SAN FRACISCO – Do sporu, zda kouření marihuany škodí, či ne, teď promluvili matematici. V jejich oboru marihuana škodí, jako že jedna a jedna jsou dvě. A tak by se měli mít budoucí inženýři, spolu s matematiky a ekonomy, na pozoru.

Nová studie totiž zjistila, že středoškolští studenti, kteří kouří marihuanu, mají horší výsledky v matematice než jejich vzornější spolužáci. Mají dokonce horší výsledky než v dobách, kdy opojný kouř ještě nevdechovali.
Budoucí básníci a spisovatelé se tolik obávat nemusejí.
Dlouhodobé výzkumy nepotvrdily, že by marihuana měla na známky při výuce jazyků nějaký vliv.

Výzkum byl proveden mezi šesti tisíci studenty ve Spojených státech. Zjistilo se, že kuřáci marihuany dostávali o dvacet procent horší známky z matematiky než jejich nekuřáčtí spolužáci.

„Možná si někdo řekne, že je to přirozené, protože sklon ke kouření marihuany mají horší studenti,“ řekla vedoucí výzkumu Rosalie Paculová ze známé organizace RAND, která projekt uskutečnila. „Ale ukázalo se, že stejné zhoršení jsme zaznamenali u mladých lidí poté, co začali kouřit marihuanu.“
Paculová ukázala výsledky i z praktické stránky. Výzkum, jenž trval celá 90. léta, prokázal, že horší známky znamenaly u sledovaných studentů i horší univerzitu, a tudíž i horší plat po nástupu do zaměstnání.