Michaela Maurerová, dvojčata Magda (11) a Josef (11) a dcera Emma (1)

profimedia-0349473110.jpgFoto: Profimedia

Jak zatím zvládáte situaci kolem koronaviru?
No, zvládáme, spíš přežíváme. Dodržujeme všechna bezpečnostní opatření, protože víme, že jsou nevyhnutelná, aby se situace zlepšila. Snažíme se zabavit děti, i když nás to stojí hodně energie.

Jak trávíte čas s dětmi a máte nějaký tip pro maminky, jak je zabavit?
Důležité je děti hravou formou úkolovat, aby se z nich maminky nezbláznily. Když nemají program, mají tendenci zlobit. Starší musí dělat věci do školy, aby nevypadly z rytmu a nebyly pozadu. I když po návratu do školy určitě mezi dětmi budou velké rozdíly. Hodně nám pomáhá pořad UčíTelka a web Déčko, kde jsou různé hry a šifry. Taky je zapojuju do domácích prací. Doteď jsme byli v malém bytě v Praze, ale chystáme se odjet někam, kde se budou děti moct občas vyvětrat venku.

Eva Burešová, syn Nathaniel (2)

profimedia-0489052080.jpgFoto: Profimedia

Jak zatím zvládáte situaci kolem koronaviru?
Jsem zodpovědná, dodržuju karanténu a ven chodíme jenom na nákup chráněni rouškami a rukavicemi. Denně sleduju zprávy a doufám, že se situace brzy uklidní. Snažím se na to dívat i pozitivně. Všichni na chvíli zpomalíme, budeme se věnovat rodině, hudbě filmům, a to nám může prospět.

Jak trávíte čas se synem a máte nějaký tip pro maminky, jak děti zabavit?
Jsme u rodičů na Moravě. Denně si hrajeme, malujeme, koukáme na pohádky, chodíme na zahradu. Dnes jsme spolu pekli, a to byla velká zábava. Užíváme si společných chvil. Oba jsme to moc potřebovali.

Vlastina Kounická Svátková, synové Matyáš (3), Kryštof (8) a Adam (12)

profimedia-0493000058.jpgFoto: Profimedia

Jak zatím zvládáte situaci kolem koronaviru?
Lhala bych, kdybych tvrdila, že je to úplně v pohodě. Jsme oba s manželem bez práce a doma máme tři děti, které mají tolik učení, že ho doháníme i o víkendech. Samozřejmě sedíme doma a nikam nechodíme. Nemáme strach ani nejsme v panice, ale doufáme, že pokud budou všichni dodržovat pravidla, nosit roušky a vydrží v povinné karanténě, tak to brzy skončí. Být konečně doma a věnovat se jeden druhému je sice krásná a romantická představa, ale mám taky potřebu občas utéct a jít se vykřičet někam do lesa.

Jak trávíte čas s dětmi a máte nějaký tip pro maminky, jak je zabavit?
To oni zabavují mě, abych se náhodou nenudila. Nejstaršího dvanáctiletého musím kontrolovat, aby na počítači opravdu dělal povinnosti do školy a nehrál místo nich Minecraft. Prostřední osmiletý je ve třetí třídě a nechápu, co tam doteď dělal, protože díky domácímu učení zjišťujeme, že nic neumí a musíme dohánět látku z druhé třídy. Nejmenší tříletý nás tady všechny dává do latě a chce, abychom si s ním všichni pořád hráli. Když je venku teplo a hezky, děti tráví čas na zahradě. Pomáhají, honí se, vybijí nahromaděnou energii. Až teď mi dochází výhoda zahrady. Jinak platí stejná pravidla, jako kdyby chodily do školy. Snažíme se dodržovat čas, kdy mají jít spát i povinnosti a pomoc v domácnosti. Děti si totiž nejdřív myslely, že mají prázdniny.

Roman Vojtek, dcera Edita (9) a syn Benedikt (5)

profimedia-0463123274.jpgFoto: Profimedia

Jak zatím zvládáte situaci kolem koronaviru?
Děkuji za optání, ale myslím, že dobře. Sice jsme ze dne na den i se ženou ztratili veškerou práci, ale na celou situaci se snažím dívat i z jiného úhlu. Z toho pozitivnějšího. Věřím, že to dobře dopadne, ač to tak mnohým třeba nebude připadat. Máme jako lidé obrovskou možnost určit si pro sebe, naše rodiny a pro celou planetu nový žebříček hodnot, nové priority a z nich pak vycházet při „rozbíhání“ nového světa po koronaviru. Uvidíme, nakolik se dokážeme poučit. 

Jak trávíte čas s dětmi a máte nějaký tip pro rodiče, jak je zabavit?
Trávíme ho hlavně spolu. Děti jsou úžasné, celou situaci vnímají naštěstí jinak než my, vystrašení a mnohdy paničtí dospělí. Zavedli jsme u nás jasná pravidla, přes která nejede vlak. Celé dopoledne máme školu. Dcera sleduje nejdřív vysílání ČT UčíTelka (díky ČT za báječný nápad) a pak se učíme a vypracováváme úkoly, které má zadané ze své školy. A aby ji mladší Ben nerušil, druhý z nás se učí s ním. Když je u nás, chodí běžně do anglicko/francouzské školky, takže teď máme doma angličtinu a pak počítáme a trochu trénujeme ruku malováním a psaním. A po obědě jdeme většinou na zahradu, kde, pokud je hezky, trávíme hodně času. No a večer hrajeme hry nebo koukáme na nějaký film. Mezi tím vším nějaké to jídlo a hned máte celý den o zábavu postaráno. Přeji vám všem, ať to v klidu a co největší pohodě zvládnete a hodně zdraví(m).

Reklama