Září je měsíce časného podzimu a „babího“ léta, a na zahrádkách je stále co dělat. Pokračuje sklizeň ovoce a zeleniny, ale některé části zahrady už pomalu připravujeme k zazimování, dozvěděla jsem se od odborníků v zahradnictví.

Ovocná zahrada

Každá máme svou zahradu v jiné nadmořské výšce, takže se nedá jednoznačně určit, co dělat. Někde už je sklizeň v plném proudu, jinde se ještě čeká, až zářijové sluníčko pěkně „dopeče“ ovocnou úrodu a dá jí barvu a cukernatost.

garden

My „hospodaříme“ v 500 metrech, takže letos toho moc nebude. Jarní mrazy zkosily třešně, ořešák, ale i plody jabloní. Škoda, září pro nás bylo obdobím sklizně jablek, které jsme vozili na moštování a pálení. Ale abyste si nemyslely, že jsme veškerá jablka prolili hrdlem, ta nejkrásnější jsme uložili do sklepa a těšili se z jejich chuti ještě na jaře.

Letos máme jenom švestky, takže je sušíme, vyrábím koláče a knedlíky.

Po sklizni by se měly ovocné stromy přihnojit draselným hnojivem. Zkrátit výhony rybízu a angreštu až o jednu třetinu a začít připravovat půdu na novou výsadbu. Ještě, že to vím, letos chci přikoupit ještě maliny.

Zeleninová zahrádka

Největší úroda okurek, paprik a rajčat už je sklizena a zpracována. Na mé zahradě ještě čekají na sklizeň fazole různých tvarů a velikostí. Některé uvařím a sním, jiné si usuším na další rok, jako jsem to udělala s hráškem. Úplnou náhodou mi tam vyrostala tykev, tak ji ještě nechávám na záhoně a pozoruji, jak se každým týdnem zvětšuje.

Ještě je čas na výsadku ředkviček. Kratší den a teplé počasí jim vyhovuje, takže se ještě můžeme těšit na sklizeň. Vida. Je potřeba rozdělit trsy pažitky, část (stejně jako mladší rostlinky petržele) můžeme dát do květináčků pro zimní přirychlování.

Okrasná zahrádka

Určitě vám ještě dělá radost záplava květů jiřin, růží, aster a slunečnic. Září je dobrým časem k doplnění volných míst ve skalkách a sázení cibulovin, které nás budou těšit prvními květy zase na jaře. Vždyť se přece říká, „děti do školy, cibulky do země“.

Okenní truhlíky

Kdo dobře hnojil a zaléval, určitě má ještě krásné muškáty.  Ale už můžeme pomalu přemýšlet, co s nimi. Jestli je včas zazimovat, nebo nechat na okně a pak vyhodit, až jejich krásu zničí první mrazíky.

Ach jo, nezdá se vám, že to léto nějak rychle uteklo?

Čtěte také:

Reklama