Většina z vás už má za sebou první podzimní nachlazení. Teplo se v těchto dnech střídá s mrazem a sem tam také pořádně zmokneme.

Naše tělo a imunitní systém dostávají pěkně zabrat. Není divu, že se časem objeví první známky nachlazení. Skočte si do lékárny a ozbrojte se bylinkami. Poradíme vám, které léčivky budete v zimě potřebovat.

Heřmánek pravý
Heřmánek je nejznámější bylinka, se širokou škálou uplatnění. Působí protizánětlivě, proto se heřmánkový čaj často užívá při bronchitidě či jiných onemocněních dýchacích cest. Uplatnění najde i při chřipce a nachlazení, má totiž protivirové účinky a stimuluje imunitu.

Má příznivý vliv na trávení, což možná oceníte po vánočním hodování. Užívá se pro celkové uklidnění, ve vyšších dávkách tlumí činnost srdce a dýchacího aparátu. Pro své hojivé účinky se často používá v kosmetickém průmyslu. Koupel nebo obklady z heřmánku vám pomůžou na mrazem narušenou pokožku nebo rozpraskané rty. Můžete ho užít i jako kloktadlo při bolestech v krku.

Černý bez
Květ černého bezu je v období se zvýšeným výskytem chřipkových onemocnění silným pomocníkem. Blahodárně ovlivňuje činnost dýchacích cest. Pro bezový květ jsou charakteristické jeho protizánětlivé účinky. Při chřipce a nachlazení se užívá též jako potopudný prostředek. U dětí a seniorů působí také silně močopudně.

Šalvěj lékařská
Máte-li doma šalvěj, pak vlastníte silnou zbraň proti zánětům sliznic. Má velmi silné antiseptické účinky, a proto je vhodnou doplňující léčbou při angínách nebo infekčních zánětech, kdy se užívá ve formě čaje i jako kloktadlo. Uvolňuje křeče, působí protivirově, a proto je vhodná i při chřipce. Zamezuje nadměrnému pocení.

Není ale vhodná pro těhotné ženy a kojící matky, potlačuje tvorbu mateřského mléka. Šalvějové tinktury a koupele rychle hojí narušenou pokožku.

Mateřídouška obecná
Postihne-li vás suchý kašel, sáhněte po čaji z mateřídoušky. Látky, které bylinka obsahuje, zvyšují sekreci hlenu v dýchacích cestách a desinfikují sliznice. Uplatnění nachází i při zánětech průdušek, uleví vám od bolestí hlavy nebo závratí a zaručí dobrý spánek. Mateřídouška se často užívá i v aromaterapii. Můžete nad nálevem tedy inhalovat nebo ho přidat do léčivé koupele.

Máta peprná
Mátový čaj se uplatňuje při nemocech z nachlazení. Léčivá moc máty spočívá hlavně v obsaženém mentolu. Inhalace výparů z mátového nálevu pomáhá uvolnit ucpaný nos. Pokud během nemocí trpíte nechutenstvím, uvařte si mátový čaj. Ten podporuje chuť k jídlu.

Lípa malolistá
Lipový květ je při chřipce a nachlazení velmi žádaný. Je jednou z bylinek, u níž byl léčebný účinek při těchto onemocněních doložen i vědeckými výzkumy. Nálev působí potopudně a odstraňuje z těla toxiny. Používá se při zánětech horních cest dýchacích, pomáhá snižovat horečku a zlepšuje trávení. Má také močopudný účinek. Nálev lze použít také i jako kloktadlo.

Pomoci vám mohou i jiné bylinky. Několik kapek eukalyptového oleje do horké vody k inhalaci je výtečným prostředkem ke splasknutí rýmou zduřelých sliznic. Řebříčkový čaj rovněž pomáhá zmírňovat příznaky chřipky a účinný bývá i nálev ze zázvorového kořene. Dopřejte si také česnečku nebo topinky se silnou vrstvou česneku, to je totiž přírodní antibiotikum.

Všechny výše uvedené bylinky bez problémů seženete v lékárnách. Jedno balení sušené léčivky stojí kolem třiceti korun.

Čtěte také: Bylinky, se kterými bude stárnutí příjemnější
Bylinky, které pomůžou zhubnout
Chřipka a nachlazení - nedejte se!

Léčíte se někdy bylinkami? Které se vám osvědčily?

Reklama