Jen málo lidí tuší, že i čaj obsahuje kofein. Naše populace je často silně závislá na pití kafe. Již v klasickém období arabské medicíny Avicenna (Ibn Sina), fyzik, filozof a lékař, vysvětluje léčivé vlastnosti bunchumu (kávy) takto: „Osvěžuje paměť a čistí kůži." Káva se zpočátku v Evropě užívala jako lék a prodávala se v lékárnách, neboť její vysoká cena bránila masovému rozšíření. Teprve později, když se dostala na trh ve větším množství, se začala prodávat v prodejnách s běžnými nápoji a lihovinami a začala se prodávat i v kavárnách.

Často si už ani neuvědomujeme, proč pijeme kávu, že si máme vychutnat silnou kávu a hlavně zapomínáme na to, že nás káva dehydratuje, a bereme ji jako nápoj.

Kávu však musíme naopak odčítat a vždy bychom měli hrníček kávy zapít aspoň 1 dcl vody.

Víme jen, že by nás měla povzbudit kofeinem. Avšak výhodnější kofein je ten, který tělu dodáme právě v zeleném čaji. Uvolňuje se pomaleji (je vázán na třísloviny), a tím působí déle, nedráždí tolik žaludeční stěny. Zajímavé je i zjištění, že čajový kofein povzbuzuje nervovou soustavu a mozek (pozitivně ovlivňuje metabolismus tohoto orgánu). Naopak pijeme-li kávu, probouzíme spíše krevní oběh a činnost srdce. Zelený čaj pak ještě navíc obsahuje další látky (alkaloidy) s účinkem podobným kofeinu. Jeho konzumace je tedy zvláště vhodná při mentální činnosti - usnadňuje učení, přináší koncentraci, zmenšuje únavu, zlepšuje reflexy a navozuje duševní pohodu.

Nápoj ze zeleného čaje působí takřka na celý organismus. Ovlivňuje tedy: trávicí soustavu - obsahuje třísloviny, které pomáhají při trávení, zažívání - působí proti rakovině žaludku; oběhovou soustavu - rozšiřuje periferní cévy, prokrvuje orgány -  zejména ledviny a mozek, velice se osvědčil v boji proti arterioskleróze; dýchací soustavu - přináší uvolnění staženým průduškám (např. při astmatu), pomáhá při zánětu nosních dutin; vylučovací soustavu - přivádí krev do ledvin, pomáhá čistit tělo. Dále má vliv na imunitní systém - zamezuje tvorbě zubního kazu - aplikovaný zevně (ve formě extraktu) ochraňuje kůži před ultrafialovými paprsky, zhojuje zranění, zastavuje krvácení, používá se na různé vřídky, proleženiny atd.

Zdá se to být až zázračný nápoj, ale všeho moc škodí a pití zeleného čaje  prokládejte minerálkami a ředěnými ovocnými či zeleninovými šťávami.

Pijte i v zimě, a to aspoň cca 2 litry denně. I když na pití nemáte chuť, zkuste se donutit a stále s sebou noste lahev či hrníček s pitím.

A když už jsme u pití, zkuste si následující kvíz.


 

Kvíz:

Seřaďte dle energie (kde není uvedeno množství, tak se jedná se o 0,5 l):

2 dcl vína, pivo světlé, pivo tmavé, pomerančový džus, panák vodky, Coca-Cola, Ice Tea, Cola light, ochucená minerálka, voda, Red bull, káva s cukrem, mléko polotučné, sekt.

 

Řešení naleznete na http://www.doformy.cz/kviz6

 

 

Tak to je on - tajemný neznámý! Fešák, ne? :-) A víte, jak se jmenuje? Nepište to sem, ale pod článek Odhalte tajemnou neznámou/tajemného neznámého! Autorka první správné odpovědi získá balík autokosmetiky!

 

 

Reklama