Když ve stínu naměříme kolem 30 stupňů, je na přímém slunci mnohem větší horko – v uzavřeném autě může být až 70 stupňů, lepší to ale není ani venku. Například na rozpáleném chodníku dosahuje teplota 55 a více stupňů. Psi tak končí ve veterinárních ordinacích se spálenými tlapkami, s úžehem nebo s úpalem. Zvíře může kvůli přehřátí i zemřít.  
 

Jak poznat přehřátí u psa a jak mu pomoci  

Vysoké teploty a pobyt na slunci velmi rychle způsobují přehřátí organismu. Rizikové není jen typické ponechání psa v uzavřeném autě, ale třeba i samotný pohyb na nestíněných místech. Zvlášť opatrní by měli být majitelé štěňátek a starších psů, jejichž organismus hůř reguluje teplotu. Pokud pes trpí obezitou, srdečním nebo chronickým onemocněním, doporučujeme letní péči o něj konzultovat s veterinářem. 

Přehřátý pes zrychleně dýchá, může více slinit, motá se nebo polehává, bývá malátný nebo apatický. Pokud na zvířeti pozorujete některé z příznaků, snažte se ho co nejrychleji ochladit. Vhodné je přemístit ho do stínu, nabídnout mu čerstvou vodu k pití a na tlapky a třísla mu přikládat studené obklady. Nikdy psa neházejte do vody nebo nepolévejte – mohli byste mu způsobit teplotní šok. Po poskytnutí první pomoci vezměte pejska k veterináři, který mu uleví například infúzemi.  

Jak předejít přehřátí psa 

Omezte venčení na brzké ranní a pozdní večerní hodiny. Snažte se vyhýbat místům bez stínu a nenabádejte svého chlupáče k běhání, aportování a jiným vysilujícím aktivitám. I na kratší procházky s sebou vezměte čerstvou vodu a třeba skladnou misku do kapsy. Psovi vodu nabízejte často.  

305224219.-.-.o.jpg
 

Vychytávky pro žhavé letní dny 

Velmi jednoduchý, chytrý a levný způsob, jak pejskovi pomoci přežít horko, je chladicí obojek. Obojek obsahuje netoxický gel, který pohlcuje teplo z těla zvířete a odvádí ho do vzduchu. Pes se díky němu postupně a šetrně ochlazuje. Obojek není nutné předem chladit v mrazáku a jeho údržba je velmi jednoduchá. 

Skvělé jsou také chladicí hračky pro psy! Jsou vyrobené z příjemného a odolného materiálu a naplněné čistou vodou. Nechte je zmrazit a pak je dejte pejskovi na hraní – zaručujeme vám, že se rychle zchladí, a ještě se přitom zabaví! Většina chladicích hraček má navíc otvory, do kterých můžete zastrkat pamlsky a pejska tak ještě více podpořit v chladivé hře. Vybrat si pro něj můžete míček, kost, činku a další tvary. Nezapomeňte vzít hračky k vodě – všechny jsou totiž plovoucí, a tak si s nimi váš pejsek užije ochlazení a zábavu i u přehrady nebo rybníku.   

190450329.-.-.o.jpg

Chlaďte psa i doma 

Zajímavé tipy máme také pro přehřáté interiéry, kde už nepomáhá větrat jen přes noc a ve dne zatahovat žaluzie a závěsy. Výborným pomocníkem a mimořádně oblíbeným výrobkem mezi chovateli jsou chladicí podložky. Podložky udrží psa nejen v chladu, ale také v suchu. Jejich použití je jednoduché: vložte podložku pod tekoucí vodu a jemně ji promačkávejte, tím aktivujete chladicí krystaly. Přes noc nechte podložku uschnout a pak už ji jen dejte svému pejskovi. Příjemně chladit ho bude několik dnů!  

Jednou z nejdůležitějších věcí v horkých letních dnech je dodržování pitného režimu u domácích mazlíčků. Zvířata milují tekoucí vodu, nejspíš ji podvědomě pokládají za čistou. Právě proto si také spousta psů a koček oblíbila fontány na vodu. Voda v nich neustále proudí, čistí se přes uhlíkové filtry, okysličuje se, je čerstvá a chutná. Zvířata ji tak vypijí více než z misky, kterou mají třeba v kuchyni. A navíc – pozorování tekoucí vody je pro mnohá z nich velká zábava. Fontány se vyrábějí v několika velikostech od těch nejmenších pro kočky a malé psy až po velké s obsahem šesti litrů. Údržba je také nenáročná, do fontánky stačí jen doplňovat vodu, občas ji vyčistit a jednou za měsíc vyměnit filtr.  

137700216.-.-.o.jpg

Foto: akinu.cz

Uložit

Reklama