Sex od čtrnácti už nebude trestný! Musí to ale ještě odsouhlasit senátoři a prezident. Poslanci novele trestního zákoníku, který Snižuje hranici trestní odpovědnosti u mládeže z patnácti na čtrnáct let a zároveň s tím mění i ochranu mladistvého před sexuálním zneužitím, dali zelenou.

To ale zvedlo ze židle některé lékaře. Jejich hlasem je i názor europoslance a sexuologa Jaroslava Zvěřiny (ODS). „Nemůžu pochopit, jak to mohlo projít. Zdá se mi to úplně zhovadilé. Nechápu, jak může někdo předhodit čtrnáctileté děti třeba i deviantům,“ rozčiluje se nad novelou. „Úchylové a pedofilové se už mohou těšit na to čtrnáctileté masíčko. Doufám, že to Senát ještě opraví,“ řekl také.

Poslanci, kteří s novinkou souhlasili, mu však kontrují zkušenostmi ze sousedního Německa, tam snížení hranice nijak pedofily nepovzbudila. Také odmítají, že by se podle dosavadních průzkumů díky tomu vrhalo na první sexuální zkušenosti více teenagerů.

S nimi souhlasí i známý sexuolog Radim Uzel. „Jen naivní lidé se mohou domnívat, že takováto zákonná úprava bude mladé lidi motivovat k předčasným sexuálním stykům. Stejně jako liberální potratový zákon nezvyšuje počet potratů, tak také první pohlavní styk se nebude řídit platným zákonem. Žádoucí zvýšení věku začátku sexuálního života není totiž věcí zákona, ale věcí zodpovědné sexuální výchovy,“ říká.

Podle mnohých gynekologů je ale čtrnáct let příliš brzy na první pohlavní styk i z jiného důvodu. „U žen, které začnou se sexem před sedmnáctým rokem, je udáván vyšší výskyt rakoviny děložního hrdla,“ konkretizuje děčínská lékařka Dana Žáková.

Hlasování v Senátu proběhne v prosinci. Jak dopadne, zatím není z reakcí senátorů zřejmě. Dosud se k novele nevyjádřil ani prezident Václav Klaus.

K souloži před patnáctým rokem se podle veřejných přiznává zhruba pět procent mužů a dvě procenta žen.

Jana Paulová: Ve 14 mě ojel ve vlaku
Brzký začátek sexuálního života přiznala už nejedna známá osobnost. V zahraniční tím proslula například někdejší popová princezna Britney Spearsová, která svoji image původně opírala o panenství populární krásky, jež je snem mnoha fanoušků. Loni ale prasklo, že „o to“ přišla už ve 14 letech.

V českém prostředí je také známá řada VIP osobností, které při sexu porušily platné zákony. Svým popisem prvního sexu šokovala například herečka Jana Paulová v pořadu Peříčko. „Bylo to na školním výletě… jeden spolužák mě strašně vojížděl ve vlaku a přišla tam učitelka a viděla to… Když jsem (kvůli tomu) měla domácí vězení, koukala jsem strašně zamilovaná ven, jak tam ten kluk dovádí a balí jinou holku…“ zavzpomínala veřejně herečka.

Myslíte si, že 14 let je pro začátek sexuálního života příliš  brzy?

Reklama