Mladé ženy nabídly svou pomoc dobrovolně, a tedy ještě před tím, než byla vyhlášena pracovní povinnost pro studenty posledních ročníků lékařských fakult. Momentálně dobrovolničí ve Fakultní nemocnici Olomouc v call centru urgentního příjmu.

shutterstock-270519299.jpgFoto: Shutterstock

„Jako dobrovolník jsem se přihlásila po spuštění náborové akce naší fakulty, kterou iniciovali zástupci 5. a 6. ročníku minulý týden, kdy se ještě na studenty nevztahovala pracovní povinnost. Během pár dnů se nás v databázi dobrovolníků fakulty nashromáždilo kolem 200 studentů. V té době jsem se taky rozhodla napevno zůstat v Olomouci a byla jsem připravena jít pomoc kamkoli, kde by bylo potřeba,“ popisuje Jarmila Trumpešová.

Medičky poskytují volajícím informace o nákaze koronavirem a jejím dopadu na Fakultní nemocnici Olomouc, o tom, jak v této době funguje urgentní příjem, jaká jsou omezení na klinikách, ale odpovídají i na otázky, co má člověk dělat, když má příznaky. Radí ohledně testování, odběrných míst, podmínek odběrů apod. Dívky musejí také často vyvracet dezinformace, které mezi lidmi o koronaviru kolují.

„Moje první směna byla náročná, volaly desítky lidí, člověk musí být neustále ve střehu a moc si neodpočine,“ uvádí Barbora Vorlová.

Počty nakažených každý den rostou, a proto medičky předpokládají, že je vedení nemocnice brzy přesune na jinou pozici. „Dosud jsem s pacienty v kontaktu fyzicky nebyla, ale od vedení nám bylo řečeno že se to brzy změní, protože výpadek zdravotnického personálu je čím dál větší,“ říká Barbora Vorlová.

Podepsala se na tom i skutečnost, že lékař sloužící na Oddělení urgentního příjmu byl pozitivně testován na koronavirus, do karantény tak museli zaměstnanci i pacienti, kteří s ním přišli do přímého kontaktu. Mladé ženy předpokládají, že budou dělat pomocný zdravotnický personál, základní vyšetření a budou k ruce sestřičkám a sanitářům.

„Podle dostupných informací se dá předpokládat, že to nejhorší ještě přijde. Pokud nechceme, aby se opakoval scénář, který můžeme vidět v Itálii, je důležité, aby každý začal sám od sebe dodržovat opatření – pokud možno zůstal doma, nosil roušku, myl si ruce, používal dezinfekci a další doporučení,“ komentuje Jarmila Trumpešová. 

A Barbora Vorlová dodává: „Současné období je jakýsi proces, kterým se nemocnice připravuje na příliv pacientů vyžadujících hospitalizaci. Pevně doufám, že nebudeme mít tak smutná čísla jako v Itálii.“

Nejen medici

Do pomoci se nezapojili jen medici, ale i další studenti Univerzity Palackého. Budoucí pedagogové pomáhají zařízení Klokánek v Dlouhé Loučce. Řada tamních pracovnic totiž dojížděla z Uničova, což je město, které je momentálně v karanténě. Studenti také vytvořili facebookovou stránku plnou nápadů a tipů, co dělat s dětmi doma tak, aby se učily i zabavily.

Studenti vyšších ročníků katedry psychologie Filozofické fakulty Univerzity Palackého dále zřídili online psychologickou poradnu. O pomoc si mohou lidé psát na up.intervence@gmail.com či na Skype (UP Intervence), poradna je dostupná každý den od 8:00 do půlnoci.

Reklama