Příběhy našich sousedů je vzdělávací projekt pro žáky osmých a devátých tříd základních škol a tercií a kvart víceletých gymnázií. Mají za úkol vyzpovídat pamětníka, natočit vzpomínky, digitalizovat fotografie, prozkoumat archivy a nakonec vytvořit rozhlasovou, televizní nebo psanou reportáž či dokument.

64183ef2b1ee1obrazek.jpg

„Velmi rádi jsme podpořili projekt, ve kterém se spojují hodnoty jako jsou smysluplnost, odpovědnost, radost a péče. Jsou to totiž i naše hodnoty. Přejeme Příběhům našich sousedů další úspěšné ročníky, protože paměť národa je stejně důležitá jako jeho budoucnost,“ říká MUDr. Michal Bednář, MBA, předseda představenstva zdravotnické skupiny EUC.

Akce proběhla v úterý 7. března 2023 v podvečerních hodinách. Žákovské dokumentaristické týmy ze ZŠ Táborská, ZŠ Mendíků, ZŠ Kavčí hory a ZŠ Ohradní předvedly poutavé prezentace. Výstupy ozvláštnily ukázkami svých mediálních výstupů – video/ audio reportáží i animací. Tým pamětníka Radima Jaukera ze ZŠ Kavčí hory pojal prezentaci formou novinářské reportáže, zaujala též scénka o životě paní Dany Klossové připravená žáky ze ZŠ Mendíků. Transparenty s hesly vztahujícími se k příběhu nebo kreslený komiks – i takto originálně žáci předvedli svou půlroční práci. Nechyběl ani humor, který oživil výstupy týmu paní Ladislavy Kyptové ze ZŠ Ohradní. Tým pana Jiřího Geberta ze ZŠ Táborská překvapil nejen vtipnou prezentací, ale i vlastnoručně upečenou bábovkou.

Příběhy byly velmi různorodé. Děti zpovídaly pamětníky, kteří zažili druhou světovou válku, ústrky ze strany Státní bezpečnosti či pocity zoufalství a bezmoci po invazi vojsk Varšavské smlouvy v srpnu 1968. Zajímavé postřehy si žáci odnesli z vyprávění pánů Radima Jaukera a Jindřicha Šídla, kteří se aktivně zapojili do událostí spjatých se sametovou revolucí.

Bouřlivý potlesk v sále a kladné hodnocení od přítomné poroty složené z pedagožky Jany Mácové, historičky Renaty Kuprové a novináře Štefana Švece dokládá vysokou úroveň odvedené práce.

64183f4d122cbblobid0.jpg

Podvečerem provedla moderátorka Anna Kuchařová. Úvodního slova se ujal pan místostarosta městské části Praha 4 Michal Hroza a vedoucí koordinátorka projektu Příběhy našich sousedů Štěpánka Proučilová: „My v Post Bellu vyprávíme, dokumentujeme a vzděláváme. Díky Příběhům našich sousedů se nám daří propojovat velké dějiny s reálnými příběhy, a tím je zalidňovat a oživovat. Nemůžeme opomenout ani aspekt mezigeneračního sblížení,“ sdělila.

Více najdete na www.pribehynasichsousedu.cz a na  www.postbellum.cz a euc.cz

Zdroj:www.euc.cz
64183fb393b23obrazek.jpg