Touha líbit se a projevit svou jedinečnost je stará jako samo lidstvo. Pouze formy zdobení se lišily kultura od kultury, doba od doby. Přesto lze nalézt řadu shodných atributů, resp. zkrášlujících i rituálních metod, mezi které patří i piercing.
Foto: Shutterstock
Piercing je forma zdobení těla, při které se propíchne či nařízne některá z jeho částí a vloží se do ní osobitý šperk. Ten může být vyroben z velmi různých materiálů. Zřejmě nejčastěji se u nás setkáte s kovem, výjimkou však nejsou ani doplňky z bioplastu nebo některého z organických materiálů (bambus, slonovina, paroh a jiné) |
Cílem prvních piercingových pokusů byl ušní lalůček
Ušní lalůček byl pravděpodobně tím místem na těle, kde probíhaly první piercingové pokusy. Důvod byl nejspíš zcela prozaický – jednoduchost propíchnutí. Vůbec nejstarším „hmatatelným“ důkazem ušního piercingu byl nález dobře zachovalé (zmrzlé) přírodní mumie v září roku 1991 v Ötztalských Alpách. Zmrzlý muž, jehož život se měl odehrávat někdy mezi lety 3400 až 3100 př. n. l (doba měděná), měl propíchnuté obě uši a uměle rozšířené ušní boltce.
Piercingová magie měla odehnat démony
Ušní piercing představoval pro stará kmenová společenství určitý druh magie. V domnění, že démony a zlé duchy odpuzují kovové předměty, nechávali si tehdejší lidé aplikovat kovové ušní piercingy, aby se k nim zlo nedostalo. U námořníků pak byla drobná náušnice známkou cesty kolem světa nebo náročnou plavbou přes rovník. Ušní šperky u nich však měly sloužit i jako předplatné křesťanského pohřbu v případě, že jejich tělo vyplaví moře po ztroskotání lodi nebo prohraném boji na civilizovanou pevninu.
Foto: Kmenový stařešina Binan Tukum. Amazonie
Shutterstock
Pupík si směl propíchnout jen faraon
Starověcí Egypťané také hojně zdobili svá těla, uši nevyjímaje. V tomto směru byli značně komplikovaní a s nejrůznějším vylepšováním svého vzezření měli bohaté zkušenosti. Určité druhy piercingového zdobení byly ovšem doménou výhradně královské rodiny; příkladem je třeba piercing pupíku, který (pod pohrůžkou popravy) nesměl mít nikdo jiný než faraon.
Výraz piercing je odvozen z anglického slova pierce, což v překladu do češtiny znamená propíchnout, prorazit či probodnout. |
V Římě byl piercing bradavek znakem oddanosti říši
Starověcí Římané měli rádi účelnost a v tomto duchu byl vnímán také piercing. Propíchnutí prsních bradavek mělo symbolizovat sílu a mužnost, stejně jako oddanost římské říši a armádě, sounáležitost a pouto. Sám Julius Caesar si propíchl bradavky údajně proto, aby ukázal svou chrabrost a jednotu se svými muži.
Piercing jako rituál
Aztékové a Mayové si zase propichovali jazyk, především v rámci nejrůznějších náboženských rituálů. Věřili, že je to přivede blíž k jejich božstvům, kteří toto rituální krveprolití následně ocení. Válečnické kmeny praktikovaly piercing do septa (nosní přepážka), aby na své nepřátele působily drsněji. Běžně používaným materiálem byla kost, kly a peří.
Foto: Aztécký panovník Moctezuma II.
Tesoro dei Granduchi, Public domain, via Wikimedia Commons
Mohutné retní piercingy mívaly neuvěřitelné rozměry
Ve Střední a Jižní Americe byly (a stále někde jsou) ženy s piercingem ve rtech (tzv. labreta) považovány za krásnější. Rty si často natahovaly do neuvěřitelných rozměrů, protože ozdoby se vkládaly postupně a tak, aby rty vskutku zvýraznily. Obvyklé byly velké dřevěné destičky, které nemohl nikdo přehlédnout. Aztékové a Mayové se naopak honosili bohatým retním piercingem vyrobeným z nefritu a zlata, komplikovaně vytesaným do mýtických nebo náboženských postav. Mimo jiné věřili, že tyto doplňky zvyšují sexuální apetit.
Foto: Žena z kmene Mursi
Shutterstock
Renesance přála mužům
Během renesance a alžbětinské éry míval téměř každý mužský člen šlechty alespoň jednu náušnici. Perlové kapky a výrazné diamantové ozdoby byly skvělým způsobem, jak demonstrovat své bohatství a společenské postavení.
Novodobý piercing jako všehochuť a osobitost
V posledních desetiletích se velmi oblíbeným stal piercing do nosu. Popularita tohoto typu zdobení úzce souvisí s hnutím hippies, protože mnoho mladých Američanů začalo v 60. letech intenzivně cestovat do Indie, aby našli cestu k vnitřní harmonii. Začali napodobovat tradiční indické piercingy, více či méně výrazné ozdoby v nose, často propojené řetízkem ještě s náušnicí.
Piercing nosu tradičně praktikují také beduínské kmeny na Blízkém východě, afričtí Bedžové či australští domorodci. |
V současné době se můžete setkat s nejrůznějšími druhy piercingů, ať už je řeč o materiálu, originálním provedení nebo místě aplikace. Svá těla i obličeje si tímto způsobem zdobí i mnohé celebrity, které pak ochotně následují řady jejich fanoušků. Piercing je však často způsob sebevyjádření, životního postoje a ukázka vlastní jedinečnosti.
Foto: Shutterstock
Čtěte také Tenčí než jehla, srostlé nebo dramaticky zakřivené: Obočí v průběhu staletí
Zdroje: tribu.co.uk/pages, marieclaire.com
Nový komentář
Komentáře
Já mám taky piercing v pupíku, ale nic víc. Docela dost to bolelo, tak už mě žádný jiný neláká. Chtěla jsem si zkusit, jaké to je a hlavně ho má kamarádka, tak proto jsem si ho nechala dát taky. Myslím si, že kdyby ho ona neměla, tak bych na to nikdy nesebrala odvahu :-D .
Hodně zajímavý článek. Abych pravdu řekla, tak já jsem tento trend vlastně nikdy moc nepochopila. Nedávno ale za mnou přišla starší dcera s tím, že by chtěla právě piercing do pupíku. Už je bohužel v tom věku, kdy jí prostě nemá smysl takové věci zakazovat, tak jsem jí to povolila. Naštěstí si vybrala takový pěkný, který je nenápadný, takže mi to vlastně ani tolik nevadí.
Když člověku piercing sluší, ať ho klidně má. Jeho historie je pestrá a článek byl opravdu zajímavý. Já mám třeba několikrát propíchnuté uši, protože se mi líbí náušnice a jinde bych si ho nedala. Nakupuji na https://www.bazar-zbozi.cz/cat/sperky-013894/ a v sekci piercing je opravdu rozsáhlý výběr. Kamarádky si přes ten web taky nakupovaly a teď se předháníme kdo má hezčí :)