Pokud vám váš gynekolog doporučil kyretáž, nezoufejte! Zákrok probíhá v narkóze a valná většina žen po něm necítí žádné bolesti. Přečtěte si, co přesně je kyretáž a jak probíhá. Svou zkušenost s kyretáží nám prozradila paní Vlaďka.
I když samotná slova „kyretáž“ či „výškrab“ zní trochu děsivě, nemusíte se obávat, pokud vás tahle věc potká. „Šla jsem ke gynekoložce, protože jsem měla měsíc krvácení,“ vzpomíná na zákrok paní Vlaďka, „když mě poslala na kyretáž, byla jsem na dně. Bála jsem se...“
Po kyretáži ale bylo všechno v pořádku. „Vůbec to nebolelo, prospala jsem se a za dvě hodinky šla domů,“ říká Vlaďka, „krvácení přestalo prakticky okamžitě. No, asi tři dny jsem ještě trochu špinila, jinak nic.“
Obdobné zkušenosti má s výškrabem více žen. Přesto jsme se ještě zeptali odborníka...
Co je to kyretáž?
Jde o výškrab hrdla a těla děložního. Velice často je to výkon jak terapeutický (léčebný), a tak zároveň diagnostický (stanovení příčiny). Jsou odebrány vzorky děložní sliznice na histologické vyšetření a eventuálně i zastaveno krvácení. V případě potratu, reziduí (zbytků) po porodu a potratu užíváme pojmy jako evakuace, vakumaspirace, vakuumexhausce nebo revize dutiny děložní.
Jak kyretáž probíhá?
Výkon je prováděn v krátké celkové anestezii, velice často v ambulantním režimu. Před operací je potřeba absolvovat předoperační vyšetření. Samotná operace trvá asi 15 minut. Po dezinfekci zevních rodidel a pochvy se provede dilatace (rozšíření) hrdla děložního kovovými tyčinkami - dilatátory. Sliznice děložní je odstraněna pomocí tenkého nástroje - kyrety a získaný materiál je odeslán na histologické vyšetření.
Jaké mohou vzniknout obtíže?
Komplikace jsou vzácné, ale obdobné jako u jakékoli jiné operace, tedy záněty, krvácení, trombózy, embolie, poranění dělohy, poranění sousedních orgánů, nervů a cév. Při eventuálních velkých poraněních dělohy a eventuálním krvácení může dojít i k odstranění dělohy. Má-li žena později po operaci bolesti v podbřišku, krvácení, nebo pokud se dostaví horečka, je potřeba neprodleně vyhledat lékaře.
Co by měla žena dodržet po operaci?
Po dobu dvou až tří týdnů by měla dodržovat zvýšenou hygienu, tedy sprchovat se, ne koupat, dodržet sexuální abstinenci a také se vyvarovat velké fyzické námaze.
Kdy se opět dostaví menstruace?
Žena ji může očekávat po čtyřech až šesti týdnech po zákroku.
Jaký je rozdíl mezi kyretáží a revizí dělohy?
V podstatě jde o velice podobný výkon, ale kyretáž má většinou zejména diagnostický charakter. Revize prakticky vždy souvisí s těhotenstvím či potratem.
- Článek konzultován s gynekologem Vladimírem Špičkou, www.gynekologiept.cz
Nový komentář
Komentáře
risina — #17 no, pokud se nepletu, tak Vivian je porodní asistentka nebo zdravotní sestra, takže určitě ví
Vivian — #5 Když ona kyreta je fakt teková "škrabka", kterou se seškrábne sliznice uvnitř dělohy. Takže výškrab/vyškrábání je opravdu přesný český ekvivalnet, Máme to asi všechny spojený s tou negativní konotací výškrab=(nelegální) potrat.
kareta — #3 Mán stejnou zkušenost, po porodu bez narkozy. Fuj.
Moje spolupacientka šla také bez narkozy, ale až třetí den po porodu ( byla po obědě) Byla na tom podstatně hůř než já.
Jsou to vzpomínky...
Pentlička — #13 Sama MHD domů? Mně si musel někdo vyzvednout, po narkóze se může stát cokoliv
Tento článek je tak demetní,jako Paroubek.Bolí to po tom jako svina,můžou vám protrhnout dělohu(mě se to stalo)Po 7 kyretážích vím co to je a jako víla jsem se teda fakt necítila,spíš jako skřet.
Kyretáž jsem zažila, když jsem asi 2 roky po přechodu začala náhle krvácet. Všechno bylo v pohodě, nic mě nebolelo, za 2 hodinky jsem jela sama MHD domů. Trochu jsem se bála výsledků histologie, ale byly v pořádku.
Kopretina3 — #8 přesně tak - byla jsem dvakrát - fyzicky v pohodě, psychika
Kopretina3 — #8 nedivím se,když jsi vlastně přišla o dítě. je to něco jiného,než když vlivem poruchy nadměrně roste sliznice.
To je tak, když na mladého doktora bez atestace nikdo nedohlédne.
Nikdy jsem nezažila,moje sestra ano,než svolila s odstraněním celé dělohy.Po porodu se to asi dá, když je celé břicho rozvolněné.Ale zažila jsem čištění bez narkózy,paní pustili v pátek s miminem domů, v neděli odpo byla zpět s vysokými horečkami a v sobě kachnu se zelím.Takže jí to dělali hned ve vyšetřovně na porodním.Docela naříkala,nebylo nám to příjemné nikomu.
Taky jsem musela na revizi dělohy po zamlklém těhotenství, malé bolesti jsem měla den, dva, horší to bylo s psychikou, ta se mi nesrovnala hodně dlouho.
Vivian — #5 Myslím, že slovo "vejškrab" je lidový výraz našich babiček, když musely řešit potrat na černo a je oblíbený ještě dneska. Je to hnusný slovo, fuj.
Vivian — #5 Je to opravdu hrozný slovo. Stejně jako vyříznutí, vytrhnutí...
Šmarja, to by mě odborník fakt uklidnil, kdyby mi vysvětloval, že kyretáž znamená výškrab Proč prostě neřekne, že to je vyčištění děložní dutiny?
RenataP — #2 já byla na revizi po té, co embryo se přestalo vyvíjet v 6.tt. a ani po dalších 6.tt. se to samo nevyčistilo. Je ale fakt, že to doktor neudělal pořádě (proto jsem byla rozhodnutá jít příště rodit i někam jinam, jenom aby to nebyl znovu on) a gyndař mě "dočišťoval" na koze v ordinaci a to fakt nikdy víc. Jako nebolelo to, ale příjemné to nebylo, se mi udělalo i zle.
Potvrzuji to co psali v článku, až na to, že po porodu mi kyretáž dělali bez narkozy zaživa a taky se to dalo... Jinak po narkoze mne to nebolelo VŮBEC!
maje — #1 přesně, hlavně jsem pak někde četla, že to je naprostá zbytečnost po spontánním potratu, vyčistí se to samo, jen to bude o pár hodin trvat déle. Revize je v tomhle nekomplikovaném případě násilím a to může způsobit problémy poté....
a jako víla jsem se nejvíc cítila na sále, TO už nikdy víc! Ani sám porod s ukrajinskou uklízečkou mezi nohama není tak ponižující.
mně teda dělali výškrab (potratila jsem, tak to museli vyčistit) a že bych se cítila jako víla, to ani náhodou. břicho mě bolelo asi 3 dny. už nikdy více