Právě teď je sezóna koupelí. Brzká tma, lezavé počasí a teď i velmi omezené množství aktivit přímo vybízejí k tomu, abychom si večer zpříjemnili příjemnou relaxační koupelí. Dejte si záležet a připravte si pořádné domácí wellness.

Pamatujete si, jak si Chandler v seriálu Přátelé snažil připravit koupel, ale vůbec mu to nešlo? Vůně se k sobě nehodily, voda byla moc studená, soli se nerozpuštěly. No jo, připravit si koupel není jen tak, ale že by to byla zase nějaká věda? To ne. Držte se pár základních pravidel a užijete si ten správný relax.

1. Vyberte si tu správou chvíli

Asi ano. Ve chvíli, kdy jste se doma zrovna pohádali, nebo vám třeba právě zlobí děti a už toho máte prostě dost, se může zdát, že je ideální chvíle k tomu, abyste si dali relax ve vaně. Ale opravdu byste si koupel užili? Na hádku byste pořád mysleli, děti by stále bouchaly na dveře… vaše myšlenky by zkrátka byly jinde.

Často je dobré si koupel naplánovat. Zbytek domácnosti poslat na návštěvu k prarodičům, mít předem uklizenou koupelnu a tak vůbec se na ten okamžik, kdy se ponoříte do horké vany, celý den těšit a připravovat. Věděli jste třeba, že před koupelí není vhodné jíst těžká a tučná jídla?

    

2. Připravte si všechny propriety

Každý má jiné preference, to je jasné. Ale doporučujeme si připravit vonné svíčky, relaxační hudbu a třeba sklenku bílého vína. Příjemné jsou polštářky do vany, které si dáte pod hlavu a nemusíte řešit, že už vás to vlastně docela tlačí. Také se hodí speciální polička do vany, která vám poslouží třeba i na knížku bez toho, aniž byste se báli, že skončí v peřinách bublin.

3. Pěna, sůl nebo koncentráty? Voňavé, pečující, nebo obojí? Jak je libo!

A když už jsme u těch bublin. Oblíbenými společníky koupelového rituálu jsou samozřejmě i přísady jako třeba voňavé pěny a soli. Ty mají blahodárný vliv na pokožku i čichové smysly. Pěnu asi netřeba dlouze představovat, zastavíme se ale u solí do koupele.

Soli se déle rozpouštějí, ale mají podobné účinky jako pěna, jen bez bublinkového efektu. Pro pokožku jsou nejlepší ty bez parafínů, silikonů, minerálních olejů a alkalických kovů. Takové nabízí třeba tradiční značka tetesept.

Její koupelové soli mají různé vůně, které navodí tu správnou atmosféru pro dokonalý odpočinek. Na výběr jsou třeba kombinace granátové jablko a kakaové máslo, broskev a vanilka nebo neobvyklá kombinace šampaňského a černého rybízu. Všechny mají také pečující složení, za které vám vaše pleť poděkuje.

4. Správný výběr vůně je důležitý

Vůni opravdu není radno podceňovat. Vůně vyvolávají různé vzpomínky a emoce. Můžeme s nimi tedy pracovat zcela cíleně podle toho, jak se cítíme, nebo spíš, jak se během a po koupeli cítit chceme.

Jaké vůně se tedy nejvíce hodí do koupele? „Levandulový éterický olej pro relaxaci a ztišení, v zimě je vynikající jehličnanová koupel. S dýcháním vám pomůže eukalyptový éterický olej nebo ravintsara. Éterický olej ravintsara se získává z listů stromu rostoucího na Madagaskaru a díky jeho antibakteriální a protivirové aktivitě jej oceníte při nachlazení. Radost přinesou citrusy a stimulovat vás bude rozmarýn. Důležité je namíchat si bezpečnou směs vonných látek a rozpustit ji ve správném základu,“ vysvětluje certifikovaná aromaterapeutka a parfumérka Kateřina Kloudová z Aroma ateliéru. Pokud si nejste jisti, poraďte se s odborníkem, nebo si můžete zakoupit předem připravené koupelové soli, například právě značky tetesept.

5. Nejen pro relaxaci, ale také pro zdraví

Lázně mají nejen relaxační účinek, ale také pomáhají se zdravotními obtížemi. V teplé vodě se nám totiž uvolní namáhané svaly, které přetěžujeme nejen v zaměstnání. Ve vaně navíc ležíme, takže povolí i krční páteř, a tím se odplavuje stresové napětí. Pokud se do lázně navíc přidá zdravotní koupelová sůl, můžeme si pomoci s některými tělesnými trápeními.

Zdravotní koupelové soli mají vyšší intenzitu vůně než ty klasické a voní především po bylinkách jako je eukalyptus proti nachlazení nebo vůně jasmínu pro pořádné uvolnění. „Méně známé doplňky jsou koupelové koncentráty. Ty jsou buď určené na pomoc s konkrétní zdravotní obtíží, nebo fungují jako wellness doplněk. Benefity, které tyto koncentráty přinášejí, rozhodně stojí za vyzkoušení. Pomohou s bolavými svaly i klouby, namoženými zády, uvolní svaly i napětí ze stresu,“ říká PhDr. Jana Kočí z Katedry wellness a výživy při vysoké škole tělesné výchovy a sportu PALESTRA. „V bohaté nabídce značky tetesept jsou bylinkové koncentráty s patentovaným složením, které okoření každou koupel a přinesou kýžený výsledek,” dodává doktorka. Zkoušeli jste třeba někdy koupel se silou přírodního bahna? Ta vás pořádně prohřeje! Navíc uvolní zádové a ramenní svalstvo, podporuje krevní oběh a uvolňuje. Zkrátka paráda.

6. Ideální teplota vody

Dobře, přiznáváme, ten nadpis s „ideální teplotou“ je trochu zavádějící. Každý to má totiž jinak. Ano, ideální teplota vody se možná pohybuje mezi 37 až 40 stupni. Nicméně někdo to rád horké, někomu postačí vlažnější voda.Teplota vody není tak podstatná. Každému vyhovuje něco jiného. Teplá voda roztahuje póry a pokud se do ní přidá vhodná přísada, tak má spoustu obohacujících účinků nejen pro tělo, ale i pro blaho duše,“ vysvětluje doktorka Jana Kočí. Teplá voda zmírňuje bolesti zad i celého těla a pára z teplé lázně pomáhá s příznaky nachlazení. Stejně tak funguje na nespavost. Teplá voda funguje jako přírodní sedativum, které uvolní stres a ukolébá ke spánku. „Optimální délka koupele trvá kolem 15 až 20 minut a odvíjí se od teploty vody,“ říká Kočí.

Tak, teď už víte, jak na to. A teď ještě, co si do té vany nakonec dáte za koupelové přísady? Pro začátek u nás můžete vyhrát pěknou wellness sadu od značky tetesept.