Jéjeje...bolest fyzická či psychická??? Kdo ji zažil nezapomene. Navždy mu zůstane v podvědomí a kdykoliv se znovu vyskytne, je zle. Ve smyslu obrazném i doslovném. Ačkoliv se navenek jevím jako velmi silná osobnost, nejen konstitučně, ale i charakterově, co se bolesti týká, jsem srab.

A jak se takový srab projevuje?? Inu, různě.... V případě bolesti fyzické můj práh bolesti klesnul sakra hluboko. V případě bolesti psychické jsem o něco silnější a odolnější. Joooo, tomu se říká "škola života". Tak dlouho mě život mučil, až jsem se z ran osudu poučila. A naučila se podobným bolestem částečně předcházet a také a to je důležité, jak se jich co nejrychleji zbavit, pokud nastanou.

Bolí mě žaludek, bolí mě kotník, bolí mě v krku, bolí mě celej člověk. Někdy ráno vstanu a neopařím se čajem, ale cítím se na takových sedmdesát až osmdesát let. Když se podívám do zrcadla, tak se zas ale musím pochválit. Nevypadám věru zle. Během dne se bolesti ustálí jen na určité partie, které se ozývají téměř pořád a dávají tak člověku znát, že dosud žije.

Jak už jsem nastínila, můj práh bolesti se snížil tak hluboko, skoro ho nevidět, za což vděčím zřejmě dvěma porodům. Pokud bych měla porovnat různé druhy bolesti, tak porodní bolesti vyhrávají na celé čáře. A když vám pak porodník zašívá hráz bez umrtvení, je to vcelku snesitelná záležitost. Ale kdybych nebyla porodem natolik vyčerpaná a oslabená, udělala bych víc, než ho pouze slovně napomenula.

Kdo chce zažít tu správnou bolest, ať si "vychutná" porodní bolesti každé 1-2 minuty cca dvanáct hodin v kuse. To je pak to správný sado-maso. Jenže já tyto praktiky nepreferuju, tudíž mi ani porodní bolesti nepřirostly k srdci. Obdivuji ženy, které rodí víckrát než dvakrát. Ale v tom bude zřejmě zakódován nějaký skrytý rozmnožovací pud, kterým nás příroda obdarovala. Přes porodní a další komplikace se znovu a znovu pouštíme do plození potomků.

Často se mi tvoří modřiny. Stačí víc zmáčknout zápěstí, ruku, nohu, cokoliv a už mi naskočí modřina. Modřina bolí víceméně pouze tehdy, když se jí dotknete.

Jednou jsem takhle nesla košík s prádlem a dveřní klika se mi připletla do cesty. Bolest, která zvěstovala vytvoření pořádné podlitiny mi málem vhrkla slzy do očí. Práskla jsem košem na zem a sebou na postel a mnula si postiženou paži. Následující týden jsem měla možnost sledovat barevné zpracování od černé, přes modrou, tmavě zelenou, světle zelenou, k žluté a nakonec tělové barvě.... a mé výtvarné umělecké sklony si užily vrchovatě.

Ať je bolest psychická nebo fyzická, pořád je to bolest a té by se mělo předcházet. Pokud není zbytí (málem jsem napsala "zblití") je třeba si uvědomit, že jsme jen lidé a né roboti a tudíž i bolest je lidská. A k životu bohužel patří. Smiřme se s tím!

Elioza

Pozn. red.: Text nebyl redakčně upraven.


Hezké, ty porodní bolesti znám z vyvolávaného porodu. Po minutě, křížové a od 9.00 do 17.30. Když doktor přišel a pravil: „Já vám to dám kapat trochu víc, ono bude víc bolet, ale zase se to urychlí,“ řekla jsem chlapským hlasem, já, slušný člověk: „Nešahej na to a vypadni od tý hadičky!!“. Už nikdy vyvolávaný porod! :) Míša

Jinak dnes stále povídáme o bolesti

Jak snášíte bolest všeobecně?

Můžete o sobě říci, že jste hrdinka, nebo spíš opak?

Souhlasíte s tvrzením, že muži jsou padavky?

Jak vzpomínáte třeba na porod?

Pište, co vás k tomu napadne na redakce@zena-in.cz

Reklama