5b212c1a7736dobrazek.png
Parc Naturel régional de Camargue je přírodní park v oblasti Provence na jižním pobřeží Francie, rozkládá se v blízkosti řeky Rhôny a řeky Gard. Jedná se o proslulou oblast mokřadů a slaných bažin o rozloze přes 1000 km2 v deltě Rhôny při pobřeží Středozemního moře. Je významným domovem až 400 druhů zvířat. Mezi nejznámější patří plameňáci, býci a camargské koně. Všudypřítomná voda je ovšem problémem pro trvalé osídlení. Vlivem povodní a jejich ničivých důsledků byla zbudovaná v roce 1859 ochranná hráz (Digue a la Mer) o délce 20 km a výšce 2,5 m. Trvalé osídlení také brzdilo velké množství komárů a dalšího nepříjemného hmyzu, pro které jsou teplé bažiny ideálním místem pro život.
5b212ceab4b1eobrazek.png
 
Rezervaci Camargue můžete najít v největší západoevropské deltě, mezi dvěma rameny řeky Rhôny (Petit Rhône a Grand Rhône). Na severu sahá až k městu Arles. Severní část oblasti Camargue tvoří zemědělské půdy, kde se pěstují především obiloviny, vinná réva, ale také rýže. Jih a střed se vyznačují brakickým solným ekosystémem. Tvoří jej unikátní pestrá mozaika písečných dun, rákosin, brakických jezer, lužních lesů, salin a pastvin, která jsou propojená s mořským pobřežím. Slaná a sladká voda je srdcem celé oblasti. Rezervaci z jedné třetiny tvoří jezera, rybníky, slepá říční ramena a mokřady.

Camargue-map.png

Mísení vody dalo vznik solným jezerům, která se nazývají étang. Největším z nich je s rozlohou více než 6500 hektarů Étang de Vaccares, přezdívané „Velké moře“. Dosahuje délky až 12 km a jeho hloubka přitom nikde není vyšší než 2 m, pro důležitá hnízdiště ptáků je od roku 1927 chráněné.
Důležitou místní surovinou je sůl, na kterou narazíte v obchodech po celé Francii. Získává se odpařováním mořské vody. Průmyslová těžba začala v 19. století, spolu se vznikem těžařského městečka Salin de Giraud.
5b212fe945493obrazek.png
 
Přírodní park Camargue je domovem nejen pro mnoho zvířat, ale také pro rostliny. Ideální vlhko a teplo milují zdejší rostliny, jako je například limonka, tamaryšek, rákos, slanorožec, divoké kosatce a divoký rozmarýn. Zajímavý lesík Bois des Rieges najdete mezi mořem a jezerem Étang du Vaccares. Tvoří ho 6 metrů vysoké jalovce.  
Rezervace se nalézá se na strategicky významném místě pro migrující ptáky, kteří je na svých tazích využívají k odpočinku. V Camargue jich žije asi 400 různých druhů, především vrubozobých a bahňáků. Některé druhy tu i hnízdí, například kulík mořský, racek tenkozobý nebo různé druhy volavek. Vyskytují se tu i tenkozobec opačný a ouhorlík stepní, kteří na jiném místě ve Francii nehnízdí.

Býci
5b212d938292fobrazek.png

Zdejší býci mají černou barvu a rohy zaokrouhlené nahoru. Žijí zde polodivoce hlavně v bažinách. Jsou menšího vzrůstu, využívají se na místní býčí zápasy nebo je jejich maso využito na lahodná jídla, proslavená po celé Francii.

Camargští koně 

Koně jsou jedni z nejstarších plemen koní. Jsou velmi odolní, žijí ve slaných bažinách a živí se tvrdými travinami a rákosem.  V této oblasti žili tito koně divoce stovky let, a tak dodnes dobře přežijí vlhké teplé léto i chladnou zimu. Typická je pro ně bílá barva a menší vzrůst, zřídka 1,40 metru. Byli velmi důležití pro pastevce místních býků.
5b212c8ae7b7cobrazek.png

Plameňáci

Plameňáci jsou jedním ze symbolů přírodního parku Camargue. Je to totiž jediné místo ve Francii a jedno z mála kolem Středozemního moře, kde se vyskytují ve volné přírodě. Hejna můžou čítat až 20 000 párů. Svá hnízda si staví z bahna a živí se převážně planktonem. Vítanou potravou plameňáků je také žábronožka solná, které se velmi dobře daří právě v prostředí se zvýšeným obsahem soli. Prostředí slaných bažin jim po staletí vyhovuje. Na růžového plameňáka narazíte v každém obchůdku v blízkých městech se suvenýry.
5b212d4b44912obrazek.png
Oblast Camargue je pro svou jedinečnost od roku 1970 chráněná, v roce 1977 pak získala statut biosférické rezervace. V roce 1986 byla ramsarskou úmluvou označena za mokřad mezinárodního významu.
 
Zdroj: http://www.parc-camargue.fr/ a wikipedie

Pokud milujete přírodu, vyrazte na výlet do Camargue! Rezervace nabízí návštěvníkům mnoho aktivit: projížďky na koních, projížďky na kole po hrázích, pěší procházky…

Pokud se vydáte do Provence, mohly by se vám hodit tyto odkazy:
www.volotea.com – přímé lety do Marseille
www.avignon-tourisme.com - město Avignon
www.arlestourisme.com - město Arles
www.nimes-tourisme.com - město Nîmes
www.marseille-tourisme.com - město Marseille
www.flyprovence.com
www.france.fr

Více také zde: Klára blog.

Zdroj fotografií: wikipedia.org, shutterstock.com

Uložit

Uložit

Uložit

Reklama