Každý, kdo pravidelně cestuje na dlouhé vzdálenosti, vám tohle potvrdí. A právě látka, ze které je ušit potah sedadel v autě tvoří nedílnou, pokud ne hlavní součást tohoto komfortu.
5e4561084e2f0obrazek.png
Není to jen o dlouhých cestách. Je zkrátka úžasné dotýkat se na omak příjemné látky, která navíc vydrží prakticky vše, od nejrůznějších vylitých tekutin, skvrn od svačinek či líčidel, až po zátěžovou zkoušku dětskými botičkami či zvířecími tlapkami. A rozhodně nehraje roli, jestli vlastníte luxusní kabriolet, ekologické mini autíčko na elektrický pohon nebo rodinou dodávku. Všechny sedačky sice nejsou stejné, ale v každé se musí sedět dobře. Málokdo přitom ví, že každá třetí sedačka namontovaná do nového auta kdekoliv na světě pochází z rukou českých profesionálů a také šiček, které pracují ve společnosti Adient.

Jak „obléknout“ autosedačku
Pod pojmem šička si stále většina z nás představí ženu, která s krejčovským metrem v ruce nabírá míry pro dámské šaty, případně vám zkrátí příliš dlouhé nohavice nebo opraví rozbitý zip u bundy. Existuje ale celá řada šiček, které každý den „oblékají“ úplně jiné zákazníky.

Ušít ty nejsložitější potahy pro automobilové sedačky se i zkušená šička učí měsíce, někdy dokonce roky. Musí se totiž naučit rychle, a přesto naprosto precizně složit a následně sešít všechny díly, které často připomínají spíše hlavolam. Každá automobilka má přitom více druhů potahů z nejrůznějších materiálů. Vynásobte si to celkem 15 automobilovými značkami, pro které šičky v Adientu chystají potahy a máte důvod, proč je práce v této oblasti leckdy náročná, ale zato rozhodně velmi různorodá.

Také autopotahy podléhají módním trendům
Není to tak proměnlivá disciplína jako v případě módních návrhářů, protože sedačky až na výjimky zůstávají prakticky vždy stejné. Jistě, drobné rozdíly bychom napříč jednotlivými modely našli, nicméně co se týká střihu, autosedačka je zkrátka autosedačka. Co se ale rozhodně neustále vyvíjí, mimo jiné v inovačním centru Adient ve Strakonicích, jsou materiály používané k šití potahů.

A protože trh je velice různorodý a zákazníci nároční, dokáží místní šičky a designérky vyrobit nádherné kožené sedačky stejně dobře jako potahy z kompletně veganských materiálů. „Používání lyocelon tkanin, tedy veganských materiálů, které neobsahují nic na bázi živočišného původu je nejnovějším trendem v našem odvětví. Mnohé automobilky chtějí mít v nabídce i látky pro striktní vegany,“ říká designérka Gabriela Palková z Adientu.

Kromě samotného šití zvládají šikovné šičky z Adientu také vyšívání, ozdobné stehy, tepelné gravírování a další úpravu materiálu tak, aby potah vypadal co nejlépe. Zároveň nikdy nezapomínají na kvalitní zpracování, protože sedačka v autě musí dobře sloužit celé roky. Aby každá další cesta byla stejně pohodlná, jako první posazení.

Reklama