Určitě to samy znáte: za hodinku musíte být v centru města u lékaře a vaše tříleté dítě se zaseklo a trvá na tom, že se oblékne SAMO… V takových situacích člověka stojí obzvláště mnoho sil, aby se držel dobře míněného doporučení psychologických příruček dobrého rodiče, které zní: „dopřávejte dětem zážitky úspěchu dosažené vlastním konáním“. Přesto je tato rada správná. Oblékání a svlékání patří totiž ke každodenním událostem, které dětem zprostředkují jedinečný pocit, že jsou schopny samostatné činnosti. Rodiče však nemají pokaždé čas čekat, až dcerka přijde na to, který rukáv je ten pravý…

Proto pro vás mám několik malých triků, které vašemu dítěti pomohou v nácviku samostatného oblékání:
1. Již při kupování oblečení myslete na to, jak se bude dítěti oblékat. Nevhodné jsou příliš drobné knoflíčky, patentky nebo háčky. Také svetr, který se zapíná vzadu na zip, staví dítě před neřešitelný úkol a dlouhé zipy, které se musí dole spojovat, způsobují problémy ještě i některým mladším školákům.
2. Zapínání knoflíků nechte děti cvičit na medvídkovi nebo panence.
3. Označte pravou stranu levé boty a levou stranu pravé boty nějakým znaménkem, stačí i kapka laku na nehty, na plátěné boty můžete namalovat barvou na textil srdíčka, pusinky, kolečka apod. A pak stačí dítěti vysvětlit, že se vždy musí obouvat tak, aby se na sebe „značky“ koukaly a když dá nožky k sobě, tak si dají pusinku…:-))
4. Vysvětlete dítěti pomocí švů, že každé oblečení má svůj líc a rub. Že líc je ta hezká strana, která musí být vždy venku, z vlastní zkušenosti: synovi jsem řekla, že švy jsou takoví malí hadi a nikdy nesmí koukat ven, aby se jich jiné děti nebály - naštěstí můj syn má hady rád…
5. Pokud nemá oblečení cedulku, podle které dítě může určit předek a zadek, vyšijte na zadní stranu oblečení nějakou značku (křížek, hvězdičku).
6. Naučte dítě držet si konec dlouhého rukávu, který má již oblečený, když si obléká další dlouhý rukáv, předejdete tím jeho mrzutosti se zkrabaceným spodním rukávem.
7. Velikou zručnost vyžaduje oblékání punčocháčů - naučte dítě si punčochy zarolovat, aby šly lépe navléknout, a vysvětlete mu, že při svlékání je lepší chytit ponožku či punčochu za patu a ne za špičku.
8. Usnadněte svému dítěti oblékání tak, že mu oblečení na židličku připravíte jako panáka a to tak, že vrchní věci dáte naspod a spodní navrch. To znamená, že přes opěradlo připravíte mikinu, tričko a navrch tílko, na sedátko kalhoty, punčochy (ponožky) a spodní prádlo. V zimních měsících je dobré dát židličku k topení, aby se dítě oblékalo do příjemně teplého oblečení. 9. Dopřejte dětem radost ze hry na oblékání, dovolte jim občas se oblékat do vašeho oblečení, zejména mezi holčičkami je to velmi oblíbená hra, která velmi rozvíjí samostatnost oblékání…