rwerer.jpg

Foto: Shutterstock

Abychom pochopili módu 50. let, musíme si představit zaoblená ramena, štíhlý pas a širokou a nadýchanou sukni. S tímto druhem siluety se širokou sukní přišel Monsieur Christian Dior v roce 1947. Jeho návrhy byly později nazvány jako New Look. Byl to celosvětový úspěch, který způsobil revoluci v tehdejší módě. Dlouhé sukně doprovázely elegantní blejzry, rukavice, klobouky a podpatky.

Dnes jsou úžasné padesátky zpět, ale s novou futuristickou estetikou, která neklade žádné meze kreativitě. Trendy roku 2022 se opět zaměřují na svobodu. „Zatímco 50. léta byla svědkem vzniku nových syntetických materiálů, v roce 2022 budou tyto vzhledy aktualizovány udržitelnými a ekologickými látkami – lnem, bavlnou a přírodními materiály,“ říká dle magazínu InStyle Rachel Garrett, odbornice na etické a udržitelné oblečení.

Abyste plně porozuměli nové estetice 50. let, stačí se zaměřit na siluety. Giambattista Valli oblékl ve své kolekci jaro-léto 2022 modelky na mole do velmi romantických šatů z tylu a krajek, na nose k nim měly některé sluneční brýle ve stylu Matrixu. A přesně tak můžou letošní padesátky vypadat! 

FoggrtoJet.jpg

Giambattista Valli jaro-léto 2022 / Foto: Profimedia

Sarah Burton z Alexandra McQueena popustila uzdu své kreativitě a látku proměnila v plátno na malování. O zbytek se postarají doplňky! Pokud jsou siluety a délky věrné módě 50. let, stačí pak už dodat pár modernějších doplňků. Zapomeňte na klasické podpatky, které se nosily v tomto desetiletí. Nyní lze upustit uzdu kreativitě a extravaganci. Alexander McQueen si hodně pohrává s konstrukcí oděvů a vytváří alternativní siluety. Šaty jsou často také v pastelových odstínech a jsou kombinovány s teniskami.

FotoetJet.jpg

Alexandr McQueen jaro-léto 2022 / Foto: Profimedia

Nyní se s plnou sukní mohou kombinovat i moderní crop topy a mikro podprsenky. V kolekci Michael Kors jaro-léto 2022 jsme například mohli vidět modelku v totálně černém outfitu, který se skládal z kožené dlouhé padesátkové sukně a podprsenky ve stejném stylu, v kombinaci se super rafinovanými doplňky: bucket kabelkou a sandály s krokodýlí kůží.

Ale i Kors a někteří další se rozhodli vzdát hold klasice. A zatímco je svět módy zaneprázdněn tím, že dává svou osobní vizi stylu 50. let, jsou tady i tací, kteří sázejí na klasiku v její originální a vysoce rafinované verzi.

FotweoJet.jpg

Michael Kors jaro-léto 2022 / Foto: Profimedia

Zdroje: Módní přehlídky, Vogue, InStyle

Reklama