Pokud vám váš gynekolog doporučil kyretáž, nezoufejte! Zákrok probíhá v narkóze a valná většina žen po něm necítí žádné bolesti. Přečtěte si, co přesně je kyretáž a jak probíhá. Svou zkušenost s kyretáží nám prozradila paní Vlaďka.

kyretáž

I když samotná slova „kyretáž“ či „výškrab“ zní trochu děsivě, nemusíte se obávat, pokud vás tahle věc potká. „Šla jsem ke gynekoložce, protože jsem měla měsíc krvácení,“ vzpomíná na zákrok paní Vlaďka, „když mě poslala na kyretáž, byla jsem na dně. Bála jsem se...“

Po kyretáži ale bylo všechno v pořádku. „Vůbec to nebolelo, prospala jsem se a za dvě hodinky šla domů, říká Vlaďka, „krvácení přestalo prakticky okamžitě. No, asi tři dny jsem ještě trochu špinila, jinak nic.“

Obdobné zkušenosti má s výškrabem více žen. Přesto jsme se ještě zeptali odborníka...

Co je to kyretáž?
Jde o výškrab hrdla a těla děložního. Velice často je to výkon jak terapeutický (léčebný), a tak zároveň diagnostický (stanovení příčiny). Jsou odebrány vzorky děložní sliznice na histologické vyšetření a eventuálně i zastaveno krvácení. V případě potratu, reziduí (zbytků) po porodu a potratu užíváme pojmy jako evakuace, vakumaspirace, vakuumexhausce nebo revize dutiny děložní.

Jak kyretáž probíhá?
Výkon je prováděn v krátké celkové anestezii, velice často v ambulantním režimu. Před operací je potřeba absolvovat předoperační vyšetření. Samotná operace trvá asi 15 minut. Po dezinfekci zevních rodidel a pochvy se provede dilatace (rozšíření) hrdla děložního kovovými tyčinkami - dilatátory. Sliznice děložní je odstraněna pomocí tenkého nástroje - kyrety a získaný materiál je odeslán na histologické vyšetření.

Jaké mohou vzniknout obtíže?
Komplikace jsou vzácné, ale obdobné jako u jakékoli jiné operace, tedy záněty, krvácení, trombózy, embolie, poranění dělohy, poranění sousedních orgánů, nervů a cév. Při eventuálních velkých poraněních dělohy a eventuálním krvácení může dojít i k odstranění dělohy. Má-li žena později po operaci bolesti v podbřišku, krvácení, nebo pokud se dostaví horečka, je potřeba neprodleně vyhledat lékaře.

Co by měla žena dodržet po operaci?
Po dobu dvou až tří týdnů by měla dodržovat zvýšenou hygienu, tedy sprchovat se, ne koupat, dodržet sexuální abstinenci a také se vyvarovat velké fyzické námaze.

Kdy se opět dostaví menstruace?
Žena ji může očekávat po čtyřech až šesti týdnech po zákroku.

Jaký je rozdíl mezi kyretáží a revizí dělohy?
V podstatě jde o velice podobný výkon, ale kyretáž má většinou zejména diagnostický charakter. Revize prakticky vždy souvisí s těhotenstvím či potratem.

Čtěte také...

Reklama