V tom případě si nenechte ujít pozoruhodný historický román Měli jsme štěstí americké autorky Georgie Hunterové. Ta ve svém úspěšném debutu zpracovala neuvěřitelný příběh členů své rodiny, kteří byli za druhé světové války rozděleni, ale dokázali se postavit nepřízni osudu a přežít, aby se mohli po letech opět setkat. Vzniku románu předcházel intenzivní výzkum, který trval bezmála deset let.
Píše se rok 1939 a členové rodiny Kurcových se snaží vést normální život. Stíny války však zahalují i jejich město, a tak jsou nuceni rozprchnout se do různých koutů světa. Dramatický útěk ze země, pracovní lágry i každodenní skrývání židovské identity – to vše Kurcovy čeká. I v beznadějných situacích však existuje něco silnějšího než nacistický teror: nezdolná vůle přežít a znovu se setkat s milovanou rodinou, až všechny tyto hrůzy skončí.

Hunterová během svého pátrání v rodinné historii postupně odhalila fascinující příběhy, které se odehrávaly na pěti kontinentech. Nyní je můžete prostřednictvím její debutové knihy poznat i vy: osud zavede románové protagonisty do pařížských jazzových klubů, na pobřeží Severní Afriky, do nejbrutálnějšího vězení v Krakově i do sibiřských gulagů. Tváří v tvář nejhorším okamžikům 20. století se však ukazuje, že lidství dokáže přežít i v těch nejtemnějších časech.

Georgia Hunterová

Každou kapitolu v knize vypráví jeden člen rodiny a jeho subjektivní svědectví vždy uzavírá faktografický popis reálných historických událostí, které se pojí s vyprávěním dané konkrétní postavy. Autorce se tak daří velmi působivě zasadit jednotlivé příběhy svých hrdinů a hrdinek (skutečně příznačné označení) do historického kontextu.

Vyhrajte v naší soutěži jednu z pěti knih Měli jsme štěstí. Vybereme 5 výherců.