K oddálení menstruace během léta využívají ženy buď hormonální antikoncepci, nebo léky. Jak to zamává s pravidelností měsíčního krvácení nám prozradil gynekolog Pavel Turčan.

Jestliže žena užívá hormonální antikoncepci a rozhodne se posunout menstruaci třeba tím, že bude pokračovat v užívání tablet bez přestávky i další měsíc, (případně bude brát tablety z dalšího plata léků o pár dnů déle a cyklus pouze protáhne) nezmění se prakticky vůbec nic. V průběhu užívání hormonální antikoncepce je totiž přirozený cyklus zcela zablokovaný a menstruace se tak dostaví pouze v případě, že žena užívání tablet přeruší.

U jednorázového použití tabletek na oddálení menstruace je to jiné. Následkem může být právě nepravidelný cyklus. Vždy ovšem záleží na tom, jak je konkrétní žena citlivá. Většinou ovšem stačí počkat dva až tři měsíce a vše se vrátí do normálu.

„Během léta mohou mít na menstruační cyklus vliv i další faktory, jako je například změna životního rytmu a odjezd na dovolenou. Organismus některých žen reaguje na jakékoliv vybočení ze stereotypu nebo stres z cestování či z cizího prostředí. Tyto změny se mohou projevit tím, že ženy prodělají anovulační cyklus – cyklus, který proběhne bez dozrání vajíčka. V důsledku toho dochází k opoždění či vynechání menstruačního krvácení. I v tomto případě ale platí, že by se cyklus měl během několika měsíců sám ustálit,“ uvádí gynekolog Pavel Turčan.

Pomoc z přírody

Žena tomu může i sama napomoci. Pomůže návrat ke každodennímu režimu, dostatek spánku i pohybu a také doplňky stravy na přírodní bázi. „Vhodné jsou zejména doplňky stravy s obsahem mateří kašičky, pylu a sóji, například Sarapis mensis. Ženskému tělu pomohou zejména fytoestrogeny, které jsou zdrojem přírodních hormonů a jsou obsaženy právě v sóji či červeném jeteli,“ komentuje gynekolog.
 
Jsou ovšem i ženy, kterým naopak dovolená pomůže. Díky tomu, že se na ní uvolní, se jim může upravit menstruace, nebo mohou dokonce otěhotnět. Přesto, že se o to před dovolenou neúspěšně snažily.

Foto: Shutterstock

Reklama