dyn

Září je krásným obdobím babího léta, ale také předzvěstí nadcházejícího podzimu. Na mnohých zahrádkách a v truhlících to ještě kvete, ale nic naplat, jsou to poslední záchvěvy léta.  Konec tohoto krásného období se nezadržitelně blíží a nastává čas sklizně. Nejen úrody zeleninových zahrádek, ale i odkvetlých letniček, které letos vzaly za své dřív, než bychom chtěli. Pojďme se podívat do zářijových zahrádek. Co je potřeba udělat teď a co ještě chvilku počká?

Září patří k nejkrásnějším měsícům v roce. Už nás netrápí úmorné vedro, ale slunce stále hřeje. Rána jsou mlhavá, ale osvěžená ranní rosou, v níž se třpytí paprsky líně vycházejícího slunce. A když se vyhoupne na oblohu, vzduch se křišťálově pročistí jako nikdy předtím. Už jste si všimli, že na podzim je vidět nejdál do krajiny?

Ale nechme básnění, pojďme na zahradu, čeká nás spousta práce.

Letos jsem si poprvé vyzkoušela, jaké to je mít zeleninovou zahrádku a došla jsem k mnoha zajímavým poznatkům. Když jsem začala na jaře sázet a vysévat, byly okolní stromy ještě málo olistěné, takže záhon měl dostatek slunce. Přes horké léto bylo občasné zastínění žádoucí, ale třeba jahodám nebo rajčatům moc nesvědčilo.

r

Zvláště rajčat se letos urodilo tolik, že bych je mohla prodávat na trhu, ale obávám se, že už nedozrají. Stále je jich hodně zelených…No, poučení pro příště.

Dokonce jsme sklidili slušnou úrodu brambor a nemusíme se bát, že v obchodě podraží. Dařilo se i cuketám a stále ještě sklízím listový salát.

cuketa

Ale největší radost mám z dýně.

m

Z jediné sazenice vyrostla „Adéla“, která si svou rozpínavostí v ničem nezadá s tou filmovou. Možná, že nás jednou povečeří. Zatím je to naopak a některé plody se staly ptačí potravou, jiné, skryty pod mohutnými listy, stále rostou, ale na hlavního „macíka“, co se rozvaluje v uličce, žádná z nich nemá.  Bože, co s ní budu dělat?!!! Asi ji dám sousedům na Halloween. Nebo se mám pustit do kompotů?

Září je měsícem sklizně, ale také významným obdobím přípravy na jaro.

To zní optimisticky, že? V září totiž můžeme vysazovat jarní cibuloviny. Narcisky, tulipány, krokusy a další krásné kytičky, které ozdobí zahradu v jarních měsících.

Můžeme přesazovat a dělit trvalky, které se nám přes léto utěšeně rozrostly. A nezapomeňte popřemýšlet, kde se dají sehnat „odkopky“ úžasných „babičkovských“ kytek, o kterých jsme si po celé léto tak krásně povídali. Floxy, pivoňky, gladioly, montbrécie, topolovky, klematisy…

rutbe

Ale i ty, na které se nedostalo: třapatky, srdcovky, hledíky, astry a spousta dalších.

Zářijová zahrada je i dobrým místem k fotografování

Čtěte také:

Reklama