.

Muhu – duch opředený mlhou tajemství

Cestování

Muhu – duch opředený mlhou tajemství

Snad nejzáhadnějším patronem našich pohoří je strážce Jizerek, duch Muhu. Je to vládce spravedlivý, poctivý a pracovitý, ale nikdo neví, kdy a kde se představa ochránce česko-polského hřebene vlastně vzala.

Jizerské hory jsou nejsevernějším českým pohořím, jejichž podstatná část, včetně nejvyššího bodu (Wysoka Kopa), leží v Polsku. Vyskytují se tu ve velké míře rozsáhlé náhorní plošiny s četnými rašeliništi, vytvářejícími typický ráz krajiny.

fog

Vůdčí horninou je tady žula, která společně s břidlicí, křemencem a svorem vytváří výrazné skalní útvary zdobící nejvyšší vrcholky.

Při lesních túrách se můžete osvěžit vodou z rašelinných jezírek a tůní, nebo přímo zdravými minerálními prameny.

Zajímavými, leč poněkud smutnými památkami jsou v Jizerských horách pomníky, pomníčky, náhrobní kameny a smírčí kříže, kterých tady najdeme přes 200. Jsou takovým mementem nelehkého života na horách, kterého je smrt nedílnou součástí. Ať už se jedná o vzpomínky na kdysi zastřelené lapky či pytláky, nebo na tragicky zesnulé nepozorné cyklisty. O všechny vzorně nepečuje Muhu, ale místním spolek Patron.

Kde se Muhu vzal?

Dle pověsti z knihy Báje a pověsti z Čech a Moravy – Liberecko od Vladimíra Hulpacha byl Muhu stvořen společným úsilím krkonošského Krakonoše a orlického Rampušáka. Ti se jednoho dne sešli, aby i Jizerským horám, toho času bez ochránce, vytvořili patrona. Dlouho, předlouho bloudili rozsáhlými rašeliništi, až dorazili k velkému kopci dnes známému jako Muchov. I řekli si: „Tady je to pravé místo. Je odsud vidět široko daleko a dá se odtud vládnout nejen nad všemi kopci, lesy i lukami, ale i nad proradným lidským plemenem.“

A tak začali čarovat. A kouzlili tak silně a mocně, až nebesa zčernala, celá země se zachvěla a skála proti nim pukla ve dví.

Z nově vzniklé jeskyně náhle vystoupila prazvláštní postava zahalená do hustého mračna mlhy. Celá byla skoro průsvitná, ve tváři se jí zračily vodové oči jako dvě nejhlubší tůně a na rukou prsty tak dlouhé a zkroucené, jakoby to byly kořeny staletých buků. A všude, kam jen tahle zvláštní bytost vkročila, linula se silná vůně jehličí.

Rampušák s Krakonošem pak duchovi přikázali, že musí od této chvíle nad Jizerskými horami držet ochrannou ruku, trestat nespravedlnost i lakotu, ale dobrým lidem pomáhat a život jim ulehčovat.

A také mu dovolili, aby libovolně měnil svoji podobu a v případě potřeby se stal i úplně neviditelným.

Jenom na jednu věc ti dva skoro zapomněli, na duchovo jméno. Až když už se brali k odchodu, ozvalo se v dálce táhlé soví muhúúú. A od té doby patronovi Jizerských hor neřekne nikdo jinak, než Muhu.

Pátrání takřka detektivní

Zajímavé je, že z literárních pramenů je Vladimír Hulpach jedním z mála, nebo dokonce jediným, který ducha Muhu zmiňuje. A vezmeme-li si pověst za jediný relevantní zdroj informací, dá se předpokládat, že Muhu je mezi ochránci českých hor největším benjamínkem. Protože, jak jsme psali v prvním díle našeho seriálu, Rampušák byl vymyšlen až v 60. letech minulého století. A vyskytuje-li se tento v pověsti o Duchu Muhu, musí být patron Jizerských hor ještě o něco mladší.

Nicméně objevují se i informace že byl Muhu kdysi, podobně jako třeba Radegast, pohanským bohem, jehož místní lid uctíval a nosil mu obětiny. K této teorii však chybí jakékoli důkazy. Použil snad Hulpach zamlžené zkazky k vytvoření vlastní legendy?

Muhu zdobí Smrk

V roce 2008 byla na nejvyšším českém vrcholku Jizerských hor, na Smrku, vztyčena dřevěná plastika sochaře Miloše Šimka, která všem turistům připomíná, kdo že tady vládne, rozhoduje a na všechno dohlíží. Ovšem pozor, aby nezůstalo jen při soše.

Mezi místními se totiž vypráví, že lidé Jizerské hory natolik poničili, až Muhu uvažuje o emigraci do čistší Skandinávie. Nicméně existuje i recesističtější verze příběhu, ve které požádal libereckou zoo o dočasný azyl a ubytování společně s dalšími kriticky ohroženými druhy.

Nezbývá než doufat, že Krakonoš s Rampušákem spravedlivého Ducha nakonec přesvědčí, aby tady ještě chvíli vydržel a dal lidem poslední šanci...

Čtěte náš seriál o strážcích hor...

Kam dál?

   
12.07.2013 - Doma - autor: Jakub D. Kočí

Komentáře:

 1. avatar
  [7] emkop [*]

  Mlha je nádherná na foceníSml22jenže bývá většinou po ránu a to já ještě spímSml30

  superkarma: 0 20.07.2013, 10:47:49
 2. avatar
  [6] marde [*]

  Zatím jsem tam nebylaSml23

  superkarma: 0 12.07.2013, 17:30:38
 3. avatar
  [5] Hanula [*]

  Sml16my jsme se tam brodili kolem Smrku ve sněhové vánici a po kolena ve sněhu - nebylo to nic příjemného....Sml23 pak hupky dupky do Libvery do vířivé vany....

  superkarma: 0 12.07.2013, 12:10:32
 4. avatar
  [4] lenig [*]

  taky jsme zažili hodně mlhové dny v tomto kraji...

  superkarma: 0 12.07.2013, 11:13:48
 5. [3] Rikina [*]

  gerda — #2  Sml80 já nic, to vymyslel p. Kočí. Sml57 Jen jsem dodala fotečku, kde se Muhu vyskytuje. Jizerky znám jen okrajově, mám je "daleko". Ani ne na vzdálenost, ale spíš časově - než se tam dostanu, je to na půl dne, mizerné spojení. Sml15

  superkarma: 0 12.07.2013, 10:27:59
 6. avatar
  [2] gerda [*]

  Rikina — #1 teda, jméno bych mu určitě zvolila jiné, Muhu je spíš pro ducha totemu někde v TichomoříSml52 Ale díky, tuto bájnou postavu jsem neznala. Vlastně neznám ani Jizerky, tak co se divím.

  1. na komentář reaguje Rikina — #3
  superkarma: 0 12.07.2013, 09:13:43
 7. [1] Rikina [*]

  Zde duch Muhu stojící na jedné z "libverdských vyhlídek". Vyfoceno v roce 2010, vyhlídková cesta a sochy tam jsou od roku 2009, doporučuju k navštívení. Hezká procházka s výhledy do kraje, a ještě si člověk počte na naučných tabulích (pokud je nikdo dosud nezničil).

  1. na komentář reaguje gerda — #2
  superkarma: 1 12.07.2013, 00:59:05

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme