Někomu to vyhovuje, je to zvlášť dobré pro ty, kdo nejsou sportovně založeni nebo pro ty, kdo nemají rádi změny a chtějí si při šumu vln odpočinout a smažit se v horkém slunci. Dnes můžete ale využít poznávacích zájezdů, které jsou většinou spojeny sice s malým komfortem, ale s dobrodružným programem. V poslední době se staly tyto zájezdy módou, zejména pro mladé generace.


Chcete se projíždět na raftu po divoké řece? Zdolávat nejvyšší vrcholky hor s odbornou výpravou? Projet na kole celou Korsiku nebo Krétu? Přespat jen tak ve spacáku na vcholku sopky a pozorovat v noci protější vrchol, který dští horkou lávu? A co teprve potápěčské výpravy! Vyražte za dobrodružstvím!


Jak jsou tyto výpravy náročné?
Cestovatelsky více méně všechny. Protože cestovatelé chtějí hodně zažít a vidět, trvají poměrně dlouho, často v náročnějších klimatických podmínkách, nevyhledává se komfort a přílišné pohodlí. Z hlediska nároků na fyzickou zdatnost se tyto cesty značně liší. Některé jsou pouze trochu dobrodružněji pojatými cestami za poznáním, jiné jsou sportovnější a náročnější. Vždy vede skupinu zkušený instruktor!


Chcete jet na kole?
Trasy se většinou navrhují tak, aby se vyhýbaly rušným silnicím a průmyslovým centrům; pokud je to možné, cestovky se snaží maximálně využívat tichých silniček a cyklistických stezek. Denní trasy jsou doporučené, ale nezávazné a jsou většinou navrženy tak, aby je zvládnul každý, kdo se alespoň občas rekreačně projede na kole, tedy i zdatnější dítě. Noclehy jsou většinou ve vybavených kempech. Skupinu doprovázejí instruktoři.


Chcete šplhat do hor?
U těchto zájezdů je rozhodující náplní turistika v horách a výstupy na atraktivní vrcholy. Podstatné však je, že i ty fyzicky obtížnější jsou připraveny tak, že v daném místě máte téměř vždy možnost volit mezi několika různě náročnými variantami programu či trasy a zájemci o tyto odlišné varianty se vzájemně neomezují. Na tyto zájezdy musíte mít speciální výstroj.


A co rafting?
Jde o splouvání řek, většinou horských a peřejnatých, na větších nafukovacích člunech. Nemá jen svou extrémní podobu, kdy zkušení expedičníci posouvají hranice lidských možností na těch nejdravějších řekách a kterou většinou znáte z televize. Nejrozšířenější je ve střední obtížnosti, kdy lidem s jen základními, nebo dokonce vůbec žádnými vodáckými zkušenostmi umožní prožít dobrodružství, která předtím znali jen z fotografií. Dovoluje to stabilita člunů, která je oproti kajakům a kanoím podstatně vyšší. Podmínkami bezpečného raftingu jsou kvalitní výstroj, výborná znalost řek a zkušení instruktoři, kteří čluny řídí. Bezpečnost cestovatelů je vždy na prvním místě.


Dobrodružné cestovní kanceláře mají v nabídce spoustu činností, které můžete s jejich instruktory zažít, navíc nabídka cest a míst je tak široká, že můžete cestovat prakticky po všech koutech Země.
Zde jsou internetové linky na nejznámější cest. kanceláře: http://www.adventura.cz/uvod.asp a www.poznani.cz. Zájezdy si můžete objednat i po internetu!

Reklama