Záměrem viru je dostat se do buňky, kde se snaží přežít a rozmnožovat se. Úlohou imunitního systému je všemožně mu v tom zabránit. První zábranou jsou nosní a krční sliznice a kůže. S jejich integritou pomáhá vitamin C i zinek, protože oba podporují hojení a obnovu tělních buněk.

Céčko zrychluje reakci, déčko ji reguluje

Pokud dojde k průniku viru přes kůži či sliznici, spustí se mechanismy vrozené imunity. Aktivují se bílé krvinky NK buňky (z angl. Natural killers), makrofágy (požírači všech virů a mikrobů), slizniční protilátky a další. Za rychlostí reakce vrozené imunity stojí hlavně vitamin C, který funguje jako aktivátor a podílí se také na tvorbě prozánětlivých cytokinů, účastníků boje proti patogenům. Úlohou vitaminu D je všechny procesy koordinovat a regulovat, aby tělo nezareagovalo přehnaně a neobrátilo obranu proti sobě.

Zinek zpomaluje množení viru

Druhou linií v obraně je získaná imunita, která hledá specifický způsob, jak se viru zbavit. Virus napadl buňky a snaží se množit. Zde hraje výraznou roli imunitní paměť. Ve chvíli, kdy tělo bojuje s virem, který už z minulostí zná, je jeho likvidace jednodušší než u viru, který v krvi koluje poprvé. Jejich druhé setkání má obvykle hladší průběh, protože si organismus vytvořil paměťové buňky a protilátky. Do těchto bojů se zapojují bílé krvinky, hlavní aktéři celého imunitního systému. Zinek krvinky stimuluje a chrání buňky před napadením. Pokud vir buňku napadne, snaží se jí „překódovat“. A jak tu zasahuje zinek? Výrazně zpomalí proces, kdy se virus začíná dále množit. Dává tím imunitnímu systému více času a prostoru na vytvoření účinných protilátek. Vitamin C zde funguje opět jako akcelerátor tvorby protilátek a také jako antioxidant – odstraňovač přemíry volných kyslíkových radikálů, které vznikají jako vedlejší produkt. Vitamin D se také aktivně zapojuje, má ale spíše imunomodulační vliv. Opět reguluje děje a pomáhá, aby imunitní reakce těla byla adekvátní.

Doplněk jako prevence

V ideálním světě, kde není stres, kouř, pesticidy a všechna zvířata pocházejí z volných chovů, by stačila vyvážená strava, dostatek ovoce a zeleniny. V takovém světě nežijeme, proto je nutné imunitu cíleně posílit. Vitaminové doplňky stravy nejsou analgetika na potlačení bolesti, která zaberou do pár hodin. Doporučuje se proto imunitu podporovat dlouhodobě a preventivně. Organismus tak bude připravený k okamžitému zásahu a průběh případného onemocnění bude hladší a příznaky mírnější.

5 z vás získá 1 balení IMUNO PROTECTU na 2 měsíce a 1 balení vitaminu C od producenta přírodních doplňků stravy Biomin.