Na otázky k pamlskové vyhlášce nám odpovídala Věra Burešová, hlavní výživová poradkyně NATURHOUSE.

5bb1ec67bf05dobrazek.jpg

Jaký je váš názor na pamlskovou vyhlášku a její aktuální zmírnění?
Pamlsková vyhláška jde rozhodně správným směrem k tomu, aby se děti začaly lépe stravovat. Je jedině v pořádku, že se ve školách přestanou prodávat slazené nápoje a sladkosti a tím budou pro děti méně dostupné.

Platí názor, že místo aby vyhláška stravování zlepšila, udělala ho horším? Jakým způsobem?
To, jak se děti stravují, samozřejmě vychází především z rodiny, na druhou stranu různé průzkumy ukázaly, že chipsy či coly si kupují již děti na prvním stupni, a ne vždy to mohou rodiče ohlídat. Nevidím proto 5bb20323665e2obrazek.jpgdůvod k tomu, že by vyhláška měla stravování zhoršit. Děti si vesměs ve škole nekupovaly mléčné produkty nebo rohlík se šunkou, ale sladkosti a chipsy.

Čeho se bude aktuální zmírnění týkat?
Vyhláška nově upraví hodnoty cukru, soli a tuku v prodávaných výrobcích. Například sladidla byla povolena pouze ve žvýkačkách, nově jsou naopak nepovolena pouze v mléčných výrobcích. Zvýšily se cca 2x limity soli a tuku v různých potravinách (například cereáliích a pečivu). Limity cukru v potravinách se zvýšily jen málo. Do škol se vrátí majonézy a kečupy nebo například ochucené vody (nikoliv však colové nápoje).

Je podle vás taková vyhláška řešením? Dětské obezity, zdravého stravování, ovlivnění stravovacích návyků, …
Může to být první krok správným směrem. Na druhou stranu škola samozřejmě nemůže převzít veškerou zodpovědnost za správné stravování dětí, tu musí mít rodiče. Měli by si uvědomit hlavně i to, že dítě přebírá jejich stravovací návyky. Pokud jsou špatné, potýká se s tím pak i v dospělém životě a nebo se musí naučit stravovat správně. Navíc dítě, které je fyzicky neaktivní, potýká se s nějakou nadváhou, je i méně šťastné a může začít trpět civilizačními chorobami.

Jak je důležité složení jídelníčku pro správný vývoj dítěte? Poměr cukru/tuku/soli
Správný jídelníček je jednoznačně velmi důležitý pro zdravý vývoj dítě. Rodiče si bohužel málokdy uvědomují, jak moc je to důležité a co všechno to může do budoucnosti ovlivnit. Už jenom například to, že se stále snižuje věk, kdy se lidé začínají potýkat s civilizačními onemocněními – cukrovkou. Psychické i fyzické zdraví dítěte negativně ovlivňuje přemíra cukrů, tuků a soli ve stravě.

Jak by měla vypadat správná a zdravá svačina pro dítě? Tak aby pro dítě byla stále atraktivní a lákavá?
Svačina do školy samozřejmě záleží na více ukazatelích, na tom, jak je dítě staré, jakou má fyzickou aktivitu, zda již má či nemá nadváhu, jakou mělo snídani... Svačina by vždy měla obsahovat ovoce, zeleninu a mléčný výrobek ideálně bez přidaného cukru. Může to být například celozrnný rohlík s tvarohovou pomazánkou obložený zeleninou a s kouskem sezonního ovoce.

Celé znění upravené „pamlskové vyhlášky“ najdete ZDE