Staňte se staviteli

5eaac2cb657eaobrazek.png
Foto: Shutterstock

Povězte svým ratolestem příběh o tom, že v lese žijí skřítci, a jeden z nich je moc smutný, protože přišel o svůj domeček. Teď bloudí lesem a pláče. Co mu tedy postavit nový?

Vyberte příhodné místo, například zajímavě rostlý pařez, či vykotlaný kmen stromu a k němu obydlí přistavte. Použijte cokoli, co v lese najdete. Větvičky, listí, mech, trávu… Se základy domku budete muset dětem asi pomoct, ale dekorace v podobě květin, šišek, ulit a dalších přírodnin můžete nechat čistě v jejich režii.

Probuďte v nich umělce

I bez tužky a papíru se dá malovat a tvořit.

  • Dejte dětem do rukou klacík, postavte je na vhodný povrch (písčitá či hliněná cesta, jehličí…) a nechte „kreslit“.
  • Až se v lese objeví první plody, zkuste je ve vhodné improvizované mističce (pevná kůra, kámen…) rozdrtit a pomalovat přírodním barvivem třeba čerstvě uříznutý a tedy světlý pařez. Skvěle se hodí také květy pampelišek, hlína, tráva a podobně. Jen pozor na oblečení.
  • Posbírejte nejrůznější přírodniny a sestavujte z nich obrazce, třeba zajíce – tělo ze šišek, uši z lístků, oči z kamínků, nos z ulity…stačí zapojit fantazii.
  • okud potkáte pěkné bláto, vyrobte z něj sochy. Jen je třeba myslet na to, abyste si měli kde opláchnout ruce.
  • Úspěch mají také různé věže a pyramidy z klacíků či kamínků.

Pozor, zamířit, pal!

Ukažte dětem, že k házení nepotřebují míč. Nechte je posbírat šišky, kamínky, klacíky a podobně a určete cíl.
Naprosto bez práce je vybrat kmen stromu, do kterého se budou strefovat šiškami, nebo velký kámen, který mají ostřelovat kamínky. Kolikrát se strefí?5eaac30281326obrazek.png
Foto: Shutterstock

Na zemi také můžete vyrobit improvizovaný terč. Kdo se strefí šiškou do jeho středu?

Hurá na překážkovou dráhu

S ohledem na věk závodníků vytvořte v lese překážkovou dráhu. Děti mohou přelézat klády, skákat z pařezu na pařez, běhat slalom kolem stromů, válet sudy, chodit po kládě jako po kladině a podobně.

Poznáte to?

Posbírejte zásobu různých věcí z lesa a postupně jednu po druhé vkládejte do sáčku (kapsy). Dítě bude mít vždy za úkol sáhnout dovnitř a jen po hmatu uhádnout, co že to právě našmátralo.

Co k sobě patří?

Děti mají za úkol vytvořit dvojice, které k sobě patří. Například květ a list pampelišky, lístky a kůru z břízy, šišku a větvičku ze smrku, list a plod borůvky a podobně.
5eaac3a47bb0bobrazek.png
Foto: Shutterstock

Když už nemůžou

„Maminko, mě bolí nožičky, já už dál nejdu!“ Také při delších procházkách bojujete s podobnými protesty svých potomků? Odveďte jejich pozornost od pro ně monotónní, nekonečné cesty hrou. Co si předem přiřadit k různým činnostem různá hesla? Jakmile vyřknete „zajíc“, musí si dítě sednout na bobek, „klokan“ může znamenat třikrát snožmo skočit, „kolotoč“ je zase může přimět k otáčení se kolem dokola. A aby to bylo fér, dítě může naopak úkolovat vás.

Čtěte také:

Reklama