Foto: Oksana Kuzmina/Shutterstock
Pro někoho jde o zanedbatelnou částku, pro jiného o výdaj, který měsíc co měsíc nepříjemně nabourá už tak našponovaný rodinný rozpočet. Rodinám, kde je i tisícikoruna měsíčně navíc za stravování dítěte ve školce problém, proto pomáhá obecně prospěšná společnost WOMEN FOR WOMEN (W4W) s podporou Ministerstva školství mládeže a tělovýchovy projektem SOS (Svačinka – Oběd – Svačinka) do školky.
„Cílem projektu W4W: SOS do školky je pomoci dětem, jejichž rodiče si nemohou dovolit zaplatit dětem stravování v mateřské škole. Díky projektu děti získají zdravou a vyváženou stravu, kterou v období růstu tolik potřebují. Zároveň bude zabezpečena jejich předškolní výchova, jež je významnou přípravou na školní docházku,“ vysvětluje hlavní koordinátorka projektu Barbora Nejedlá. Některé rodiny totiž kvůli výdajům nad limit měsíčního rozpočtu totiž odmítají své děti do školky posílat. „Stravování je navázáno na docházku a docházka na stravování. Takže pokud rodič na stravné nemá, je možné, že dítě do školky vůbec nepřihlásí," dělí se o své zkušenosti.
Jen v roce 2023 se díky projektu SOS do školky podařilo podpořit 1 580 dětí z 330 mateřských škol z celé České republiky. Celková částka, která putovala na dětské svačinky a obědy ve školkách, dosáhla 6 milionu korun. Od ledna do června letošního roku pak získalo bezplatnou stravu ve školce bezmála 1 000 dětí.
Jak o dotování svačinek a obědů ve školce požádat?
Sama rodina v nepříznivé finanční situaci o hrazení stravného napřímo požádat nemůže. Lze tak učinit jen prostřednictvím mateřské školy, kam dítě dochází. Ta však musí být v projektu registrovaná. Pokud zatím není, může tak ještě učinit. Žádosti na školní rok 2024/25 pro vytipované děti, které potřebují finančně pomoci, je pak možné zasílat až do 31. 10. 2024. Další vlna schvalování žádostí pak odstartuje příští rok v lednu. Přihlášení se do projektu je však pro mateřské školy dobrovolné. Rodiče tedy musí počítat s tím, že příspěvek není nárokový, vedení školky může zapojení se do projektu odmítnout.
Zatímco školky musí při registraci a žádosti doložit hned několik dokumentů, zákonný zástupce dítěte podepíše jen písemný souhlas – Žádost o zařazení do programu. Žádné jiné doklady ani dokumenty od něho potřeba nejsou. Vše je založeno jen na poznatcích, které o rodině dotyčná školka má. Ať už se rodiče s tíživou finanční situací sami svěří, mají nastavené splátkové kalendáře na stravování, nebo se jejich děti z finančních důvodů třeba neúčastní jiných společných aktivit. Rodiče se tedy nemusí obávat ani zveřejnění účasti v projektu. Dětem je zaručena anonymita, takže se o finanční podpoře nikdo další nedozví.
„Peníze jsou vypláceny přímo školce či stravovacímu zařízení, nikoli rodičům. Nevyčerpané stravné se vrací zpět na účet projektu, který je transparentní. Pokud ale rodiče nechávají stravu opakovaně propadnout, dítě je z projektu vyřazeno,“ doplňuje koordinátorka projektu.
Zdroj informací: WOMEN FOR WOMEN, Barbora Nejedlá
Nový komentář