5ffd6bdc4cacfobrazek.png
Foto: Shutterstock

Helena M., 35 let

Covid jsme prodělala, ale pracuji ve zdravotnictví, kde jsem s covidem v kontaktu, takže jsem očkování už absolvovala a žiju. Šla jsem do toho, aby se o mě moje rodina a kamarádi nemuseli bát, a taky proto, že na vlastní oči vidím, co tahle nemoc umí.

Vanda K., 47 let
Očkovat se nedám. Určitě ne hned. Nemám důvěru k látce, která byla vyrobena takhle narychlo a není dostatečně otestovaná. Obecně s očkováním problém nemám, ale u tohohle opravdu nevíme, co to udělá za několik let. Nejsem odmítačem covidu a nezlehčuju ho. S celou rodinou se chováme zodpovědně, abychom se nenakazili. Žijeme na vesnici, pracujeme povětšinou z domova, nechodíme mezi davy, nejezdíme MHD, do obchodu chodíme jednou týdně. Sportuji, otužuji se, jím zdravě. Nemám proto důvod riskovat své zdraví procesem, který nejde zvrátit. Za své zdraví si zodpovídáme sami a očkování by proto mělo být dobrovolné a nepodmíněné výhodami normálního života.

Ministerstvo zdravotnictví na svých stránkách zdůvodňuje rychlý vývoj vakcíny proti covid- 19 a vyjadřuje se k obavám veřejnosti takto: Vzhledem k naléhavosti pandemie jsou vakcíny proti COVID-19 vyvíjeny a registrovány rychleji než obvykle. Budou však splňovat stejně vysoké standardy jako všechny ostatní vakcíny. Virus SARS-CoV-2 je podobný virům SARS a MERS. Týmy, které se věnovaly výzkumu vakcín na tyto viry, tak mohly využít předchozí znalosti a začít pracovat na vakcíně pro aktuální virus. Vzhledem k tomu, že se jedná o celosvětovou pandemii, jsou farmaceutické firmy ochotné věnovat do výzkumu mnohem více finančních i lidských zdrojů než do jakéhokoliv jiného výzkumu. Kritéria pro registraci vakcín jsou přísnější než pro léky, protože takový přípravek se aplikuje zdravé populaci. Rozhodnutí o registraci vakcín je podloženo všemi potřebnými údaji.

Petra Š., 45 let
Covid máme za sebou celá rodina – dva dospělí a jedno dítě. Syn neměl žádné příznaky a já s manželem dva dny vyšší teplotu. Náš imunitní systém se s nemocí vypořádal dobře. Neříkám, že to takhle má každý a lidí, které potrápil, nebo na něj dokonce zemřeli, je mi líto. Ale očkování pro mě konkrétně už nemá smysl, zvlášť když nezabrání tomu, aby očkovaný nakažený člověk neinfikoval své okolí.

Božena B., 74 let
Je mi přes sedmdesát let a v očkování by na mě mohla přijít řada o něco dřív než na moje děti. Mám z toho ale rozporuplné pocity. Nejdřív jsem byla rozhodnutá, že na očkování půjdu, ale pak mi známá říkala, že její lékařka to kvůli nedostatečnému otestování vakcíny nedoporučuje. Ale zase děti mě do toho tlačí, tak nevím. Jsem zviklaná. Ale zase když to budou vyžadovat, abychom mohli normálně žít, tak je to jasné a nic jiného mi nezbyde.

Eliška H., 29 let
Vzhledem k tomu, že neexistuje účinná léčba covidu-19, tak se určitě očkovat nechám, až to bude možné. Mám kolem sebe bohužel známé s těžkým průběhem. Můj praktický lékař je na plicní ventilaci, a nejspíš už se nikdy do ordinace nevrátí. I když je pravda, že měl opravdu velkou nadváhu. Ale mám i dalšího známého. Je to sportovec tělem i duší, neměl zdravotní problémy a stejně skončil v nemocnici. Bohužel na mě přijde s očkováním řada možná někdy v létě, když to dobře půjde. Doufám, že zvýhodňování očkovaných lidí ohledně akcí apod. bude probíhat až když budou vakcíny dostupné pro všechny. Mojí další motivací je cestování. Takže bych se nechala očkovat i kvůli tomu.

V první vlně je očkování dostupné pro seniory v domovech, zranitelné skupiny obyvatel a zdravotníky, kteří zajišťují krizovou připravenost zdravotního systému. Od 15. ledna bude spuštěný rezervační systém očkování pro lidi starší 80 let. Posléze přijdou na řadu další senioři, lidé s chronickým onemocnění apod. Po nich se dostane na další prioritní skupiny zbývajících seniorů, lidi s chronickými onemocněními, praktické a dětské lékaře či vojáky, kteří se podílejí na boji s covidem-19, a pracovníci integrovaného záchranného systému. Odhaduje se, že na mladé zdravé lidi by se mělo dostat v létě. Očkování je nepovinné a bezplatné. Aby společnost získala kolektivní imunitu, je třeba proočkovat 65 až 70 % populace.

Čtěte také:

Reklama