Vanda Hybnerová (54 let)

Do této křehké blondýnky byste zrovna neřekli, že se umí pořádně opřít do tvrdé práce. Jenže je tomu tak. Po hereckém výkonu nevysedává po kavárnách, ale odjíždí na svou rodinnou farmu na Vysočinu. Za ty dlouhé roky ji neodradilo ani náročné cestování po dálnici D1. Ráda relaxuje prací, a o tu mezi zvířaty rozhodně nemá nouzi. Chová hlavně koně, kterým zcela propadla, stejně jako její starší dcera. Ta na nich jezdí i závodně. Mají tu ale i další zvířata, a to leckdy nejen ta drobná.

645cc7a95cf6eobrazek.jpg
Foto: Profimedia

V jednu chvíli se starali dokonce o velmi početné stádo ovcí. „Začínali jsme se třemi ovečkami a jedním beranem. Rodí dvakrát za rok, během dvou let jsem měla 45 ovcí,“ svěřila se nedávno herečka v pořadu 7 Pádů Honzy Dědka s tím, že je rozhodně nechovala na maso. Některé rozdala přátelům, jiné u ní dožily. Čenda, poslední beran ze stáda, pošel vloni stářím. Každé zvíře tu má i své jméno. „Pojmenováváme je po indiánsku. Jméno přijde se situací. Buď se u nás to zvíře narodí, nebo přijde, nebo ho někdo hodí přes plot,“ popsala moderátorovi. Od náročného života s vidlemi v ruce ji před devíti roky neodradil ani rozvod s bývalým manželem Sašou Rašilovem, kdy na vše zůstala sama s dcerami.

Karel Roden (60 let)

Charismatický herec, který dokázala prorazit i v Hollywoodu, rozhodně neplní stránky bulváru pikantními skandály. Nejspíš i proto, že na ně nemá čas. Od roku 2006 hospodaří na zámku Skrýšov ve středních Čechách. Kromě koní, které miluje, tu chová i raritu – stádo skotu plemene Dexter. Toto nejmenší evropské plemeno, kdy dospělá kráva je vysoká jen kolem jednoho metru, přivezl z Dánská před jedenácti roky.

645cca2e0d087obrazek.jpg
Foto: Marek Podhora / MAFRA / Profimedia

Kromě chovu zvířat se věnuje také pěstování kanadských borůvek, na nichž si můžete v sezóně pochutnat. Pěstuje je ve velkém – na šesti hektarech, takže jich musí za pomoci brigádníků sklízet několik tun ročně. Zabrousil i do vinařství, má vlastní edici vín, a to velmi úspěšných na soutěžích s anonymními degustacemi. Ta ale sám nevyrábí ani nepěstuje révu – spolupracuje s vinařstvím ležícím nedaleko Znojma.

Mário Kubec (58 let)

Herec a dabér, který si v mládí zahrál mimo jiné i v nespočtu pohádek, se dostal do povědomí diváků rolí v seriálu Chlapci a chlapi. Až na pár seriálů (Specialisté, Hlava Medúzy) se dnes na obrazovkách až tak často neobjevuje. Jeho poslední výraznou a hlavní rolí byla ta ve filmové komedii Westernstory, kde ztvárnil herce v roli Vinnetoua. Toho ostatně hrál po tři roky i v opravdové koňské show v přírodním westernovém divadle v Boskovicích, kde také žil a ženil se.

645ccac24a3b0obrazek.jpg
Foto: Ondřej Požár / CNC / Profimedia

Svatebním darem dostali novomanželé koně. Proto když pak hledali nové bydlení, muselo mít i pozemek vhodný pro jeho chov. A našli - v Klášterecké Jeseni, kde teď herec hospodaří s manželkou a třemi dětmi na rodinném statku. Počet koní se zvýšil a nezůstalo jen u nich. Chovají i husy, slepice, kachny, psa, kočku a včely.

Martin Kraus (40 let)

Dvě světy a dva životy, jak sám říká, má i filmový a divadelní herec, který pendluje mezi Prahou a rodinnou farmou nedaleko Orlické přehrady. Tam se Krausovi (dvě generace) starají kromě jiných zvířat i o čtyři desítky koní. Někteří patří jim, jiné tu mají pouze na ustájení. Není to ale jen o každodenní péči o zvířata. Musí obhospodařit také na 50 hektarů luk a pastvin, přichystat seno na zimu. Nic z toho není sympatickému herci přezdívanému český Belmondo cizí – vše dělá s láskou odmalička.

645ccb8b598a6obrazek.jpg
Foto: Martin Sekanina / CNC / Profimedia

„Pastviny, čistý vzduch a vůně stájí, to se stalo mojí drogou. Farmaření je práce, která je vidět. Bývá to námaha, ale cítím i obrovskou smysluplnost,“ řekl v rozhovoru pro Seznam zprávy herec, jehož lidé často spojují s hercem a moderátorem Janem Krausem. Jde ale jen o shodu jmen.

Zdroj informací: 7 pádů Honzy Dědka, Karel Roden, Seznam zprávy, School press club, Wikipedia, ČSFD

Čtěte také: