy bez špičky.  

Co když mě punčochy stejně škrtí? 
Důležité je obléct si punčochy hned ráno, kdy nejsou končetiny oteklé – lépe se do nich vejdete a rukama vyhladíte případné sklady. Pokud si punčochy oblečete nesprávným způsobem, v některých místech může být látka moc nahusto a zbytečně svírat. Případně vyzkoušejte punčochy z jiného materiálu nebo od jiného výrobce. 

9398644ae6748-blobid0.jpg

Kolik hodin denně můžu nosit kompresní punčochy? 
Nošení kompresních punčoch je otázkou zvyku. Začněte s nošením na 2 až 4 hodiny denně a postupně přidávejte, až zvládnete mít punčochy nasazeny přes celý den. Pokud lékař neurčí jinak, na noc je sundávejte. Čím závaznější diagnózu máte, tím je celodenní nošení kompresního prádla důležitější. Lidé, kteří mají rozsáhlé křečové žíly, bércové vředy nebo lymfedém, by měli nosit punčochy několik let, nebo dokonce celý život. 

Jak často prát? 
Před prvním použitím punčochy vyperte. Máte-li kompresní punčochy přes den na sobě, roztáhnou se do šířky. Praním jim pomůžete získat zpět jejich původní tvar. Punčochy perte naruby ideálně denně bez aviváže na 30 °C v sáčku na jemné prádlo.  

1 Berszakiewicz A. et. Al., The effect of compression therapy on quality of life in patients with chronic venous disease: a comparative 6-month study, 2019. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34377118/