Podle průzkumu, který provedli na začátku tohoto roku odborníci v České republice, přijímá 98 procent Čechů méně než 25 gramů vlákniny denně. Doporučovaná denní dávka vlákniny je přitom 30 gramů!


Obsah vlákniny ve stravě české populace je velmi nízký. Tato skutečnost může podle současných populačních studií souviset s vyšším výskytem civilizačních nemocí, například žlučových kamenů, zácpy, ale též rakoviny konečníku, ženského prsu či slinivky břišní.

Česká republika navíc figuruje na prvním místě ve výskytu rakoviny tlustého střeva a konečníku a na předních příčkách tabulek zaznamenávajících počty srdečních onemocnění, jako jsou angina pectoris a infarkt myokardu. Ověřená fakta mohou poukazovat i na nedostatek vlákniny v naší stravě.

 

Vláknina jsou složené cukry (sacharidy), které organismus není schopen v tenkém střevě rozložit, vstřebat a využít jako zdroj energie. Zvětšuje množství střevního obsahu, „nasává“ do střeva vodu, ředí toxické látky a především působí jako prebiotikum – slouží jako substrát pro střevní bakterie, které mají pozitivní vliv na zdraví člověka.

 

Doc. MUDr. Pavel Kohout, PhD., a Eva Chocenská provedli na počátku roku 2005 průzkum příjmu vlákniny, jehož se zúčastnilo celkem 13 045 spotřebitelů. Výsledek ukázal, že průměrné množství přijímané vlákniny činilo u zkoumaného vzorku jen 11,73 gramů na den.

Nejen na základě tohoto průzkumu odborníci jednoznačně doporučují konzumovat výrobky s vysokým obsahem vlákniny.

 

Mezi takové produkty nyní patří i nová Activia Budíček s vlákninou od společnosti Danone. Na jejím vývoji se podílel rovněž autor výše zmíněné studie Doc. MUDr. Pavel Kohout, PhD. Tato novinka se vymyká klasickému pojetí mléčných výrobků vysokým podílem vlákniny. Jeden kelímek obsahuje 6 gramů vlákniny, což je 20 % denní dávky doporučované českými odborníky. Navíc díky Bifidus Essensis® pomáhá regulovat zažívání.  Activia Budíček s vlákninou je zkrátka kompletní snídaně, která zasytí.

 

Zajímá Vás, kolik vlákniny obsahuje Vaše strava? Vypočítejte si svůj příjem vlákniny na stránkách www.activiabudicek.cz.

Reklama