Močové ústrojí odstraňuje toxiny a odpadní látky. Také pomáhá zajistit tělu dostatečné vstřebávání vody. Důležitou podmínkou pro jeho správné fungování a dlouhodobé zdraví je dodržování pitného režimu.

Když je tekutin málo
5ad0946ad8b08obrazek.png
S nedostatečnou hydratací souvisí řada onemocnění močového systému. Tyto problémy mohou být velmi obtěžující a omezující a způsobují také bolesti. Které choroby související se špatným pitným režimem jsou nejběžnější?

Infekce močových cest. Na tyto obtíže se velmi často předepisují antibiotika. Dostatečné zavodnění zvyšuje průtok močovými cestami. Bakterie jsou tak snadněji vyplaveny ven a nemají vhodné podmínky k množení.

Ledvinové kameny (nefrolitiáza). Ledvinové kameny se tvoří z látek, které jsou běžně rozpuštěné v moči. Když člověk málo pije, tvoří se krystaly. Ty menší mohou projít močovými cestami dál, větší je však mohou ucpávat. Průchod je pak obtížný a často se dostavuje palčivá bolest. Prevencí je dostatečný příjem tekutin a přiměřená tělesná hmotnost.

Noční pomočování. Tento problém se týká zejména dětí. Často je způsoben nevhodným pitným režimem přes den, což se odrazí v nadměrném pití večer před spaním. Řešením nejsou zákazy a tresty, ale dostatečná konzumace tekutin přes den.

Jak zavodnit tělo

  • Pijte pravidelně. Rozložte konzumaci tekutin do celého dne. Důležité není jen množství. Pravidelným příjmem vody lze předcházet například infekcím močových cest nebo ledvinovým kamenům.
  • Kontrolujte objem. Ženy by měly denně přijmout přibližně 2–2,7 l vody, muži 2,5–3,7 l. Při zvýšeném výdeji tekutin (sport, horko) by se měl příjem samozřejmě adekvátně zvýšit. Asi 20 % denního příjmu tekutin tvoří strava. Alkohol ani káva se nepočítají.
  • Pitný režim upravujte podle stravy. Jogurty, polévky, ovoce a zelenina obsahují hodně vody. Sůl naopak podporuje odvodnění.
  • Příjem tekutin neomezujte. Nepít kvůli strachu z častého chození na toaletu je nesmysl. Moč se pak stává koncentrovanější, obsahuje více toxických a odpadních látek a může poškozovat močový systém. Navíc se sníží kapacita močového měchýře.
  • Trénujte močový měchýř. Pokud váš spánek narušuje častá potřeba močit, řešením není přestat pít. Močový měchýř můžete vytrénovat postupným zvyšováním příjmu tekutin. Pokuste se také vydržet před odchodem na toaletu o 10 minut déle. Pomoci může i snížení tělesné hmotnosti. Na močový měchýř lidí s nadváhou a obezitou je totiž vyvíjen vyšší tlak.
  • Naučte děti pít. Noční pomočování u dětí může vyřešit pravidelný příjem tekutin. Děti by měly pít u snídaně a nosit si do školy láhev s pitím.

V rovnováze

Močovému systému svědčí pravidelný přiměřený příjem tekutin. Důležité je pít v průběhu celého dne. Není zdravé zkonzumovat celou doporučenou dávku najednou. Preferujte jídla s vysokým obsahem vody. Důležitá je i vyvážená strava a správná tělesná hmotnost. Množství tekutin, které potřebujete, se odvíjí od fyzické aktivity a okolní teploty. Neplatí, že čím více vody, tím lépe. Nadměrný příjem tekutin škodí stejně jako příjem nedostatečný.

Zdroj: U Lékaře

Uložit

Reklama