Zabýváme se zajímavými tématy, mezi která patří vzácná onemocnění. Rádi bychom se vás zeptali, jestli vás nebo někoho z vašich blízkých nebo známých trápí nepříjemné a bolestivé kožní onemocnění, projevující se nepříjemným a bolestivým zánětem v oblasti podpaží, hýždí, třísel nebo pod prsy. Může se jednat o nemoc s názvem hidradenitis suppurativa neboli hidradenitida, která je často zaměňována za jiná onemocnění.

Pokud není hidradenitida včas rozpoznána zkušeným dermatologem a není zahájena odpovídající léčba, potíže se mohou vracet, být intenzivnější a zhoršovat se. Mnoho pacientů se stydí o příznacích nemoci mluvit a zdráhá se vyhledat odbornou pomoc.

bal-1.jpg

Co je hidradenitida
Hidradenitida, latinsky hidradenitis suppurativa (HS), je charakteristická vznikem zánětlivých ložisek v tělesných partiích, kde dochází ke zvýšenému tření. Mezi zasažené oblasti proto patří především podpažní jamky, třísla, oblast pod prsy (u žen), vnitřní strana stehen a hýždě. V propuknutí nemoci hrají významnou roli specifické změny uvnitř vlasových váčků, do nichž ústí apokrinní potní žlázy. V počáteční fázi dochází k ucpání těchto vlasových váčků hyperkeratinovou zátkou. Při znemožnění průchodu obsahu apokrinní žlázy se váček plní a praská, což může vést ke vzniku abscesů a šíření zánětu. HS postihuje častěji ženy než muže, přičemž rozvinout se může v každém věku. Nejčastěji se objevuje po 20. roce života. Míra výskytu onemocnění klesá po 50. až 55. roce života. Onemocnění se může projevovat u každého člověka jinak. Lehká forma má podobu bulek, hrbolků nebo několika cyst, zatímco pacienti s těžšími formami trpí opakovanými výskyty abscesů a píštělí, z nichž může vytékat nepříjemně zapáchající hnisavá tekutina.

Pokud se chcete dozvědět se o onemocnění co nejvíce informací a mít možnost sdílet své obavy a zkušenosti s jinými pacienty, podívejte se na www.hsonline.cz 
 
Naše výzva: Pokud si myslíte, že trpíte touto nepříjemnou nemocí, napište nám svůj příběh. Chceme o tomto problému mluvit, rozvířit debatu a nasměrovat ty, kteří nemocí trpí, k lékaři, aby jim pomohl. Stanovení správné diagnózy a včasně zahájená léčba jsou  pro další vývoj nemoci klíčové.
 
Těšíme se na vaše příběhy. Pokud nebudete chtít uvést své jméno, váš příběh můžeme publikovat anonymně. Vaše zkušenost může pomoci ostatním a dodat jim odvahu navštívit dermatologa.
 
Odměnou pro 3 z vás bude balíček s voucherem v hodnotě 500 korun , který můžete uplatit v online obchodě www.lekarna.cz .