Je mnoho míst v naší republice, která jsou opředená pověstmi a tajemnými záhadami. A už se asi nikdy nedozvíme, co je pravda a co si k těm pověstem přidali v minulosti ti, kteří historky vyprávěli. A třeba je to pravda všechno, kdoví?

A já vás teď zvu na jedno takové tajemné místo... Do lomů poblíž obce Mořina, je jich tu několik. Ty nejznámější jsou Velká a Malá Amerika a lom Mexiko, zvané taky Trestanecký. Je tady pěkně i bez pověsti, ale proč si o ní neříct? Hlavní postavou je německý voják Hans Hagen.

Přečtěte si také:

 

mala

Lom Malá Amerika

Ono se vlastně ani neví, jestli tento Hagen skutečně existoval, nebo to byl někdo jiný, kdo v lomech přebýval, nebo si ho lidé dokonce úplně vymysleli. Povídá se, že tady omylem zůstal, když německá armáda po válce ustupovala, snad do lomu spadl a nemohl se dostat ven, nebo se tu před někým schoval? Těžko říct. Ve štolách potom žil uvězněný ještě nějakou dobu, než zemřel - snad zešílel. A po své smrti strašil další návštěvníky lomu. Údajně jim neubližoval, jen kradl jídlo.

amerika

Lom Velká Amerika. Krásný, že? Dolů se ale nesmí...

Je také možné, že to nebyl Hagen, ale nějaký zločinec, který utekl z vězení a chtěl se schovat před spravedlností. A historku, která se už povídala, jen přiživil. Nebo si ji dokonce vymyslel on? Nebo opravdu našel v jeskyních v lomu oblek německého vojáka? Otázek je hodně, ale odpověď už nenajdeme.

Mexiko

Lom Mexiko, zvaný též Trestanecký. Tady kdysi těžce pracovali političtí vězni

Co ale v lomu najdeme, je kovový gong, který dřív používali horníci jako zvukovou signalizaci. Říká se, že kdo rozezní gong u Hagenovy štoly, už se z podzemí nevrátí a brzy zemře. Takže si při návštěvě dávejte pozor!

amerika

A ještě jednou Velká Amerika. Víte, že se tu natáčel slavný Limonádový Joe?

Fotky: www.brdy.info

Zdroj: Esoterické Čechy, Morava a Slezsko 2

Další zajímavosti v našem magazínu:

Reklama