Naším aktuálním tématem je nemoc osteoporóza. Toto onemocnění se týká především žen, proto jsme se rozhodli pro seriál článků, které mohou být pro vás a vaše blízké inspirativní a užitečné. Budeme rádi, když se zapojíte i vy vlastními příběhy. Posílejte je do redakce.

Proč jsou informace o osteoporóze tak důležité pro ženy právě kolem období menopauzy a po ní? 
Osteoporóza souvisí s věkem, ale není neodvratným důsledkem stárnutí. V mládí a dospívání je množství kostní hmoty, ze kterého budeme moci později čerpat, určeno čtyřmi faktory – geneticky, hormonálně, výživou a fyzickou aktivitou. Přibližně do 25. roku života převažuje novotvorba kosti nad její ztrátou. V dalších přibližně 10 letech je proces odbourávání kosti a jejího růstu v rovnováze. Od 30–35 let kostní hmoty pomalu ubývá (což představuje přibližně 0,5 % za rok). Ale riziko zlomenin, kvůli kterému se o osteoporózu zajímáme, je zvýšené hlavně u lidí, kteří mají kromě obvyklého věkového úbytku kostní hmoty ještě další rizikové faktory. Důvodem k medikamentózní léčbě osteoporózy tedy není samotné zjištění osteoporózy, ale vysoká pravděpodobnost zlomenin, která závisí mimo jiné na stupni úbytku kostní hmoty.

Osteoporóze se říká tichý strašák 21. století

Toto metabolické onemocnění, které se projevuje řídnutím kostní hmoty.

Pružnost a pevnost kostí klesá a dochází tak k náhlým zlomeninám i při minimální zátěži.

Jen v České republice se tato nemoc v současnosti týká zhruba půl milionu lidí.

Napište nám svůj příběh

Máte osobní zkušenost s tímto onemocněním? Týká se vás osobně nebo někoho z vašich blízkých? Zapojte se do našeho tématu a napište nám svůj příběh!

Tři z vás odměníme balíčky s doplňky stravy s vitamínem D, který podporuje sílu a zdraví kostí!

Jedna z vás získá značkové povlečení na 2 lůžka od značky Matějovský.

Celkem odměníme 4 výherkyně.