Když však dojde na budování a rekonstrukci koupelny, tak na chyby nezbývá mnoho prostoru, jelikož nás každý krok vedle stojí obrovskou spoustu času a peněz, což si jen málokdo z nás může dovolit.

Nikdo však neříká, že se musíte učit pouze ze svých vlastních chyb. Koupelnu už rekonstruovalo mnoho lidí před vámi, takže se můžete jednoduše vyvarovat tomu, co udělali špatně oni. Jakých chyb se lidé při zařizování koupelny dopouštějí nejčastěji?

Kvalita jen na oko
Málokdy vidíte někoho, kdo by šetřil na umyvadle, vodovodních bateriích, vaně nebo sprchovém koutu. Nikdo zkrátka nechce, aby se mu koupelnové vybavení, které bude využívat každý den, brzy opotřebovalo a po pár letech bylo opět zralé na výměnu.

Pravdou však je, že není třeba dbát na kvalitu pouze u zařízení, které je vidět, ale také u komponentů ukrytých pod povrchem, jako jsou napouštěcí a vypouštěcí ventily nebo sifony. A přitom právě tyto prvky patří k základnímu vybavení, jehož porucha by způsobila mnohem více komplikací.

Odpad a až potom skříňka
Velmi často se stává, že lidé při budování koupelny začínají od základů bez toho, aniž by mysleli na poslední kroky. Typickým příkladem je to, že si sami vyvedou nebo si od instalatéra nechají vyřešit odpad bez toho, aniž by měli připravenou skříňku, do které ho následně uschovají.

Potom se ale může stát, že jim skříňka nebude na odpad pasovat, a tak se nemohou spokojit jen tak s nějakým kusem nábytku, který najdou v obchodě, ale musí si ho nechat udělat na míru od truhláře, což pochopitelně znamená peníze navíc.

Proto si vždy nábytek připravte předem, ať si můžete veškeré úpravy udělat tak, aby vám do sebe všechny dílky nakonec hezky zapadly. Netýká se to však pouze potrubí a odpadu, ale také elektrických rozvodů.

Pokud byste například koupili špatný rozměr zrcadla nebo nástěnné skříňky, mohli byste omylem provrtat nějaký drát, do kterého jste zasáhnout určitě nechtěli. Ne nadarmo se říká: „Dvakrát měř, jednou řež.“

Nevětráme, plísně máme
V každé koupelně se musí nějakým způsobem větrat, abychom se vyhnuli tomu, že by se v ní kvůli zvýšené vlhkosti začaly tvořit plísně. Kdo má v této místnosti okno nebo bydlí v domě s funkčním rekuperačním systémem, ten má samozřejmě vystaráno.
Jestliže však není možná ani jedna z těchto variant, neobejdete se bez ventilátoru. Tady je však třeba dbát nejen na kvalitu vybraného zařízení, ale také na to, abyste zajistili správný odvod vlhkého vzduchu ven z koupelny.

Pokud byste to totiž neudělali, mohlo by dojít ke kondenzaci vlhkého vzduchu a jeho následnému stékání zpět do koupelny v kapalné podobě.

Malé kachličky v malé koupelně
Boj s malou koupelnou je něco, co zažívá většina českých domácností, které bydlí v bytech. Proto se spousta z nich snaží koupelnu zvětšit alespoň opticky, což jim často nevyjde tak, jak by si představovaly. Typickým příkladem je volba malých dlaždic.

Mohli byste si totiž myslet, že díky nim bude koupelna vypadat větší, ve skutečnosti je to však právě naopak. Pokud tedy máte malou koupelnu a přemýšlíte, jak ji obložíte, volte spíše větší formáty, a to nejlépe ve světlých odstínech. Uvidíte, že výsledek bude stát za to.

Široké spáry v bílé barvě
Když už jsme u obkladů, musíme také naťuknout téma spárování. Ačkoliv si mnoho lidí myslí opak, kachličky od sebe není třeba dávat zbytečně daleko. Nejen, že to nevypadá pěkně, ale také to znamená náročnější údržbu koupelny, jelikož se nejvíce špíny usazuje právě ve spárách.

Proto kachle umístěte spíše blíže k sobě a nezapomeňte zvolit správný odstín spárovací hmoty. Bílá se sice hodí ke všemu, ale když se nevhodně kombinuje s barevným provedením obkladů, působí spíše jako pěst na oko. Snažte se proto vybrat takový odstín, který bude vašim obkladům nejbližší.

Reklama