Někdejší hit z USA, otevřené prostory v podobě obrovských místností, ve kterých už zaměstnance nedělí žádné vnitřní příčky a mnohdy ani společenské zábrany, má svá pro i proti. Jisté je však jedno: Práce v těchto kancelářských „teráriích" není pro každého.

open

Ve Spojených státech byly 100 let oslavovány jako pracoviště budoucnosti. U nás začaly klasické kanceláře nahrazovat od poloviny devadesátých let minulého století. Není divu, náklady na jejich vybudování jsou řádově nižší, šetří místo a zaměstnavatelé si mnou ruce, protože tak mají o „svých ovečkách“ mnohem lepší přehled. Dalšími plusy bezesporu jsou rychlejší komunikace a odstranění hierarchických překážek mezi zaměstnanci a manažery. Negativ spojených s prací v  otevřeném prostoru je však daleko víc.

Citlivější povahy trpí

Zatímco zaměstnavatelé si pochvalují, že už nemusí klepat na jednotlivé dveře kanceláří, zaměstnanci ztrátu soukromí nesou stále těžce. Šok z tohoto typu pracovního uspořádání většinou mívají především starší pracovníci, kteří byli dříve zvyklí na „svůj klid“. Mladší lidé si na práci v této živé sociální síti přivyknou rychleji. Přesto se většina shoduje na nedostatku soukromí, přílišném hluku a špatné koncentraci. S tím jde samozřejmě ruku v ruce i nižší pracovní výkonnost a celková efektivnost. Jenže v prostředí, kde jsou od sebe pracovní stoly nalepeny jeden na druhý ve vzdálenosti jednoho metru, celý den se rozléhá vyzvánění telefonů a mobilů, prolínají se desítky konverzací i méně či více nevábné pachy jídel a odérů, není snadné zaměřit na práci plnou pozornost. Introvertnější jedinci a citlivější povahy takový nápor dlouho nevydrží. Záhy se u nich projevuje frustrace nebo zvýšená agresivita, což má za následek také častější konflikty s kolegy.

Moje chřipka = tvoje chřipka

Mezi zaryté odpůrce open space patří hygienici. Ti totiž moc dobře vědí, že je to ideální a nejrychlejší způsob předávání bacilů a infekcí. Špatná kvalita vzduchu a ozón z kopírek jsou rovněž častou příčinou únavy a stresu. V období chřipek a nachlazení se navíc každý bacilonosič stává větší hrozbou než zabiják se zbraněmi. Ani v letních měsících však pobyt v open space není nikterak příjemný. V prosklených prostorách často dochází k přehřívání vzduchu, lidé se cítí jako ve skleníku a klimatizace nahrává alergiím. Psychicky nesnesitelné jsou však pro mnohé také prostory uvnitř budov, ve kterých se nedá přirozeně větrat. Někteří manažeři proto v krušných měsících částečně povolují zaměstnancům práci mimo budovu, například v okolních kavárnách s bezdrátovým připojením na internet.
Ani tato vstřícnost však lidem nemůže nahradit minimální pracovní soukromí a komfort, na které si podle průzkumů obzvláště Češi stále velmi potrpí.