Město samo se prezentuje už zdálky jako něco neobvyklého. Směrem od Brna je vidět panorama zámku a kousek od něj Svatý kopeček s kostelem sv. Šebestiána. Vypadá to moc pěkně, tím spíš, že Turold po levé straně silnice budí dojem divoké přírody.
Původně vedly přes řeku Dyji dva přechody. Dva přechody - dvě cesty: Jedna po Pálavských vrších přes Klentnici do Mikulova a druhá, která spěchala do rakouského Laa a obcházela mikulovský zámek. Křižovatky cest byly vždycky místem, které se muselo hlídat - a tak byla na skále nad městem vybudováná dělostřelecká tvrz, ze které dneska můžete přehlédnout celý městský areál. Nazývá se Kozí horka a nelze ji přehlédnout - vypadá jako kamenný kvádr na skalnatém ostrohu.
Další dominantou je Svatý kopeček - turisté tam chodívají po celé křížové cestě a prohlížejí si nahoře umístěný kostel sv. Šebestiána, ale já osobně, pokud mohu, chodím z druhé strany, kde je cesta mezi vinohrady. Pak ale musím některá z 16 pašijových zastavení oželet. Nahoře je zvonice a kostelík, ne ovšem původní, který se začal stavět v době moru v roce 1623, ale obnovený, z roku 1679. Klidně se vám ale přiznám, že teď v zimě budu raději obdivovat jiné věci a zůstanu dole v teple.
I tady je totiž co procházet a prohlížet. Pokud máte rádi procházky po dláždění, pak je pro vás jako stvořená Husova ulice. Táhne se kolem zámku a je z malinkých barevných domků, jakoby oddělených od okolního světa. Nepamatuji si, že by tomu někdy bylo jinak. Ovšem, je to přece jen židovská část města - a na horním konci ulice je synagoga, upravená jako muzeum. V dnešní době je tato část města upravená jako turistický okruh, a kdybyste jej prošli celý, skončíte na židovském hřbitově. Dodnes se na jeho rabínský vršek jezdí rabíni z celého světa poklonit svým přechůdcům. Židovské obyvatelstvo se ve větší míře připomíná od roku 1421 a ve městě vždycky tvořilo poměrně silnou část obyvatelstva, mezi níž nechyběly ani výrazné osobnosti, jako Jehuda ben Becalel (rabbi Löw) - tvůrce Golema.
Když si prohlédnete i synagogu, můžete vyjít na náměstí - a tady se rozhodnout: buď se dáte nahoru k zámku, který skrývá ve svých sklepech unikátní sud obřích rozměrů, vinařské lisy a nahoře v zámku výstavní expozice, nebo se dát dolů k Dietrichštejnské hrobce. Zámek má poměrně pohnutou historii. Na jeho místě stával od roku 1218 hrad, který postupně vystřídal majitele od králů přes Lichenštejny až po Ladislava Kereczenyiho, o němž pověst praví, že popudil Turky proti sobě tak, že i jeho syna pronásledovali po celých Uhrách. Poté byl hrad přestavěn na zámek - už rodem Dietrichštejnů. V roce 1945 fašisté zámek vypálili, a byl prakticky vybudován znovu.
Na nádvoří vejdete původní branou, vytesanou v kameni, a jestli se budete chtít projít zámkem, nebo vystačíte s podzemím, to už nechám na vás.
Po cestě k hrobce jdeme po historickém náměstí okolo nádherně zdobeného domu U rytířů. Upoutá vás nádhernými renesančními sgrafity a také tím, že v tamější restauraci výborně vaří.
Ovšem i náměstí má cosi do sebe - je na něm nádherný morový sloup se sousoším Nejsvětější trojice, pocházející z roku 1724. A jako všude po městě i na něm se dají najít znaky Dietrichštejnů. Ti si ve městě postavili krásnou honosnou hrobku, která byla postavena na ruinách mikulovské Lorety. Ta byla zničena rozsáhlým požárem a zachovala se jen plastika Černé madony a Náchodská kaple.
Nový komentář
Komentáře
Mikulov je krásný. A ještě bych vás chtěla upozornit na obec Drnholec. Je kousek ok Mikulova, sama o sobě není nic zvláštního, až na to, že z ní pocvházel manžel jedné z nemanželských dcer Přemysla Otakara II, ale je tam výborná restaurace s barem, jmenuje se Hotel Drnholec a mají tam výborná vína.
Lucylle: Do Rohatýho Krokodýla jsme chtěli jet už předloni, ale nemají tam čtyřlůžkové pokoje. Tak jsme nakonec byli v penzionu nedaleko - a do Krokodýla jsme zašli aspoň jednou na večeři
Saturninka: on to byl jeden z bytů u vlakového nádraží, tehdy to byla ulice Hraničářů - bylo to nové a proto drahé...
Lucylle:
tak to jse nevěděla
pajda: Já nevím - bydlím tady 26 let, ale je fakt, že sama bydlím teprve 8 let, takže jaký byl nájem dřív, netuším. A i mne napadlo, že jste oba už určitě měli práci a tady se hledá MOC těžko.
Saturninka: jenže já bych tehdy dostala místo nejblíž v Břeclavi a můj muž v Brně - ale my už byli v Brně zaměstnaní oba - a před těmi 14 lety bylo nájemné v Mikulově vyšší...prostě dvojí dojíždění a ještě bydlení a tak jsme neutáhli...bylo jednodušší zůstat v Brně.
Saturninka: Ja vim,on to mel Polivka spolecne s Brichtou
Pod Krokodylem jsou zidovske lazne-zjistili to tak,ze se jim pri stavbe hotelu do nich propadl bagr,predtim nikdo netusil,ze tam lazne byly.
Lucylle: Jojo - kdysi kpatříval Bolkovi Polívkovi, pak Železným a dnes... kdoví
.
já nevím, myslím, že je tu levnější nájem, než-li v Brně. Ale jinak je tu draho kvlůlivá Rakousku
.
, nepamatuju si totiž nic, co je starší než 10 minut
.
pajda:
Olka: Nejní zač - už si to ani nepamatuju
Mikulov miluju
Prijemna pivnice
Na Husove je hezky hotylek Rohaty krokodyl
Saturninka: to o tom kopečku platilo už za mojí mámy - a přesto jsme zam chodili...víš, jak se po bečce skvěle kutálí dolů?
Saturninka: Ostatně musím Saturnince ještě dodatečně poděkovat za nasměrování na web města Mikulova, odkud jsem získala kontakty na penziony, v jednom z nich jsme pak opravdu byli. Díky.
Saturninka: díky za info...já tam nechala kus svého srdce a dodnes mě mrzí, že jsem nesehnala práci v okolí...neměli jsme na to, abychom tam utáhli byt a já se musela vrátit do Brna. Vinobraní si píšu červeně do kalendáře...
Olka: Asi měli zrovna dovolenou
.
. Letos je plánováno na 10. - 11. září.
Jinak bývávalo pravidlem, že Vinobraní je vždy 2. neděli v září. 1. neděli bývá tradiční pouť k Černé loretánské madoně na Svatý kopeček a hned víkend po ní vinobraní. Jenže - loni se krylo s vinobraním ve Znojmě a tak měli u nás kulturní pracovníci strach z malé návštěvnosti a udělali jo o týden dříve
V srpnu jsme v Mikulově a okolí strávili příjemný týden, mohu jen doporučit. Asi jsme měli štěstí, že feťáci i cikáni byli zrovna na prázdninách (Satu, opravdu tam byl klid), naopak jsme se setkali se spoustou příjemných a vstřícných lidí.
Vřele doporučuju prohlídku města včetně židovského hřbitova a vinného sklepa organizovanou turistickým centrem. (O tom, jak mě posléze manžel dotáhl do penziónu zcela vláčnou - to je taky nápad pít víno v pět odpoledne nalačno - si nechte vyprávět od jiných, já si nic takového nepamatuju.)
Celý týden byl úžasný, vlastně hned v den příjezdu jsme natrefili na náměstí "Slavnosti národů Podyjí" spojené s opékáním selete a ochutnávkami vína místních vinařů. Báječná dovolená na kolech v překrásném kraji.
vládík: Tak kvůli tomu bych tam jela...obávám se však, že na další prohlídky by už nedošlo...
Myslím, že není co dodat - pajda to napsala pěkně a přesně
! Jen bych ráda upozornila, že Kozí hrádek se stal častým útočištěm mladých feťáků a na Sv. Kopečku už jsem s dětma nebyla ani nepamatuju, protože tam se prozměnu shromažďuje romská omladina, která přepadá a okrádá neromské děti a mládež
a já při svém fyzickém vybavení si tam sama netroufnu
.
.
Nechci tím ale rozhodně nikoho odrazovat od návštěvy města, kdepááááááááák, Mikulov je moc hezký a takové věci se dějí určitě všude
Pajda ještě zapomněla napsat, že při návštěvě Mikulova je skoro hřích nenavštívit sklípek pana Solaříka přímo pod Kozím vrchem (zde Kozí horka). Sklep je vystřílený ve skále, nádhera a za cenu asi 250,- máte 1 teplou večeři, spoustu uzeného, sýra a vína, kolik vypijete. Je to tam moc fajn
pajdo, byli jsme vloni na jaře, bylo to tam super, určitě se tam vrátím...