Na nejčastější otázky o kašli odpovídá MUDr. Ethel Ludvíková z MEDICINA CENTRUM s.r.o.

 • Jak se liší suchý kašel od kašle vlhkého v počáteční fázi, kdy je hlen tak hustý, že ho nedokážeme vykašlat? Jaké při tomto stavu zvolit léky?

  Pocity při kašli jsou velmi individuální, obvykle musíme v ordinaci pacientovi pomoct cílenými dotazy, než si uvědomí, co u něj nucení ke kašli způsobuje. Záchvat suchého kašle je obvykle náhlý, pacienta zaskočí. Bývá hluboký hrdelní, nebo naopak vysoký štěkavý bez pocitu cizího tělesa v horních dýchacích cestách, nebo na hrudi. Často je doprovázen pocitem pálení. Přechodným stadiem mezi suchým a vlhkým kašlem je situace, kdy se hlen začíná tvořit, ale ulpívá na sliznicích, je hustý, nedá se odkašlat. Pacient má pocit, že ho něco „tlačí“, nebo při kašli cítí jakoby pohyb tělesa v hloubce hrudníku, často i pocit zápachu v dutině ústní. V případě počínajícího i rozvinutého obrazu zahlenění jsou jednoznačně vhodné léky na uvolňování hlenů – tzv. mukolytika.

 • Jaké léky na kašel nasadit, když se ze suchého kašle vyvine po několika dnech kašel produktivní?

  Pokud již kašel přešel do stadia „vlhkého“, tedy pacient odkašlává větší, nebo menší množství hlenu, je již vhodné podávat mukolytika (léky uvolňující hleny). Doplnit je lze i zábaly a inhalacemi. Důležitá je také informace, že se pacientovi s odkašláváním ulevuje, teplota již nestoupá a množství hlenu postupně klesá.

 • Který druh kašle je častější - suchý, nebo vlhký?

  Druh kašle je vždy spojený s určitým druhem onemocnění, které ho vyvolává. Zvýšená frekvence jednotlivých nemocí a tedy i s převažujícím typem kašle záleží na mnoha faktorech a nelze statisticky určit, co je častější. Například jarní a letní sezona rostlinných alergenů způsobuje alergikům obvykle suchý, dráždivý kašel spojený s rýmou a otokem sliznic. Podzim a zima je období respiračních infektů, které doprovází jak suchý kašel (začátek virózy), tak intenzivní produktivní kašel (bakteriální onemocnění).

 • Má kašel u mužů jiný průběh než kašel u žen?

  Dělení na mužský a ženský kašel se v medicíně nepoužívá. Průběh je individuální, na pohlaví jednoznačně nezáležící. Průběh záleží kromě vyvolávající příčiny také na přidružených onemocněních, stavu imunity, kouření. Snad jedinou výjimkou, která u mužů nastat nemůže, je kašel u těhotných žen, které mají již vysokou pozici bránice díky zvětšené děloze. To způsobuje přítomnost žaludeční šťávy v jícnu a kromě pálení žáhy také dráždivý kašel.

 • Jaký pitný režim a jaké nápoje doporučujete při kašli?

  Dostatečný přísun tekutin v případě kašle nabývá na důležitosti. Přispívá k požadované hydrataci sliznic. Sliznice jsou vysušovány horečkou, dýcháním s otevřenými ústy, zánětem. Optimální jsou teplé nápoje – jak bylinné a ovocné čaje, tak i polévky typu masového, nebo zeleninového vývaru. Tekutiny nesmí být nesnesitelně horké – způsobují pak otok sliznic a podporují zánět, zvyšují horečku. Důležité je pít v průběhu celého dne (nebo i v noci) v častých intervalech a menších dávkách. Nápoje lze i sladit medem, sladem, rostlinným sirupem. Často doporučovaná masivní konzumace citrónů může způsobit naopak zhoršení kašle v rámci zvýšeného okyselení žaludku.

 • Slyšela jsem, že mléko zahleňuje. Je to pravda a je nějaká potravina, kterou nedoporučujete při kašli konzumovat? Co třeba kořeněná jídla?

  Obecně přijímaný názor, že mléko zahleňuje, není založen na vědeckých důkazech. Byly prováděny nezávislé studie jak u astmatiků, tak u dobrovolníků, kteří se nechali infikovat viry působícími onemocnění dýchacích cest. Skupina konzumující mléko neprodukovala objektivně větší množství hlenu. Výraznější pocit zahlenění v obou skupinách ale vždy udávali více ti, kteří věřili, že jim mléko škodí. Nebezpečné je požívání mléka pouze tehdy, pokud má na něj pacient prokázanou alergii. Na kořeněná jídla reagují různí lidé různě – záleží zejména na tom, zda tuto stravu konzumují pravidelně („jsou adaptovaní“), nebo jen nárazově (reakce bývá intenzivnější). Pálivé jídlo, nebo tekutiny způsobují zejména zvýšenou sekreci slin, lokální otok sliznice úst a polykací části trávicího traktu, následně i reakci žaludku. Tyto komplexní změny mají vliv i na již existující kašel, nebo ho mohou i vyvolat. Tuhou pálivou stravu bych jistě v případě nemoci nedoporučila. S velkou mírou opatrnosti lze konzumovat teplé nápoje s ostřejší chutí – například zázvorový, nebo cibulový čaj. S přídavkem medu má nápoj mukolytický efekt – podporuje uvolnění hlenu. Nutno ale respektovat případné alergie v anamnéze.

 • Když jsem byla malá, musela jsem inhalovat teplou páru. Slyšela jsem ale, že to není správně. Jak má moje dítě při kašli inhalovat?

  Optimální je inhalace „studené páry – vodní mlhy“ ze speciálního přístroje – inhalátoru. Není to věc, která je běžnou součástí domácnosti, ale zakoupení inhalátoru má opodstatnění u větších rodin, nebo v případě člověka s onemocněním, součástí kterého je častý kašel. Improvizované domácí inhalace jsou ale také velmi vhodné, důležité je dodržet několik zásad. Neinhalujeme vařící páru. Tekutina má být horká tak, aby páru tvořila, ale nikoliv tak, aby pálila (aby nedošlo k otoku sliznic a zhoršení horečky). Lepší je tekutinu opakovaně ohřát v rámci jedné inhalace. Nedoporučuji pacientovi zahalit se pod deku celou hlavu společně s inhalační nádobou. Stačí nasměřovat šátkem proud páry na nos a ústa (opět prevence přehřátí). Rozhodně neinhalujte společně s dítětem nad jednou nádobou (hrozí vzájemná výměna infekce). Dýchat je nutno přirozeně, nikoliv delší dobu intenzivně (hrozí vyplavení oxidu uhličitého a následné křeče až kolaps).

 • Má se do vody při inhalaci něco přidávat (sůl, olejíčky, bylinky), nebo stačí inhalovat páru bez jakýchkoli přísad?

  Inhalovat lze i obyčejnou vodu, která prošla varem, aby vyprchal chlor. Vhodnější jsou ale minerální vody typu Vincentky, přídavek kvalitní kuchyňské, nebo mořské soli do vody. Nepovažuji za vhodné přidávat aromatické oleje – jednak hrozí alergie, jednak se dá těžko odhadnout typ a množství, aby nedošlo naopak k nežádoucímu vysušení sliznice.

 • Jak se dělá správně obklad při kašli? Jaké obklady používat při vlhkém a suchém kašli?

  Především je nutné říct, že obklad má-li být účinný, musí způsobit přiměřené prokrvení sliznic dýchacích cest, tím pomoct odhlenění (u vlhkého kašle), nebo zvlhčením sliznice utlumit kašel suchý. Obklad může být primárně teplý. Použít můžeme nahřátou suchou osušku, látkou obalený nahřátý gelový pytlík, nahřáté polštářky naplněné přírodninami (oblíbená je pohanka, nebo třešňové pecky). Složitější je aplikovat rustikální obklady typu teplého tvarohu, nebo bramborové směsi. Speciálním typem je tzv. Priessnitzův obklad, kdy se naopak přikládá chladná vlhká tkanina přímo na kůži, překrývá se igelitem a vrchní vrstvou je silná deka. Domnívám se, že jako podpůrný způsob doma léčeného kašle jsou všechny způsoby rovnocenné.

 • Můžu si uškodit, když při kašli chodím do práce?

  Nejdůležitější je mít jasno, o jaký kašel se jedná. Jsou chronická onemocnění, která kašel doprovází. Pacient je se svým zdravotním stavem seznámen, je pod stálou lékařskou kontrolou a umí odhadnout, kdy se stav mění a musí svého lékaře navštívit. Typickým onemocněním tohoto typu je bronchiální asthma, chronické kuřácké bronchitídy, mnohočetné alergie. Pokud se jedná o akutně vzniklý kašel, jednoznačně je vhodný na počátku fyzický klid v teplotně vyrovnaném prostředí. Kromě námahy a stresu, který způsobuje plný pracovní režim, není vhodné také střídání teploty prostředí. Rozdíl mezi teplotou v domácnosti a venkovním mrazem nemoc obvykle urychlí.

 • Jaké formy léků považujete za nejúčinnější?

  Domnívám se, že není tak důležitá forma léku, jako vhodná účinná látka, kterou lék obsahuje, dostatečná dávka a přiměřená doba užívání. Pokud někomu vyhovuje sirup více, než tablety a lze podávat dávku odpovídající věku a hmotnosti pacienta, není důvod mu nutit pevnou formu. Já osobně radši podávám léky s prodlouženým uvolňováním, kdy se zajistí dostatečná účinná hladina celý den.

 • Jak poznám, že bych měla při kašli začít brát antibiotika?

  Myslím, že rozhodnutí o nasazení antibiotické léčby by měl učinit pouze Váš lékař. A to nikoliv na základě telefonické, nebo online-komunikace, ale na základě klinického vyšetření.

 • Můžu používat stejné léky na kašel jako moje děti?

  Ano, je to možné, že užíváte lék se stejným názvem. Většina léků je k dispozici v „dospělé i dětské verzi“. Důležitý je dostatečný obsah účinné látky, který se obvykle přepočítává na jednotku tělesné hmotnosti. Pokud tedy máte v nouzi k dispozici jen lék určený primárně dětem, je nutné užít dávku odpovídajícímu vyšší hmotnosti.

 • Je pravda, že při záchvatu kašle pomáhá dát si lžičku medu?

  Při záchvatu kašle je obecně vhodné přerušit „kašlací reflex“ – zklidnit dýchání, pokusit se dýchat nosem, zastavit dráždění z nosohltanu. Polknutí vazké hmoty, mezi které med patří, obvykle pomůže. I zde ale platí, že tato rada není univerzálně účinná.

 • Jak si poradit s kašlem během těhotenství a při kojení?

  Období těhotenství a kojení je pro velmi náročné na léčbu, protože podávanými léky více, nebo méně ovlivňujeme i nenarozený plod, či kojence. U těhotných a kojících žen je velmi vhodné, aby stav zhodnotil lékař a rozhodl, zda se jedná o kašel v rámci infekční nemoci (virové, nebo bakteriální), nebo velmi častý reflux žaludeční tekutiny do jícnu. Oficiální léčiva musí být dostatečně bezpečná pro matku a dítě. Často lék, který se může užívat v těhotenství, není vhodný v období kojení a naopak. Výběr vhodného léku svěřte do ruky lékaři, nebo erudovanému lékárníkovi. Pokud možno, je nutno preferovat zájem dítěte a nebrat bez porady žádné léky, které by mu mohly (byť jen teoreticky – z nedostatku dostupných informací) ublížit. I nastávající matky lze bezpečně léčit nejenom podpůrnou léčbou, ale i cíleně antibiotiky. Navíc vývoj léků a testování se neustále vyvíjí. Látky, které se před pár lety považovaly za bezpečné, již nyní mohou být v zakázané skupině. Dobrou zprávou je, že naopak na trh přichází neustále nové a nové léky, ze kterých lze vybírat. Je vhodné udržovat v prostředí vlhký vzduch, nezapomínat pít a zejména se včas poradit s Vaším lékařem.

autor: redakce Zena-in.cz