Až půjdete příště do obchodu, zkuste se zamyslet nad důsledky svého nákupního rozhodování a odpovězte si s námi na následující otázky. S výběrem pomohou i značky kvality Klasa, Regionální potravina, Bio.

Co očekáváme od potravin?

Pokud je to možné, je vždy logicky dobrou volbou preferovat lokální potraviny. Místní ovoce a zelenina se totiž sklízí až tehdy, kdy jsou opravdu zralé, což se jasně projevuje na jejich chuti a vůni. To nejčerstvější se zkrátka narodilo u nás. Preference Čechů v této oblasti také jasně potvrzuje výzkum agentury STEM/MARK z roku 2020, který se zabýval našimi nákupními zvyklostmi. Při výběru potravin totiž zohledňuje čerstvost a kvalitu totiž naprostá většina, tedy 90 % dotázaných. Velmi dobrou pověst mají u nakupujících české potraviny. Podle průzkumu je považuje za kvalitnější 75 % dotázaných.

Pochází výrobek z našeho sousedství?

Každý kraj má své lokální speciality. Vyrábějí se podle tradiční receptury a ze surovin, které poskytuje daná oblast díky svým jedinečným klimatickým podmínkám a zvyklostem. Proto se může snadno stát, že je nikde jinde neochutnáte, jsou totiž jedinečné. Poznávat kraje skrze místní uzeniny nebo pečivo je naprosto originální zážitek, který navíc přináší výhody celému regionu. Nákupem od místních zemědělců totiž v konečném důsledku podpoříme zaměstnanost a prosperitu kraje.
Kosik.jpg
Jakou vzdálenost musel produkt urazit?

Zamysleli jste se někdy nad tím, jaký kus světa absolvují některé potraviny, než se objeví u vás na stole? S tím souvisí nejen náklady na dopravu, skladování a balení, ale také vyprodukované množství uhlíkové stopy, které se odvíjí od počtu najetých kilometrů. Např. česnek z Číny musí překonat vzdálenost přes 20 000 km, hovězí z Argentiny urazí téměř 12 500 km, vepřové maso z Chile necelých 15 000 km, rajčata z Maroka přes 3 000 km a jablka z Itálie více než 1 300 km. Naše produkty máme na dosah. Nemusí dozrávat dlouhou cestou a jsou dokonale čerstvé, takže si na nich opravdu pochutnáme.

ak.jpg

V naší soutěži s Akademií kvality můžete získat jednu z 5 výher, ve které najdete:

  • 1x kufřík Pospolu u stolu plný zábavy pro celou rodinu (najdete v něm např. zpěvník s CD a řadu pracovních listů, které zabaví vaše nejmenší)
  • 1x skládací koš Regionální potravina – ideální pomocník na nákupy – díky aluminiové konstrukci je lehký, a navíc má z vnitřní strany kapsičku na zip (na peněženku) a také karabinu na upevnění nákupu
  • 1x skládací termotaška, kterou oceníte v teplých letních dnech, protože uchová vaše jídlo a nápoje příjemně svěží
  • 1x receptník – kdo by netoužil mít po ruce neustálou inspiraci, co připravit ke svačině, obědu nebo večeři
  • 1x lupa – nikdy nevíte, kdy se vám bude tato praktická pomůcka hodit
  • 3x sázecí papír, z něhož si můžete vypěstovat meduňku na dobré spaní, křupavou mrkev a křehký salát
  • 3x sázecí tužka, ze kterých vám vyrostou šťavnatá a voňavá cherry rajčata

Stačí jen správně odpovědět na naši soutěžní otázku níže a mít štěstí při slosování!

6062f34403eb1obrazek.pngZajímá vás téma kvalitních potravin? Mnohem více se dozvíte na AKADEMIEKVALITY.CZ a POSPOLUUSTOLU.CZ
606191c5de595obrazek.png