Foto: Shutterstock
Pravopis češtiny se postupně vyvíjel od středověku, kdy byla čeština ovlivňována latinským pravopisem. V 15. století Jan Hus navrhl reformu pravopisu, která zahrnovala zavedení diakritických znamének (háček a čárka), čímž usnadnil psaní českých hlásek. V 19. století, s rozvojem národního obrození, se čeští lingvisté a učenci snažili standardizovat a kodifikovat pravidla českého pravopisu. První rozsáhlejší kodifikaci pravopisu přinesl Josef Jungmann a další obrozenečtí lingvisté.
Seznamy vyjmenovaných slov byly sestaveny na základě frekvence a významu slov v češtině a jsou součástí pravidel českého pravopisu, která jsou pravidelně aktualizována a publikována v "Pravidlech českého pravopisu", oficiální publikaci kodifikující současný pravopis češtiny.
A jak se učily děti vyjmenovaná slova v roce 1913 a za padesát let později v roce 1963? Můžete porovnat nyní.
1913
blýskati, lýko, lýtko, mlýn, plýtvati, slýchati, slyšeti, lysý (lysina, lyska), lyže, plyn (plynouti), slynouti, Volyň
1963
slyšet, mlýn, blýskat se; polykat, plynout, plýtvat; lýko, lysý, lýtko, lyže; pelyněk, slynout, plyš; plytký, vlys; vlastní jména Lysolaje, Volyně aj.
Otestujte se i v dalších našich kvízech:
- Kvíz na vyjmenovaná slova po B. Jak silní jste v češtině v kramflecích?
- Kvíz: Otestujte se z češtiny. Ale pozor na chytáky
Zdroj informací: mojecestina.cz , ptejteseknihovny.cz , prirucka.ujc.cas.cz
Nový komentář
Komentáře
9/10, poněvadž nevím, co nebo kdo je "Lystra". To jsem neslyšela.
No nebylo to bez chyby
Řeknu upřímně, že vyjmenovaná, někdy se,také, říká - vybraná slova, jsem nikdy neuměl. Nepotřeboval jsem je, totiž. A nikdy se mi nestalo, že bych v I a y zaváhal, nebo je napsal špatně. To, prostě, nešlo, neboť pokud jsem viděl takovou hrubku, vždy se mi zježily chlupy. Stzejně nechápu, proč se na vyjmenovaných slovech tolik bazíruje. Kdo nemá jazykový cit, tak stejně ty hrubky bude psát, protože si na vyjmenované slovo nebo jeho kořen nevzpomene a kdo jazykový cit má, tak se nějakými vyjmenovanými slovy nebude zatěžovat. Zato, kde jsem plaval naprosto dokonale, tak byly interpunkřní čárky. Tam mi jazykový cit moc nepomohl a poučky jsem si nepamatoval, tak je, dodnes, píši tam, kde si myslím, že by mohly být.
Prima. Tohle se vám povedlo. Aby také ne, když se jedná o učivo třetí třídy základní školy.
Správných odpovědí: 8/10
10/10 Nic mi neříká Listra a Lystra ........ale povedlo se tipovat
Prima.
No jo no.....když tak člověk neví, co je to ta Lystra/Listra...