Kdo by nechtěl mít něco, co nemá nikdo jiný. Takovou věcí jsou právě lampy z dílny dvou výtvarnic, Jany a Terezy. Představují spojení dvou oborů užitého umění – keramiky a textilní tvorby - a vznikly jako originály pro společnou výstavu.

Pokud vás zaujaly, nechte se jimi inspirovat a pokuste se udělat si podobnou lampu za použití vám dostupných prostředků. Je pravděpodobné, že nemáte k dispozici keramický kruh a pec – pokuste se tedy buď najít na půdě starý podstavec nebo zakupte jednoduchou lampu, nejlépe bílou, kterou pak budete dále zpracovávat. Jestliže máte podstavec, zakupte jen bílé stínítko, nejlépe hedvábné, jenž je k dostání občas v nějakých výtvarných potřebách, nebo obyčejný světlý látkový širm.

Barvy, které budete potřebovat: Pokud chcete mít barevně pojednaný podstavec, použijte na něj speciální barvu na keramiku, prodává se buď v sadách, nebo jednotlivě ve výtvarných potřebách, snadno se nanáší štětcem a po zaschnutí se zapéká v troubě.

Na stínítko použijte speciální barvy na hedvábí, je možno jimi malovat i na jiné druhy tkanin a jejich výhodou je jasná barevnost, která vynikne při prosvětlení. Je výhodné tyto barvy tepelně zafixovat v troubě, aby bylo možné stínítko otírat mokrým hadříkem. Musíte však dát pozor na to, zda není širm podložen plastovou fólií, která by se v teple zkroutila či roztekla. Nezafixované stínítko doporučuji pouze otírat suchou prachovkou.
Pokud máte zájem o předměty z výtvarné dílny obou výtvarnic, obraťte se na redakci.


Reklama