Už o tomto víkendu, 12.–14. srpna, se sjedou do Domažlic dudáci a folklorní soubory z celé České republiky, aby se zúčastnili Chodských slavností, festivalu, který je spojován také s domažlickou Vavřineckou poutí. Přijeďte se podívat i vy.

Chodské slavnosti jsou jedním z nejstarších folkloristických festivalů v České republice. Pořádají se již od roku 1955. Ty letošní se budou konat 12.–14. srpna a všichni jste srdečně zváni.

slavnosti

Festival se koná vždy první víkend po 10. srpnu a již tradičně je spojován také s domažlickou Vavřineckou poutí.

Pouť byla původně církevní slavností, konanou na památku světce, jemuž byl objekt (kostel, kaple) vysvěcen. Od 19. století získala i zábavný charakter, po mši svaté následovala taneční veselice, nechyběly kramářské boudy, vystoupení potulných herců, později i atrakce. Poutě patřily k nejvýznamnějším svátkům obce. V Domažlicích byly slaveny tři, vedle svatojánské a mariánské, to byla pouť svatovavřinecká, která se postupem doby stala nejvýznamnější.

Stěžejní část festivalového programu je věnována místním národopisným hudebním a tanečním souborům. Prostor dostanou ale i soubory z jiných částí republiky a ze zahraničí.

trziste

Hlavní program se odehrává na několika scénách a skládá se z více než 20 různých režijně zpracovaných pořadů. Zajímavým zpestřením Chodských slavností je velký staročeský jarmark v historickém centru města.

záznam z vystoupení z Chodských slavností 

Kde jsou Domažlice

Domažlice jsou okresní město v plzeňském kraji, od Plzně vzdáleno 53 km jihozápadně a 14 km severovýchodně od známého hraničního přechodu Folmava. Dostanete se sem všemi směry, všemi dopravními prostředky.

domaz

Jste milovníky folkloru a tradic? Přijeďte do Domažlic.

Těší se na vás nejen dudáci, ale i všichni rodáci.  

zdroj: www.kudyznudy.cz, www.youtube.com a wikipedia

Další tipy:

Reklama