Bílé pláže, korálové ostrůvky a azurové moře z legendárního romantického filmu Modrá laguna. Přesně tak by se dal popsat tropický ráj Fidži, který tvoří 300 ostrovů, včetně slavného Turtle Island (Želvího ostrova), který je právem nazýván dokonalým kouskem země v Tichém oceánu.

fiji

Obyvatelé Fidži, souostroví o velikosti 18 274 kilometrů čtverečních, jsou známí svou pohostinností a přátelskými mezilidskými vztahy. Není divu, že ve výběru top 10 zemí světa mezi turisty pravidelně vítězí jako nejvřelejší národ. Kdo by koneckonců nechtěl prožít romantiku jako Brooke Shields ve slavném filmu Modrá laguna, který se zde na Yasawském souostroví v roce 1980 natáčel? Tato úchvatná rajská oáza patří zámožnému podnikateli Richardu Evansonovi, který je rovněž majitelem luxusního resortu Turtle Island Lodge, pravidelně navštěvovaného těmi největšími osobnostmi ze světa showbusinessu, politiky i obchodu. Traduje se například, že slavný rockový kytarista Eddie Van Halen se do ostrova zamiloval natolik, že jako dárek obyvatelům věnoval své dvě kytary, na nichž teď Fidžijci zpříjemňují hostům romantické chvíle při večeři. Také slavný „brouk“ Ringo Starr ostrovu zcela propadl a údajně chodíval na molo osobně vítat všechny nové návštěvníky.   

Sport a dobrodružství

Své si zde však užijí i akčnější povahy. Milovníci trekkingu mohou například podniknout výlety do sopečných pohoří porostlých deštným pralesem. Vodomilové si zase jistě vychutnají potápění nebo alespoň šnorchlování na některých z pobřežních korálových ostrovů. Jako stvořené jsou k tomu třeba pláže na oblíbených ostrovech Viti Levu a Vanua Levu. Ostrovy Kadavu a Taveuni by si neměli nechat ujít obdivovatelé panenské přírody. Mimochodem, právě zde bojoval o přežití Tom Hanks ve filmu Trosečník.
Na návštěvu je vhodný kterýkoli měsíc v roce, teplota moře se pohybuje mezi 25 až 28 stupni Celsia. Ideální je období sucha, tedy mezi květnem a říjnem.

„ANO“ na pláži

Při cestách za poznáním určitě nevynechejte Nadi, třetí největší město Fidži. Rozkládá se na hlavním ostrově Viti Levu. Kromě restaurací, butiků s oblečením, obchůdků se suvenýry turisté vyhledávají i chrám Swami Temple. Na východní straně města se můžete kochat pohledem na vysočinu Nausori Highlands. Ostrov má velké množství ubytovacích zařízení. Zamluvit se dá i levný pokoj v soukromí nebo apartmá v luxusním hotelovém resortu. Některé dokonce připravují zvláštní nabídky pro zamilované páry, které svou lásku chtějí stvrdit opravdu originálně. No řekněte, není úžasné prožít svatbu na pláži ve fidžijském stylu a v tradičních oděvech?
Nádherný pohled na hornatou krajinu se nabízí také v hlavním městě Suva. Žije v něm okolo 141 tisíc obyvatel a je považováno za multikulturní centrum. Najdete zde tradiční mešity, mnoho krásných kostelů a spoustu dalších historicky i architektonicky zajímavých staveb. Smutnou skutečností je, že téměř 60 % obyvatel města jsou squateři bez identity žijící v osadách. Chudoba a kriminalita se zde bohužel stává čím dál větším problémem.

Pohostinnost je samozřejmostí

Pětasedmdesát procent celé populace žije na ostrově Viti Levu. Najdete mezi nimi fidžijské indiány, Číňany, potomky Australanů, Novozélanďanů a Evropanů. Původní Fidžijci jsou převážně melanéského původu, velký vliv na ně však měli Polynésané.
Místní jsou k turistům velmi přátelští. Můžete zažít tradiční obřad, při němž se pije kava-kava, nebo rituál s nápojem yagona, který obsahuje povzbuzující látky. Také návštěva vesnice, kde lidé žijí podle starých zvyků, je zážitkem na celý život. Pozvou vás na večeři a nabídnou vám vše, co v domě mají, bez ohledu na to, zda si to mohou, či nemohou dovolit. Ve většině domácností se jí rukama a sedí se na ručně tkaných rohožích na zemi. Právě v jídle je patrný vliv smíšených kultur; čínské, indické i západní speciality ve zdejší kuchyni zdomácněly. Zatoužíte-li po tradičním pokrmu, zkuste cassavu (jedlá rostlina se dřevnatým kořenem), taro neboli dalo (tropická listnatá rostlina populární také na Filipínách a Havaji). Oblíbené jsou i uvařené nebo pečené ryby a mořské plody v kokosovém krému, kterým se říká lolo. Další pochoutkou je kokoda, pokrm z čerstvé ryby marinované v kokosovém mléce a limetkovém džusu.

Oblékání

Zatímco dříve se místní oblékali velmi skromně a děti pobíhaly zcela nahé, dnes jsou ženy, zvlášť na vesnici, značně konzervativní a nosí dlouhé sárí až ke kotníkům. Krátké sukně, nátělníky nebo tílka bez rukávů jsou mimo velká města považovány za nevhodné. Turistky bez pánského doprovodu si také často stěžují na obtěžování místními muži. Ti je stejně jako v Egyptě a jiných arabských zemích totiž považují za ženy, které jsou snadno k mání. Tím si však nenechte zkazit sen o romantice v Modré laguně, tropickém ráji, který určitě stojí za hřích!

MŮŽE SE HODIT

  • Na Fidži se dostanete letecky přímým letem odkudkoli z pacifického pobřeží Ameriky, Austrálie či Asie. Přistanete buď na největším letišti NADI INTERNATIONAL AIRPORT, nebo na NAUSORI.
  • Průměrná denní teplota je 25 °C. Nejteplejším měsícem v roce je leden, nejchladnějším červenec.  
  • Úředními jazyky jsou angličtina, fidžijština a hindština.
  • Pokud si pronajmete vůz nebo motorku, buďte opatrní. Stejně jako v Anglii se zde jezdí vlevo!
  • Místní měnou je fidžijský dolar. 100 FJD = cca 915 Kč.
Reklama